Beyninizi Zinde Tutmanın 25 Yolu

Beyninizi Zinde Tutmanın 25 Yolu
10.07.201516:59

Otomobillerin bile periyodik bakımlarını ihmal etmezken hayatımızın ana kumanda masası olan beynimize neden düzenli bakım yapmıyoruz? İşte beynimizi tıkır tıkır işletecek 25 öneri bir araya geldi.

Haber güncelleme tarihi 15.04.2022 14:33

Beyni Zinde Tutacak Öneriler

Beyninizin sağlık durumundan nasıl emin olabilirsiniz. Onu genç ve zinde tutmak için neler yapabilirsiniz? Birçok araştırma “beyin jimnastiğinin özellikle yaşlılar için çok iyi olduğunu, mesela bulmaca çözmek gibi aktivitelerin zekayı keskinleştirebileceğini belirtiyorlar. İşte size beyninizi genç tutacak öneriler şunlardır;


1. Kelime Öğrenin

Araştırmalar gösteriyor; zekanın kelime bilgisiyle doğrudan ilişkisi var. Yanınızda sözlük taşıyın, her gün yeni bir sözcük öğrenin; ‘Müşerref’ olun, ‘murtabit’te kalın.

kelimeler-ogrenin-002.jpg


2. Hikaye Anlatın

Kendi kendinize kaldıkça karmaşık hikayeler anlatın ya da daha iyisi yazın. Karakterler yaratın, sokaklar, evler, ağaçlar… Zihninizde sürekli resimler çizdiğiniz, ayrıntılarla boğuştuğunuz için işe yarayacaktır.

hikaye-anlatin-002.jpg


3. Test Yapın

Beyninizin hangi faaliyetlerde eksik kaldığını öğrenmek için test yaptırın. Hafıza, problem çözme, hız, dikkat ya da esneklik gibi konuların hangisinde eksikseniz onun üzerine gidin ve eksiklikle ilgili antrenmanlar yapın.

test-yapin-002.jpg


4. Navigasyon Kullanmayın

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre taksi şoförlerinde beyin fonksiyonlarıyla ilgili rahatsızlıklar, diğer meslek sahiplerine göre daha az. Bunun sebebi tüm gün verilen adreslere ulaşmak için sarf ettikleri zihinsel efor. Yeni yollar öğrenmek ve bu yolları hatırlamak zihinsel gelişime bire birmiş. Harita okuyun, yolların fotoğrafını çekin ama illa ki hatırlayın.

navigasyon-kullanmayin-002.jpg


5. Meditasyon Yapın

Zihni iyi şeylerle doldurmak için önce boşaltmak gerek. Bu yüzden meditasyon yapmakta fayda var. Alternatif meditasyon yöntemleri için profesyonellerden yardım da alabilirsiniz.

meditasyon-yapin-001.jpg


6. Bulmaca Çözün

Gazetelerin hafta sonu eklerindekilere göz atsanız bile yeter. Çengel ya da kare bulmaca kesmezse sudokuya geçin. Basitten karmaşığa, kolaydan zora ilerleyin.

bulmaca-cozun-001.jpg


7. Sıkı Bir Kahvaltı Yapın

Annelerimiz boşuna dememiş okula giderken, “Kahvaltını etmezsen dersi anlamazsın” diye. Doğruymuş. İyi bir kahvaltı, gün içinde anahtarları nereye koyduğunuzu ya da her gün gördüğünüz ofis arkadaşınızın adını hatırlamak için elzemmiş.

siki-bir-kahvalti-yapin-002.jpg


8. Parçaları Birleştirin

‘Venezüella neredeydi?’, ‘Bu Mona Lisa’nın gözbebeği olabilir mi?’, ‘Papatyanın bir yaprağı eksik’ derken, zihin çaktırmadan açılıyor. İster dünya haritası, ister çiçekli böcekli bir manzara resmi… Yeter ki, yap-boz’daki parçalar birleşsin.

parcalari-birlestirin-001.jpg


9. Enstrüman Çalın

Çocuklar üzerinde yapılan bir araştırmada, enstrüman çalan çocukların IQ’sunun çalmayan çocuklara oranla 7 puan yüksek olduğu ortaya çıkmış. Hemen bugün bir enstrüman çalmayı öğrenin. Çocuklarınıza da öğretin. Onları milli enstrümanımız olan blok flüte mahkum etmeyin.

enstruman-calin-001.jpg


10. Makale Okuyun

Daha önce hiç ilginizi çekmeyen konularda makaleler okuyun. Google Random bunun için iyi bir yol. ‘Arıların sindirim sistemi ya da ‘kamp çadırı kurma teknikleri’ hakkında yeni şeyler öğrenin.

makale-okuyun-001.jpg


11. Anılar, Anılar

Eski fotoğraflara, mektuplara bakmak, “Yıl 85, yer Bodrum deyip, “Bu da ilk aşkım” diye göstermek zihinsel gelişimde işe yarıyormuş. Hatıralar da, kişinin bütünlüklü bir zihinsel yapı kurması için şartmış. Eski defterleri arada bir açın ama siz yine de içlerinden en güzellerini hatırlamaya bakın.

anilar-anilar-001.jpg


12. Oyun Oynayın

Bilgisayar, Playstation ya da Wii oyunları zihinsel gelişim konusunda işe yarıyormuş. Saatlerce oyun oynayın demiyoruz ama haftada birkaç kez, PES’te Messi olup top sürmekte ya da Wii’de Alice olup Harikalar Diyarı’nda dolaşmakta fayda var.

oyunlar-oynayin-001.jpg


13. Evinizi Tanıyor Musunuz?

Gözlerinizi kapatıp zihninizde evinizin içinde gezin. Tüm eşyaları tek tek nereye koyduğunuzu, masanızın üzerinde nelerin olduğunu, mutfakta her zamanki yerinde duran o şişenin üzerinde ne yazdığını hatırlayabilecek misiniz? Cevap hayırsa, bundan sonra evinizi fotoğrafik hafızaya alın, hatırlayın. Bunu pek çok başka şey için de yapabilirsiniz. Misal, sevgilinizin bedeni. Her ayrıntı canlı mı?

evinizi-taniyor-musunuz-001.jpg


14. Hesap Makinesi Kullanmayın

Basit matematiksel işlemler için zihninizi kullanın, mesela telefonunuzdaki hesap makinesini değil. Başlangıçta zor gelebilir ama yaptıkça keyif alırsınız.

hesap-makinesi-kullanmayin-001.jpg


15. Dil Öğrenin

İnsanların kendilerini ifade etme ve problem çözebilme yetenekleri, bildikleri dil sayısıyla doğru orantılı. Ayrıca araştırmalarda yeni bir dil öğrenme sürecinin kişiye hayatındaki başka alanlarda da epey motivasyon kazandırdığı düşünülüyor. Bir lisan, bir insan…

dil-ogrenin-001.jpg


16. Özel Günleri Hatırlayın

Doğum günleri, yıl dönümleri gibi özel günleri kendi kendinize hatırlayın. Bunun için önceden ayarlanmış sistemler kullanmaktansa arkadaşlarınızın ve ailenizin özel günlerini ezberde tutmaya çalışın.

ozel-gunleri-hatirlayin-001.jpg


17. Ben Dün Ne Yedim?

Her gün bir önceki gün neler yediğinizi hatırlamaya çalışın ve bunun bir listesini çıkarın. Sabah ne yediğinizi hatırlamak bile çok güçken bir önceki günü hatırlamak hafızayı epey çalıştıracaktır.

ben-dun-ne-yedim.jpg


18. Rutini Değiştirin

Akşam eve farklı bir yoldan gitmek de olur, bilgisayarınızdaki pencereleri her gün olduğundan farklı bir sırayla açmak da… Alzheimer tedavisinde olmazsa olmazdır. Mesela bilgisayar faresi her zamankinden farklı elle kullanılır, rutin kırılır, zihin çalışır.

rutini-degistirin.jpg


19. Anlatın

Yeni öğrendiğiniz bilgileri ya da unutmak üzere olduğunuz bir anınızı hatırlamaya ve başkalarına anlatmaya çalışın. Yeni öğrendiğiniz bir bilgiyi sesli olarak ifade ettiğinizde zihninize çok daha etkili bir şekilde kazımış olursunuz.

anlatin.jpg


20. Dinlenin

Ne kadar okursam zihnim o kadar açılır, ne kadar araştırırsam idrakım o derece kuvvetlenir demeyin. Sürmenaj olmadan önce durup biraz nefes alın, dinlenin.

dinlenin.jpg


21. Seks Yapın

Hormonlar da zihni etkiliyor. Erkekler için net konuşmak mümkün değilse de kadınlar için mümkün. Yapılan araştırmalar düzenli seks yapan kadınların hafızalarının daha güçlü olduğunu ve problem çözme konusunda daha becerikli olduklarını gösterdi. Sebep, östrojen seviyesinin yükselmesidir.

seks-yapin.gif


22. Şarkı Sözü Ezberleyin

Durup bir düşünün, kaç şarkının sözlerini ezbere söyleyebilirsiniz? Sonuç üzüntü verici değil mi? Hemen şimdi bir şarkı defteri edinin. Dinlediğiniz şarkıları hatırlayıp yazmaya çalşın. Bunu sevdiğiniz pek çok şarkı için tekrarlayın. Hem artık şarkılara doğru dürüst eşlik de edebilirsiniz.

sarki-sozu-ezberleyin.jpg


23. Yeni Şeyler Dinleyin

Güzel müziğin yaratıcı düşünceyi tetiklediği malum ama güzel de olsa hep aynı şeyleri dinlemek zihni bir süre sonra tekrara düşürüyormuş. Uzmanlar uyarıyor; Yeni şeyler dinleyin, güzel şeyler dinleyin, müzik çalarınızdaki nostalji klasörünü silin.

yeni-seyler-dinleyin.Jpeg


24. Belgesel İzleyin

İkinci Dünya Savaşı hakkında dört ciltlik bir kitabı okumak zor ama aynı bilgileri içeren bir belgesel film tam yutmalıktır. Timsahların avlanma dürtüleri hakkında bir makale zorlayabilir ama filmi çekilse izlenir. Belgesel izleyin, kısa yoldan öğrenin. Üstelik araştırmalar, okunarak öğrenen bilgilerdense görülerek öğrenilen bilgilerin daha geç unutulduğunu gösteriyor.

belgesel-izleyin.jpg


25. Ara Verin

En kötüsü yorgun ve pes etmiş bir zihni iteklemeye çalışmaktır. Zihninizi yorgun hissettiğinizde mutlaka ara verin, bir kahve için. Araştırmalar, kahve, çay gibi kişiye ara verdiğinde kendisini iyi hissettirecek dış etkenlerin, tekrar çalışmaya dönüldüğünde odaklanmaya yardımcı olduğunu söylüyor.

ara-verin.jpg

Önerilen İçerik: Beyninize Zarar Verebilecek 5 Besin

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER