Beyne Ne Zarar Verir? Beyninize Zarar Veren 10 Alışkanlık

Beyne Ne Zarar Verir? Beyninize Zarar Veren 10 Alışkanlık
21.09.201813:18

Alışkanlık haline getirdiğimiz bazı davranışlar beynimizi olumsuz anlamda etkilemektedir. İçeriğimizde beynimize zarar veren alışkanlıkları bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 26.07.2022 18:13

Fizyolojinizde işlevleri koordine eden ana organ olan beynin mükemmel sağlıkta olması gerekmektedir. Bunun tek yolu ise tüm vücudunuza bakmaktan geçer. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, kötü yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları ile beyninize zarar vermenin 10 yolu vardır.

Beyne zarar veren alışkanlıklar uykusuzluk, kahvaltı öğününü atlamak, aşırı şeker tüketmek, aşırı yemek yemek, sigara kullanmak, uyurken başını örtmek, hava kirliliği, hasta hasta çalışmak, iletişimsizlik ve uyarılmış düşünce eksikliğidir. Bu alışkanlıkları bırakarak beyninizin daha etkili çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Beyne Zarar Veren Alışkanlıklar Listesi

SıraBitkilerEtkisi
1UykusuzlukYorgun Hissedersiniz
2Kahvaltı Öğününü AtlamakEnerjiniz Düşer
3Aşırı Şeker TüketmekBeyni Uyuşturur
4Aşırı Yemek YemekEnerjiniz Düşer
5Sigara KullanmakBeyni Uyuşturur
6Uyurken Başını ÖrtmekBeynin Oksijen Almasını Engeller
7Hava KirliliğiBeynin Oksijen Almasını Engeller
8Hasta Hasta ÇalışmakEnerjiniz Düşer
9İletişimsizlikBeyni Uyuşturur
10Uyarılmış Düşünce EksikliğiZihin Gelişimini Engeller

İşte beyni olumsuz etkileyen alışkanlıklar...

1. Uykusuzluk

beyne zarar veren alışkanlıklar

Uykusuzluk beyninize olduğu gibi tüm vücudunuza yağabileceğiniz en büyük kötülüklerden birisidir. Vücut hücrelerinizin ve dokularınızın yenilenmesi için 7 ila 8 saatlik sağlıklı bir uykuya ihtiyacınız vardır. Özellikle uzun bir çalışma sürecinden sonra beyin hücreleriniz dinlenmeye ihtiyaç duyarlar.

2. Kahvaltı Öğününü Atlamak

beyne zarar veren alışkanlıklar

Diyet rutininde olsanız bile kahvaltı öğününü atlamak yapabileceğiniz en tehlikeli şeydir. Bir önceki geceki akşam yemeğinden sonra uzun bir oruç aralığından sonra vücudun beyne oksijen taşımasını etkileyen elektrolitler ve besinlerin depolanması gerekir.

3. Aşırı Şeker Tüketmek

beyne zarar veren alışkanlıklar

Şeker insanın kullandığı en tehlikeli maddelerden birisidir. İşlenmiş gıdalar ve meyve suları, karbonatlı içecekler, tatlılar ve kekler yoluyla fazla şeker tüketimi vücudun hayati besinleri emebilme yeteneğini olumsuz etkileyebilir.

4. Aşırı Yemek Yemek

beyne zarar veren alışkanlıklar

Beyninize zarar veren alışkanlıklardan birisi de aşırı yemek yemektir. Hepimizin bildiği gibi aşırı yemek yemek, obezite, uyuşukluk, enerji düşüklüğü ve zayıf beslenmeye yol açmaktadır. Bu zayıflık zihinsel fonksiyonların yanı sıra zayıf odak ve konsantrasyonla sonuçlanır.

5. Sigara Kullanmak

beyne zarar veren alışkanlıklar

İnsanlar tarafından bilinen en tehlikeli yaşam tarzı alışkanlıklarından biri olan sigarayı bırakmak için asla geç değildir. Akciğerlerde yarattığı hasar nedeniyle beyin de dahil olmak üzere vücut boyunca oksijen taşınmasını engeller. Sigara içmek Alzheimer’in oluşmasına ve beyin dokusunun küçülmesine neden olabilir.

6. Uyurken Başını Örtmek

beyne zarar veren alışkanlıklar

Birçoğumuzda uyurken başımızı örtme alışkanlığı vardır. Fakat bu kötü bir alışkanlıktır ve beynimize zarar vermenin yaygın yollarından birisidir. Bu alışkanlık, uyku sırasında vücudun saf oksijeni solumasını önler. Oksijen yerine daha fazla karbonhidrat solumanıza sebep olur. Bu da beyne zarar verir.

7. Hava Kirliliği

beyne zarar veren alışkanlıklar

Hava kirliliği, beynimize zarar veren şeylerden birisidir. Sağlıklı bilişsel işlev için beyne saf oksijen kaynağı gelmesini hava kirliği engellemektedir. Özellikle hava kirliliğinin yoğun olduğu bölgelerde bulunuyorsanız ya da seyahat edecekseniz maske kullanmanızı öneriyoruz.

8. Hasta Hasta Çalışmak

beyne zarar veren alışkanlıklar

Bu çok tehlikeli bir şeydir çünkü hasta olduğunuz takdirde mutlaka inzivaya çekilmesiniz gerekmektedir. Bunun sebebi bağışıklık sisteminizin savaşmaya fazla mesai harcamasıdır. Hasta hissettiğinizde çalışmaya devam etmek sağlığınıza çok büyük zararlar verir ve çalışmaya zorladığınız beyninizi büyük ölçüde yorar.

9. İletişimsizlik

beyne zarar veren alışkanlıklar

Konuşma ve iletişim, bir kişinin zihinsel yetkinliklerini geliştirmesine yardımcı olur. Bu da beynin zihinsel gelişimine katkıda bulunur. Yalnız kalmak en azından arkadaşlarınızla ve ailenizle sohbet etmenizi engellememelidir.

10. Uyarılmış Düşünce Eksikliği

beyne zarar veren alışkanlıklar

Beyninize zarar veren alışkanlıklardan sonuncusu ise uyarılmış düşünce eksikliğidir. Beyniniz için egzersiz yapmak çok önemli bir aktivitedir. Yaşamınızdaki her duruma kayıtsız kalmak, düşünmemek ve sizin için çözümler üretmeye çalışmamak zihinsel gelişim için sağlıksız bir durumdur.


İlginizi Çekebilir
Zihin Sağlığına İyi Gelen BitkilerBeyni Zinde Tutmanın Yolları

Beyne zarar veren alışkanlıklar nelerdir?

Beyninizi olumsuz etkileyen alışkanlıklar aşırı yemek yemek, sigara kullanmak, uykusuzluk, kahvaltı öğününü atlamak, hasta hasta çalışmak, iletişimsizlik, aşırı şeker tüketmek, uyurken başını örtmek, hava kirliliği ve uyarılmış düşünce eksikliğidir. Bu alışkanlıkları bir an önce bırakarak beyninizin daha fazla zarar görmesine engel olabilirsiniz.

Beyne ne zarar verir?

Beyne zarar veren alışkanlıklar alkol tüketimi, yanlış beslenme, kronik stres, uyku sorunu, aşırı kafein, su kaybı, fiziksel travma ve madde kullanımıdır. Bu alışkanlıkları bırakarak beyninizin zarar görmesini önleyebilirsiniz.

Beyin hücrelerini öldüren şey nedir?

Beyin hücrelerini öldüren şeyler arasında abur cuburlar, kızarmış yiyecekler, alkol, şekerli ürünler, işlenmiş besinler, çok tuzlu besinler, rafine tahıllar ve işlenmiş proteinler bulunuyor. Bu besinleri almayı bırakarak beyninizin daha güçlü olmasını sağlayabilirsiniz.

Çok çalışmak beyne zarar verir mi?

Çok çalışmak beyninizi uyuşturacağı için zarar verir. Bu yüzden çok çalışmak yerine verimli bir şekilde çalışmanız gerekiyor.

Beyin neden zarar görür?

Uzun süre boyunca uyumazsanız beyin hücrelerinin ölmesi hızlanır. Ayrıca kafayı örterek uyumak ve hastayken çalışmak da beyin aktivitelerinin azalmasına yol açabilir. Bu yüzden bu tarz alışkanlıklardan uzak durmanızı öneriyoruz.

Beyni ne küçültür?

Beyni küçülten en büyük etken strestir. Stres, beyin işlevlerinde körelmeye neden olur ve beyni küçültür. Ayrıca stres yüzünden kan beyin bariyerini aşındırarak enfeksiyonlara karşı savunmasız bırakır. Bu yüzden bir an önce stresli aktivitelerden kendinizi uzak tutmanız gerekiyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
39
9
8
8
8
7
8
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.