Tüketildiğinde Beyni Öldüren 10 Tehlikeli Besin

Tüketildiğinde Beyni Öldüren 10 Tehlikeli Besin
17.06.201509:49

Beynimize zarar veren bazı gıdalar vardır. Beyni öldüren yiyeceklerden uzak durulmalıdır. İşte tüketmememiz gereken yiyecekler.

Haber güncelleme tarihi 20.09.2022 09:04

Beynimize Zarar Veren Yiyecekler

Bazı yiyecekler insanın düşünmesine ya da hafızasını için tehlike oluşturuyor. Günümüzde bu tehlikenin giderek artığını belirten uzmanlar, beynimizi hantallaştıran yiyecekleri şu şekilde sıralıyor. İşte beynimize zarar veren yiyecekler!

1. Şeker ve Şeker Ürünleri

Beynimize Zarar Veren Yiyecekler

Uzun süreli şeker kullanımı beyin ile ilgili problemlere yol açıyor. Aynı zamanda hafızayı da zayıflattığı kanıtlanmıştır. Öğrenme kabiliyetini engellediğini ifade eden uzmanlar bu sebeplerden dolayı şekerden uzak durulması gerektiğini söylüyor.

2. Fastfood

Beynimize Zarar Veren Yiyecekler

Son yıllarda, çocuktan yaşlıya kadar büyük bir kitleyi etkisi altına alan fast food mekânları oldukça ilgi görüyor. Fast food tüketiminin bir hayli artması endişe verici sorunlar ortaya çıkartıyor. Yakın zamanda yapılan araştırmalarda fast food ürünleri beynin kimyasını değiştirdiği ortaya konulmuştur. Bu ürünler insanlarda şişmanlık, yorgunluk, öğrenme bozukluğu ve hafızayı zayıflatıyor.

3. Kızartılmış Yiyecekler

Beynimize Zarar Veren Yiyecekler

Kızartılmış, işlenmiş, katkı maddeli yiyecekler insanın beynine zarar veriyor. Cips, patates kızartması gibi gıdalar hem çocuklarda hem de yetişkinlerde ciddi beyin hasarlarına yol açıyor.  En toksinli ve zararlı kızarma yağı, çoğumuzun kullandığı ayçiçeği yağıdır.

4. Çok Tuzlu Gıdalar

Beynimize Zarar Veren Yiyecekler

Tuzun kalbe verdiği zararı, tansiyona neden herkes bilir. Bilinmeyen ise tuzun içindeki yoğun sodyumun beyne de zarar verdiğidir. Düşünme yeteneğini zayıflatan tuz, zekayı da geriletiyor.

5. İşlenmiş Proteinler

Beynimize Zarar Veren Yiyecekler

Proteinler iyidir. Et en iyi ve en kaliteli protein kaynağıdır. Ancak bazı protein kaynağı olarak görülen sosis, sucuk, salam gibi işlenmiş proteinlerden uzak durmak gerekiyor. Doğal proteinler beynimize iyi yönden fayda sağlarken, işlenmiş proteinler tam tersi sinir sistemimizi tahrip ediyor.

6. Alkol

Beynimize Zarar Veren Yiyecekler

Karaciğeri iflas ettiği bilinen bir gerçektir. Ancak az bilinen diğer zararı ise beyni bitirdiğidir. Sağlıklı düşünmeyi zayıflatır, hafızayı hızla tüketir. Uzun vadeli alkol kullanımında kalıcı hasarlara yol açılabilir.

7. Önceden Pişirilmiş Gıdalar

Beynimize Zarar Veren Yiyecekler

Tıpkı kızarmış gıdalar gibi işlenmiş gıdalar da merkezi sinir sistemine zarar verir. Bu da dejeneratif beyin bozukluğuna yol açmaktadır. Kişinin ileriki yaşlarda Alzheimer hastalığına yakalanma riski artar.

8. Trans Yağlar

Beynimize Zarar Veren Yiyecekler

Kesinlikle her türlü trans yağdan uzak durulmalıdır. Bu yağlar çok ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Kalp sorunları, kolesterol ve obezite bunların en çok bilinen sorunlarındandır. Ancak şu bir bilinmeyen gerçek ki beyne oldukça zararlıdır.

9. Nikotin

Beynimize Zarar Veren Yiyecekler

Tütün ve tütün ürünlerinin zararları saymakla bitmez. Beyinle olan ilgisine gelince ise vücudunuzdaki en önemli organa kan gitmediğini düşünün. Beyniniz yavaş yavaş ölüyor ve siz de buna seyirci kalıyorsunuz. Çok pislik bir durum öyle değil mi? 

10. Yapay Tatlandırıcılar

Beynimize Zarar Veren Yiyecekler

İnsanlar zayıflamak yerine yapay tatlandırıcılar kullanırlar, şeker zararlı diyip bu tatlandırıcıları tercih ederler. Ancak bir şeyi unutmuşlardır ki bu yapay tatlandırıcılar şekerden daha zararlıdır. Ne kadar zayıflamayı kolaylaştırsa da bunun yanında sağlıklı düşünmenizi engelliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Alzheimer Hastalığı Nedenleri, Belirtileri ve TedavisiZihin Sağlığına Faydalı Olan 10 Bitki
Beyninizi Zinde Tutmanın 25 YoluHafızanızı Geliştirmek için 25 Teknik
Unutkanlığa İyi Gelen Besinler ve Bitki ÇaylarıHafızayı Güçlendiren Besinler
Beyninize Zarar Veren 10 AlışkanlıkB12 Eksikliğine İyi Gelen Yiyecekler

Neler beyin hücrelerini öldürür?

Beyin hücrelerini öldüren besinler arasında; alkol, şekerli ürünler, çok tuzlu besinler, işlenmiş proteinler, refine tahıllar, işlenmiş besinler, önceden pişirilmiş yiyecekler, kızarmış patates, abur cuburlar yer alır.

İnsanın beyin hücreleri nasıl ölür?

Kızarmış veya işlenmiş yiyecekler beyindeki sinir hücrelerini yavaş yavaş öldürür. Bazı yağlar çok tehlikelidir. yüksek sıcaklıklardaki ayçiçeği yağı son derece tehlike içerir. Beyin hücrelerinin ölmesine neden olabilmektedir.

Ölen beyin hücreleri kendini yeniler mi?

Ölen beyin hücreleri, vücuttaki diğer hücrelerin aksine kendini yenileme özelliğine sahip değildir. Nöroplastisite tedavi yöntemi ile komşu hücrelerin ölen beyin hücrelerinin yerine görevi üstlenmesi sağlanabiliyor.

Alkol hücreleri öldürür mü?

Alkol kullanımı beyin hücrelerinin ölmesine sebebiyet verir. Çok fazla alkol tüketen bir bireyin beyin hücrelerinin çoğu ölmüştür. Bir süre sonra hücre ölümü demans olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çok uyumak beyin hücrelerini öldürür mü?

Uzun süre uykusuz kalmak beyin hücrelerinin %25'nin ölümüne neden olmaktadır. Çok az uyuyan bir bireyin beyin hücrelerinin büyük bir kısmı ölmüştür. Bu yüzden yeterince uyumak gerekir. Çok uyumak, beyin hücrelerini öldürmez.

Aşırı stres beyin hücrelerini öldürür mü?

Aşırı stres beynin hafıza, öğrenme ve duygulardan sorumlu olan hipocampus bölümünde üretilen yeni hücrelerin ölümüne neden olmaktadır. Yeni hücrelerinin yetersizliği sonucunda da depresyon oluşabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
103
2
101
10
2
45
33
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.