Avokado Yağının Saça Olan 5 Mucizevi Faydası

Avokado Yağının Saça Olan 5 Mucizevi Faydası
15.06.202014:27

Eğer saçlarınız problemliyse avokado yağı tam size göre. Bu içeriğimizde mucizevi etkileri olan avokado yağının saça olan faydalarını bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 14.01.2022 16:32

Saç problemleri için geliştirilen bir sürü ürün vardır. Ancak genel olarak dışarıdan satın alınan saç bakım ürünleri saç sorunlarının çözülmesine yardımcı olsa da öte yandan saçlara zarar veriyor. Bu nedenle doğal yöntemler kullanarak saç bakım uygulamak, uzmanların önerileri arasında yer almaktadır.

Doğanın sunduğu harika besinler arasında yer alan avokado, hem tat olarak güzel bir meyvedir hem de faydaları ile insan sağlığı üzerinde olumlu etkiler bırakmaktadır. Cilde, vücuda ve saçlara oldukça büyük faydalar sağlayan avokado yağı, bilinen faydalarına ek olarak birçok farklı özelliğe ve faydaya sahiptir. Peki, avokado yağının saça faydaları nelerdir, nasıl kullanılmalıdır?

1. Kuru Saç Problemini Ortadan Kaldırır

avokado yağının saça faydaları

Avokado yağının saça faydalarından belki de en büyüğü kuruluğu ortadan kaldırmasıdır. Kuru saç problemi, modern zamanın en büyük problemlerinden biridir. Çünkü kullanılan saç düzleştirici, maşa ve fön makinesi gibi aletlerin yanı sıra saçların sık işlem gördüğü günümüzde saç kuruluğu da haliyle kaçınılmaz bir durum haline gelmektedir. Kuru saç problemine karşı etkili bir kalkan görevi üstlenen avokado yağı, saçların doğal nem dengesini koruyarak kurumaların önüne geçiyor. Düzenli kullanılması durumunda kısa sürede etkisini gösterebilmektedir.

Avokado yağı kuru saç problemini ortadan kaldırmakta bir hayli etkili. Dilerseniz "Kuru Saçlara Evde Bakım Önerileri" adlı içeriğimize tıklayarak bu probleminizi çözmeye yardımcı olarak diğer yöntemlere göz atabilirsiniz.

2. Saç Derisinde Kan Akışını Hızlandırır

avokado yağının saça faydaları

Avokado yağının saçlara faydaları bir hayli fazladır. Ancak bunlar içinde en çok dikkat çeken ve ihtiyaç duyulan şeylerden biri saç derisindeki kan akışını hızlandırmasıdır. Kan akışının yavaşlaması saç dökülmelerine en çok neden olan etkenlerden biridir. Faydaları ile saç bakım uzmanlarının markajında olan avokado yağı, düzenli kullanıldığında saç derisindeki kan akışını hızlandırarak kaşınma, kepeklenme ve dökülme gibi durumların önüne geçmektedir.

3. Saçlar İçin Gerekli Vitamin Desteğini Sağlar

avokado yağının saça faydaları

Saç bakımında kullanılan ürünlerin içerisinde E vitamini oldukça sık bulunmaktadır. Buna ek olarak mineraller de yine saç bakımı ürünlerinin içerisinde olur. Ancak bu ürünlerde her ne kadar vitamin ve mineraller yer alsa da kimyasal madde de içerdikleri için saç bakımında kullanılması çok da doğru değildir. Evde kendi başınıza yapabileceğiniz saç bakım kürleri, kimyasal hazır saç bakım ürünlerinden çok daha etkilidir. Avokado yağının saça faydaları arasında saçlara gerektiği gibi vitamin desteği sağlaması da yer alıyor. Bu saçların hem uzamasına hem de sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Ayrıca parlak bir görünüm kazanmasını da destekler.

4. Saç Dökülmelerinin Önüne Geçer

avokado yağının saça faydaları

Avokado yağının saça faydalarından birisi de dökülmeleri engellemesidir. Çağımızın en büyük problemlerinden biri de saç dökülmeleridir. Aslında genetik yatkınlık erkeklerde daha çok görülmekte iken kadınlarda ise dış etkenler saç dökülmesine çok daha fazla neden olmaktadır.

Saçların çok işlem görmesi, boya, röfle, jöle ve saç şekillendirici spreylerin aşırı bir şekilde kullanılması saç dökülmelerine neden olmaktadır. Bu tip durumların önüne geçebilmek için elbette bu tür saç bakımlarından uzak kalmak en doğrusudur. Ancak ek olarak avokado yağının saça faydalarından yararlanarak saç dökülmelerini engelleyebilirsiniz.

Avokado yağı saç dökülmelerine karşı büyük bir etkiye sahip. Fakat avokado yağı kadar etkili başka doğal yöntemler de bulunuyor. Dilerseniz "Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkiler" adlı içeriğimize göz atarak bu yöntemleri öğrenebilirsiniz.

5. Saçları Nemli Tutar

avokado yağının saça faydaları

Saçların kendinden doğal bir nem dengesi bulunmaktadır. Bu nem dengesi bozulduğunda saçlarda birçok problem görülmeye başlar. Doğal olarak saçların kendi ürettiği nem, saçların işlem görmesinden dolayı durmaya başlar ve saç sorunları görülmeye başlar. Saçların nemli kalmasına yardımcı olan avokado yağını kullanarak bu tip sorunların ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz. Düzenli şekilde kullandığınızda kısa sürede etkisini görebilirsiniz.


Saç Bakımında Etkili Avokado Maskeleri

Günümüzde en çok karşılaşılan saç problemlerinin başında; kuruluk, kepek ve saç derisi sorunları gelmektedir. Dış etkenlere fazlasıyla maruz kalmak, düzleştirici ve diğer ısıtıcıların saçlarda fazla kullanılması gibi nedenler, saçlarda kuruluk başta olmak üzere birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Avokado, bu tip sorunların üstesinden gelebilmek için kullanılabilecek harika bir doğal üründür.

1. Saç Dengesini Koruyan Avokado Maskesi Nasıl Yapılır?

avokado maskesi

Avokado, kendi başına saçlara sunduğu olumlu etkileri ile bilinen ve saç bakım uzmanlarınca tavsiye edilen bir bitkidir. Evde yapabileceğiniz karışım ile saçlarınıza uygulamanız halinde, saçlarınızda istediğiniz sağlığı ve canlılığı yakalayabilirsiniz. Peki, avokado maskesi nasıl yapılır?

Malzemeler:

Avokado
Mayonez

Elinizde hazır olan iki malzeme varsa işlemi yapmaya başlayabilirsiniz. Avokadonun kabuğunu soyduktan sonra blenderden geçirin. Ancak su haline gelmesini sağlamanız daha etkili olacaktır. Daha sonra elde ettiğiniz pürenin içerisine bir miktar mayonez ekledikten sonra iyice karıştırın. Hazır hale getirdiğiniz maskeyi, parmaklarınız yardımı ile saçlarınıza iyice yedirin. İşlem bittikten sonra saçlarınızı bone yardımı ile kapatın. 20 dakika kadar bekledikten sonra şampuan yardımıyla saçlarınızı yıkayın.

2. Yoğun Nem Veren Avokadolu Saç Maskesi Nasıl Yapılır?

avokado maskesi

Alternatif olarak kullanılacak ve saçlara farklı yönde etki edecek bir diğer avokado maskesi için elinizde bulunması gereken malzemeler şunlardır;

1 yemek kaşığı yoğurt
½ olgun avokado
½ olgun muz
1 tatlı kaşığı bal

Elinizde hazır bulundurduğunuz malzemeleri karıştırarak krem haline gelmesini sağlayın. Daha sonra hazırladığınız maskeyi saçlarınıza uygulayın ve bone ile kapatın. 30 dakika beklettikten sonra saçlarınızı şampuan ile yıkayarak durulayın. Haftada 1 defa uygulayabileceğiniz bu maske ile saçlarınızda mükemmel değişimin meydana geldiğini göreceksiniz.


En İyi Saç Bakım Yağı Ürünleri

Avokado yağının saça olan faydalarından yukarıda bahsettik. Bu kısımda ise vitamin dolu içeriği sayesinde saça büyük faydaları olan bakım yağlarını inceleyeceğiz. O zaman vakit kaybetmeden en iyi 5 saç bakım yağı ürününü sıralayalım.

1. DIAMOND HAIR Saç Bakım Seti

En iyi saç bakım ürünleri

En iyi saç bakım yağları listemize Diamond Hair markasının 12 farklı bitkinin yağını içeren saç bakım setiyle başlıyoruz. Tamamen bitkisel yağlardan oluşan bu şampuan, saçın ihtiyaç duyduğu besinleri karşılayarak saç uçlarındaki kırılmaları önlüyor. Zengin içeriği sayesinde saçın onarımını yapan ürün, formülündeki keratin proteiniyle saçı güçlendirerek daha dayanıklı olmasını sağlıyor. Son olarak formülünde bulunan yoğun miktardaki Ozon minerali sayesinde saç derisini rahatlatarak saçın daha hızlı uzamasını sağlayan şampuanın yeni kök oluşumunu desteklediğini belirtelim.

Hepsiburada Fiyatını GörTrendyol Fiyatını Gör

2. BOTANICA COMFORT Keratin Bakım Yağı

En iyi saç bakım ürünleri

Tamamen doğal olan bu keratin bakım yağı, saçları güçlendirerek uçlardaki kırılmaları ve dökülmeleri önlüyor. Yoğun vitamin ve mineral içeren formülü sayesinde saçlardaki hasar görmüş bölgeleri onaran ürün aynı zamanda saçı nemlendirerek daha yumuşak olmasını sağlıyor. Bu sayede saçınızı şekillendirirken ya da düzleştirirken daha rahat olursunuz. Ayrıca saça koruyucu bir katman yerleştiren bakım yağı, bu sayede saçı çevresel etkenlerden koruyor.

Hepsiburada Fiyatını GörN11 Fiyatını Gör

3. Dax Supergro

En iyi saç bakım ürünleri

Listemize yavaş uzayan saçlar için özel olarak geliştirilen Dax Supergro ile devam ediyoruz. Botanik yağlardan oluşan içeriği sayesinde saçı ve derisini besleyerek hasar görmüş bölgeleri onaran bakım yağı, saçı nem kaybına karşı koruyarak yumuşak kalmasına yardımcı oluyor. Dax Supergro, özel formülü sayesinde saç derisine nüfuz ederek ferahlamasını sağlıyor. Bu sayede saçta kepek, ölü deri ve egzama gibi oluşumlar önleniyor.

Hepsiburada Fiyatını GörN11 Fiyatını Gör

4. Herbal Science Boom Butter

En iyi saç bakım ürünleri

Saça en fazla faydası olan yağların bir araya getirilmesiyle oluşturulan bu bakım yağı, ilk kullanımdan itibaren saçlardaki kırılma ve dökülmeleri engelliyor. İçeriğindeki besin değeri yüksek yağlar sayesinde saçın ihtiyaç duyduğu proteinleri karşılayan ürün aynı zamanda saçın kaybettiği nemi geri kazanmasına yardımcı oluyor. Son olarak saçın hasar görmüş bölgelerini onaran bakım yağının düzenli kullanımlarda kepek ve deri döküntülerini büyük oranda azalttığını ekleyelim.

Hepsiburada Fiyatını GörN11 Fiyatını Gör

5. Kerastase Elixir Ultime

En iyi saç bakım ürünleri

Listemizi oldukça popüler ve bir o kadar da iyi saç bakım markası olan Kerastase'nin bakım yağıyla bitiriyoruz. İlk kullanımdan itibaren saçınızın daha parlak, yumuşak ve canlı olmasını sağlayan Kerastase Elixir Ultime, UV filtresi sayesinde saçı güneşin zararlı ışınlarından koruyor. Mat saçlar için özel olarak geliştirilen ürün, saçları 8 kata kadar parlatmasının yanı sıra 96 saat boyunca elektriklenmeden koruyor. Ayrıca anti alerjik bir yapıya sahip olan bakım yağının tamamen organik bileşenlerden üretildiğini ekleyelim.

Hepsiburada Fiyatını GörN11 Fiyatını Gör

Avokado Yağı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Avokado yağının saça faydalarından ve en iyi bakım yağlarından yukarıda bahsettik. Bu kısımda ise avokado yağı ile ilgili merak edilenleri cevaplayacağız. İşte avokado yağı hakkında sıkça sorulan sorular.

Avokado yağı saça nasıl uygulanır?

Avokado yağını saçlara doğrudan uygulayabileceğiniz gibi farklı bitkisel saç bakım yağları ile karıştırarak da kullanabilirsiniz. Dilerseniz bu yağı şampuanınızın içine dökerek de uygulayabilirsiniz. Fakat bu karışımı kullanmadan önce saçınızın ufak bir bölgesine denemenizi öneririz. Çünkü olası bir kaşınma veya tahriş durumunda kullanmayı anında bırakmanız gerekiyor.

Avokado yağı ile maske nasıl yapılır?

Saç bakımında önemli bir yere sahip olan avokado yağı maskesi, saç problemlerinin birçoğunun çözümünde kullanılmaktadır. Basit bir şekilde evde hazırlayabileceğiniz maske ile kısa sürede saçlarınızın daha canlı ve sağlıklı olduğunu görmeye başlayacaksınız.

Avokado yağı maskesi hazırlamak için 1 yumurta sarısı ve 1 çorba kaşığı bal ekleyerek malzemeleri uygun bir kabın içerisinde kıvam alıncaya kadar karıştırın. Daha sonra saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Son olarak yarım saat kadar bekledikten sonra saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayın.

Avokado yağı ile sıcak yağ masajı nasıl yapılır?

Avokado yağının saça faydaları bir hayli fazladır. Yukarıda saydıklarımıza ek olarak saç derisinde oluşan pullanma, kepeklenme ve deri döküntüsü sorununun önüne geçmek için avokado yağı ile sıcak masaj yapabilirsiniz. Mikrodalga fırında birkaç saniye ısıtacağınız avokado yağını parmak uçlarınızla saç derisinden saç uçlarına masaj yaparak uygulamanız durumunda bu tip sorunların çözülmesini sağlayabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
3
9
3
2
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.