Kuru Saçlar İçin 15 Bakım Önerisi ve Kuruluk Karşıtı 5 Ürün

Kuru saçlarınız için bakım önerisi arıyorsanız doğru yerdesiniz. İçeriğimizde saçlarınızdaki kuruluğu ortadan kaldıracak bakım yöntemlerini bulabilirsiniz.
Kuru Saçlar İçin 15 Bakım Önerisi ve Kuruluk Karşıtı 5 Ürün

Saçlar Neden Kurur?

Beslenme alışkanlıkları, yanlış saç ürünü tercihleri, bakımsızlık gibi etkenler saçların kurumasına neden olmaktadır. Yoğun işlem gören saçlar, röfle, boyama, şekillendirici gibi cihazlar da saçlara zarar vererek kurumasına yol açar. Kullanılan şampuan, çevresel etkenler, vitamin eksikliği gibi olumsuzluklar saçların kurumasının önünü açmaktadır. Basit ve ekonomik yöntemlerle muhteşem saçlara sahip olmanın yolları.

Kuru saçlar için en iyi 15 saç bakım önerisi...

1. Saçınızı Çok Sık Yıkamayın

Kuru saçlar için bakım önerileri

Birçok insan saçlarını sık yıkama hatasını yapıyor. Saçların her gün yıkanması onları kurutur, doğal yağ dengesini bozar ve yıpranmalara neden olur. Bu yüzden kuru saçlarınıza bakım yaparken saçlarınızı sık yıkamadan kaçının.

2. Daha Az Şampuan Kullanın

Kuru saçlar için bakım önerileri

Hepimizin malumudur ki şampuanlar içinde pek çok kimyasal madde barındırır. Çok fazla şampuan kullanmak da saçı kurutan, canlılığını gideren etmenler arasındadır. Bu yüzden imkanınız varsa kuru saçlar için özel olarak geliştirilen şampuan alın ya da şampuanı kullanma sıklığını azaltın.

3. Şekillendirici Cihazlardan Uzak Durun

Kuru saçlar için bakım önerileri

Saç düzleştirici ve şekillendiriciler son zamanlarda çok popüler saç bakım ürünleri arasında yer alıyor. Fakat bu cihazlar bir süre sonra saçların yapısını bozup, onlara büyük zarar veriyorlar. Şayet saç şekillendiriciler benim elim ayağım diyorsanız, size önerimiz buharlı olanları veya saça en az zarar veren son teknoloji ürünleri kullanmanızdır.

4. Kurutma Makinesini Az Kullanın

Kuru saçlar için bakım önerileri

Bırakın saçlarınız doğal bir şekilde kendiliğinden kurusun. Saç kurutma makineleri saçları kurutur, nemini alır ve saçta çatallaşmalara neden olur. Bu nedenle mümkün mertebe saç kurutma makinalarından uzak durun.

5. Saç Boyalarına Dikkat Edin

Kuru saçlar için bakım önerileri

Kuru saçlar için bakım önerilerinden birisi de saç boyalarını daha az kullanmaktır. Saç boyaları, saç ağartıcılar, kimyasal düzleştiriciler ve permalar saçı kurutan nedenlerdir. Saçınız bir kez zarar gördü mü, eski sağlığına kavuşturmak için çok emek vermemiz gerekir. Size önerimiz bu tür uygulamaların doğal alternatiflerini deneyin. Mesela saçınızı doğal saç boyaları ile boyayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
Doğal Saç Boyaları

6. Saç Maskenizi Evde Yapıp Uygulayın

Kuru saçlar için bakım önerileri

Bu maske saçınızı nemlendirip, parlaklık kazandıracaktır. Aşağıda verdiğimiz malzemeleri bir kabın içerisinde kıvam alıncaya kadar karıştırın. Sonra saçınızı ıslatın ve bu maskeyi saçınıza iyice yayın. 5 dakika beklemenin ardından su ile yıkayıp durulayın. Malzemelere gelecek olursak; çatalla çırpılmış bir adet yumurta, bir yemek kaşığı bal, bir yemek kaşığı aloe vera jel, iki yemek kaşığı yoğurt sizin için yeterli olacaktır.

7. Beslenmenize Dikkat Edin

Kuru saçlar için bakım önerileri

Beslenmeniz saç sağlığınızla doğrudan ilgilidir. Vitamin eksikliği ilk olarak saçlara yansır. Saçınızın nem dengesini koruması, kurumaması ve ışıl ışıl parlaması için yoğun vitamin içeren gıdalardan bolca tüketin. Yağsız et, fasulye ve süt gibi protein içeren besinler, Omega 3 yağ asitleri açısından zengindir. Somon, sardalye, keten tohumu ve ceviz tüketmek ise saçlarınızın kuruluğunu ortadan kaldıracaktır. Etler ve diğer hayvansal ürünlerde bulunan B vitaminleri de saçlarınızın kuruluğuna engel olacaktır. Eğer vejetaryen iseniz, ihtiyacınız olan besinleri yeterli miktarda alamayacağınızdan, doktorunuza danışıp vitamin takviyesi almanızı tavsiye ederiz.

8. Hindistan Cevizi Yağı Kullanın

Kuru saçlar için bakım önerileri

Kuru saçlar için bakım önerilerinden bir diğeri ise Hindistan cevizi yağı kullanımıdır. Hindistan cevizi yağı, zayıf ve kuru saçlar için uygulanabilecek en iyi yöntemlerden biridir. Bu yağ, saçınıza birçok vitamin ve mineral sağlamaktadır. Saçınız kuru gibi görünmeye başlıyorsa, haftada bir kez Hindistan cevizi yağı uygulayabilirsiniz. Saçlarınız çok kuruysa ya da zarar görmüşse, birkaç gün için saç kremi kullanmayı bırakın. Bunun yerine Hindistan cevizi yağı kullanın.

İlginizi Çekebilir
Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları

9. Balın Faydalarını Değerlendirin

Kuru saçlar için bakım önerileri

Kuru, zarar görmüş ve donuk bir saça sahipseniz, bal kullanarak onarmaktan daha iyi bir yol yoktur. Hasar görmüş saçların önemli besin maddeleri ile iyileştirilmesi gerekir. Bu şekilde saçlarınızın parlaklığını ve ipeksi dokusunu geri kazanabilirsiniz. Bal bunu harika bir şekilde yapabilir. Eğer doğal şampuanınızdan daha fazla güç istiyorsanız, bu doğal tedaviyi kullanabilirsiniz.

10. Avokado Maskesi Uygulayın

Kuru saçlar için bakım önerileri

Kuru saçlara bakım yaparken avokado maskesi sıklıkla tercih ediliyor. Avokado, kuru saçları beslemek için kullanabileceğiniz en iyi seçeneklerden biridir. Bu meyve, vitamin, mineral ve Omega 3 yağ asitleri açısından oldukça zengindir. Bu nedenle saçlarınızın daha parlak görünmesine, sağlıklı olmasına ve su dengesini korumaya yardımcı olur.

Avakado maskesi için yapmanız gerekenler; avokadoyu bir kasede kaşık ile ezin. İşlemi kolaylaştırmak için olgun bir avokado kullanmanızı öneririz. Zeytinyağını ekleyin ve iyice karıştırın. Yumuşak bir krema kıvamına gelince nazik bir masaj ile saçınıza uygulayın. Çok uzun saçlarınız varsa size yardımcı olması için tarak kullanabilirsiniz. 15-20 dakika boyunca saçlarınızda bekletin. Ardından saçlarınızı her zaman yıkadığınız gibi yıkayın.

11. Çay Maskesi Yapın

Kuru saçlar için bakım önerileri

Saçlarınız için oldukça iyi bir besleyici olan çay, aynı zamanda saça parlaklık vermektedir. Koyu renkli saçlar için siyah çay kullanılırken, açık renkli saçlar için papatya çayı kullanılabilir. Şekersiz, taze demlenmiş bir çay saçlarınızın mat ve kuru görüntüsünü ortadan kaldırabilir. Duştan önce çayı saçınıza dökün ve saç derisine masaj yapın. Bir süre bekledikten sonra şampuan ile birlikte saçlarınızı durulayın. Matlaşmış görüntüyü kısa sürede ortadan kaldıracaksınız.

12. Saçlarınıza Argan Yağı Uygulayın

Kuru saçlar için bakım önerileri

Argan yağının muazzam etkisiyle yıpranmış, mat ve kuru gözüken saçlarınızı kısa sürede eski haline getirebilirsiniz. Mucizevi bir yağ olan argan yağı, saçları nemlendirir, parlaklık katar. Saçlarınız eskisinden daha canlı gözükür. Saçların ihtiyaç duyduğu vitaminleri ve mineralleri karşılayan argan yağı, haftada bir kez masaj şeklinde kullanılmalıdır.

İlginizi Çekebilir
Argan Yağının Saça Faydaları

13. Nemlendirici Ürünler Kullanın

Kuru saçlar için bakım önerileri

Saçları nemlendiren ürünler kullanmak kuru saçların canlılık kazanmasını sağlamaktadır. Eğer kuru ve cansız gözüken saçlarınızdan sıkıldıysanız nemlendirici etkisi yüksek ürünleri saçlarınıza uygulayarak bu görüntüden kurtulabilirsiniz. Omega 3 bakımından zengin gıdaları tüketmek de saçlarda nem etkisi yaratmaktadır.

14. Saç Kırıklarınızı Kestirin

Kuru saçlar için bakım önerileri

Saçlarınız yüksek ısılara maruz kalıyorsa saç kırıklarınızı kestirmeniz gerekmektedir. Kırıkları alınmamış saçlar cansız ve kuru gözükür. Saçlarınızın kırıklarını aldırmak daha canlı ve parlak görüntüye kavuşmasını sağlar. Saçınızdaki kırıkları kestirmek son derece yararlı. Uzmanlar saç kırıklarını evde almanın doğru olmadığını söylüyor.

15. Duştan Sonra Saçlarınızı Tarayın

Kuru saçlar için bakım önerileri

Duştan sonra iri dişli bir tarakla saçlarınızı taramak saçlardaki oluşacak matlığı ve cansızlığı önlemektedir. Duştan çıkıp saçlarınızı tararsanız saçlarının kırılıp dökülmesini önleyebilirsiniz. Eğer saçlarınız duştan sonra birbirine giriyor ve taranması zorlaşıyorsa, yumuşatıcı etkisiyle öne çıkan ürünleri deneyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Saç Bakım KremleriSaç Bakım Maskeleri
Kuru Saçlar İçin Maske Tarifi

En İyi Kuru Saçlar İçin Ürün Listesi

SıraÜrünFormEtkisiEditör Puanı
1Diamond Hair DailyŞampuanNemlendirici, Besleyici10/10
2Davines NourishingŞampuanCanlandırıcı, Nemlendirici10/9.9
3Boom ButterYağBesleyici, Canlandırıcı10/9.7
4Dax SupergroYağNemlendirici, Onarıcı10/9.8
5Botanica ComfortYağOnarıcı, Besleyici10/9.7
Amazon
Fiyatlarını Gör
Kuru Saçlar
İçin Bakım Ürünleri
Aradığın
Fiyatları Gör

Kuruyan saçlar için 5 nemlendirici ürünle tanışmaya hazır mısınız? Kuru saçlarla mücadele yöntemlerinden yukarıda bahsettik. İçeriğimizin bu kısmında ise kuru saçlar için en iyi saç bakım ürünlerini inceleyeceğiz. 

İşte kuru saçlar için en iyi 5 besleyici ürün;

1. Diamond Hair Daily

Kuru saç ürünleri

Amazon
Fiyatını Gör
Diamond
Hair Şampuan
Aradığın
Fiyatı Gör

Listemize ürettiği her saç bakım ürünüyle farklı bir sorunumuza çözüm olan Diamond Hair markasının kuru şampuanıyla başlıyoruz. Kuru saçlar için özel olarak geliştirilen Diamond Hair Daily, içeriğindeki keratin proteini sayesinde saçı besleyerek nem kazanmasına yardımcı oluyor. İlk kullanımdan itibaren etkisini gösteren ürün, Ozon minerali sayesinde saç derisine nüfuz ederek canlanmasını sağlıyor. Bu sayede kepek gibi oluşumlar önlenirken saçın uzama hızı artıyor. Son olarak bu ürünün özel formülü sayesinde saç tellerini güçlendirerek daha sağlıklı bir yapıya kavuşmasına yardımcı olduğunu söyleyelim.

2. Davines Nourishing

Kuru saç ürünleri

Amazon
Fiyatını Gör
Davines
Şampuan
Aradığın
Fiyatı Gör

Kuru saçlar için en iyi saç bakım ürünlerinden birisi olan Davines Nourishing, ilk kullanımdan itibaren saçın yumuşamasını sağlıyor. Saçın nem dengesini sağlayarak doğal haline gelmesine yardımcı olan şampuan, sülfat içermeyen yapısı sayesinde çok beğeniliyor. Saça yenileyici bakım yaparak yıpranan ve kırılan bölgeleri onaran ürün aynı zamanda saç derisine nüfuz ederek güçlenmesini sağlıyor. Bu sayede saçlarınız koparak dökülmelere daha dayanıklı hale gelir.

3. Herbal Science Boom Butter

Kuru saç ürünleri

Amazon
Fiyatını Gör
Herbal
Saç Bakım Yağı
Aradığın
Fiyatı Gör

Listemize Herbal Science markasının Boom Butter peelingiyle devam ediyoruz. Yoğun vitamin ve mineral içeren formülü sayesinde yıpranan saçların onarımını yapan ürün, saç derisine nüfuz ederek kepek gibi oluşumları engelliyor. Besin değeri bakımından zengin içeriği sayesinde saçın besin ihtiyacını karşılayan bakım yağı aynı zamanda saçın kaybettiği nemi geri kazanmasını sağlıyor. Bu sayede kısa süre içerisinde daha canlı ve yumuşak saçlara sahip olursunuz.

4. Dax Supergro

Kuru saç ürünleri

Amazon
Fiyatını Gör
Dax Supergro
Saç Bakım Yağı
Aradığın
Fiyatı Gör

Botanik yağ içeren formülü sayesinde saç derisini ferahlatan Dax Supergro, ilk kullanımdan itibaren saçın kökten ucuna kadar bakımını yapıyor. Özel formülü sayesinde saçın nem dengesini sağlayan ürün, bu sayede daha parlak ve kontrol edilebilir olmasını destekliyor. Son olarak vitamin ve mineral bakımından zengin içeriği sayesinde saçın tüm besin ihtiyacını karşılayan bakım yağının hafif yapısı sayesinde saçta ağırlık yapmadığını söyleyelim.

5. Botanica Comfort

Kuru saç ürünleri

Amazon
Fiyatını Gör
Botanica
Saç Bakım Yağı
Aradığın
Fiyatı Gör

Listemizi Botanica Comfort markasının keratin bakım yağıyla bitiriyoruz. Keratinin saçı oluşturan en önemli proteinlerden birisi olduğunu biliyoruz. İçeriğindeki saf keratin yağı sayesinde saçın hasar görmüş bölgelerini onaran ürün, ilk kullanımdan itibaren saçın nem dengesini sağlıyor. Bu sayede saçlarınızda yaşadığınız kuruluk gibi problemler ortadan kalkıyor. Saç derisine nüfuz ederek saç köklerinin daha hızlı uzamasına yardımcı olan bakım yağı aynı zamanda saç tellerini güçlendiriyor. Bu sayede koparak dökülme gibi durumlar yaşamazsınız.

Kuru saçlar için en iyi ürünler hangisi?

Kuru saçlar için evde doğal çözüm önerileri dışında saçı nemlendiren en iyi kuruluk karşıtı ürünler arasında; Diamond Hair Daily, Davines Nourishing, Herbal Science Boom Butter, Dax Supergro, Botanica Comfort sülfat içermeyen en iyi kuruluk giderici saç ürünleri olarak tercih ediliyor. 

Kuru saçlar nasıl nemlendirilir?

Saçınızın kuruluğunu azaltmak ve yıpranmış saçlara elveda demek istiyorsanız;

Saçınızı çok sık yıkamayın, daha az şampuan kullanın, şekillendirici cihazlardan uzak durun, kurutma makinesini az kullanın, saç boyalarına dikkat edin, saç maskenizi evde yapıp uygulayın, beslenmenize dikkat edin, hindistan cevizi yağı kullanın, balın faydalarını değerlendirin ve kuruluk karşıtı nemlendirici saç bakım ürünleri kullanın.

Saçlar neden kurur?

Kuru saçların en büyük nedeni bakımsızlık ve yanlış saç bakım ürünleri kullanımı iken bu durumun temel sebebi; saç derinizin saçınızı nemlendirmek için yeterli yağ üretmemesi veya saçınızın nemin kaçmasına izin vermesi sonucunda meydana gelen bir problemdir. 

Saçlarım neden bu kadar kuru ve hasarlı?

Saç kuruluğunun temel sebebi yanlış bakım ürünleri kullanımı iken ayrıca çevre koşulları, kuru ve sıcak iklim, sık güneş ve rüzgara maruz kalmak, klorlu ve tuzlu suya maruz kalmak, hava kirliliği, elektrikli ısı cihazları kuru ve hasarlı saçlara sebebiyet veren en önemli faktörlerdir. 

Kuru ve mat saçlar için ne yapılmalı?

Saçınız eğer çok kuru ve mat ise çeşitli yağları deneyerek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Hindistan cevizi ve jojoba yağı saçları nemlendirdiği için kuruluğu engelleyebilen en iyi yağlardandır. Nemli saça birkaç damla yağı damlatın ve saç derisine masaj yapın. Daha sonra şampuan ile saçlarınız yağdan arınana kadar durulayın. 

Kuru saçlar için bakım nasıl olmalı?

Saçlarınızın kuruluğunu gidermek için her gün yıkamak yerine iki günde bir yıkayabilirsiniz. Kuru saçlar için olan şampuanları tercih ederekte bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Alkollü saç ürünleri saçların kurumasına neden olur. Alkol içeren saç ürünlerini kullanıyorsanız bırakmanız gerekmektedir. Nemlendirici özelliğiyle dikkat çeken saç kremlerini kullanmakta kuruluğu önlemektedir.

Kuru saçlar nasıl canlandırılır?

Kuru saçları canlandırmak için birçok yöntem vardır. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz yolları deneyerek saçlarınıza parlaklık ve canlılık kazandırabilirsiniz.

Kuru saçlar kaç günde bir yıkanmalı?

Kuru saçlar en sık iki günde bir yıkanması gerekir. İki günden daha sık yıkanan saçlar kurur, mat görünür. Kuru saçların önüne geçmek için çeşitli nemlendirici ve parlaklaştırıcı ürünler kullanılabilir,

<

YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum