Alibaba Üzerinden Satış Nasıl Yapılır? | 2022

Alibaba Üzerinden Satış Nasıl Yapılır? | 2022
05.01.202018:52

Alibaba üzerinden mağaza açarak 200'den fazla ülkedeki milyonlarca alıcıyla ticaretinizi geliştirebilirsiniz. İşte Alibaba'dan satış yapma rehberi...

Haber güncelleme tarihi 19.12.2021 14:51

Alibaba.com, küresel ticaret için dünyanın en büyük çevrimiçi toptan satış pazarıdır. Dünya üzerinde 200'den fazla ülkede hizmet vermekte olan Alibaba, 3.5 milyon satıcıya ve 50 milyon kullanıcıya sahiptir.

Alibaba Mağaza Nasıl Açılır?

Dünyanın en popüler e-ticaret platformu olan Alibaba başta Çin olmak üzere diğer ülkelerdeki ihracatların 200'den fazla ülkedeki alıcılarla bağlantı kurmasına izin vermektedir. Sitede yer alan kullanıcılar genellikle toptancılar, perakendeciler, üreticiler ve KOBİ'lerden oluşmaktadır. Eğer sizde Türkiye Alibaba sitesi üzerinden satış yapmak istiyorsanız bu yazımız tam size göre! Dünyanın en popüler toptan alışveriş platformu Alibaba Türkiye sayfasına giriş yapmak için buraya tıklayınız.

Alibaba İndirim Kuponu

Alibaba'da mağaza açmak isteyen kullanıcıların ilk olarak üyelik işlemlerini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Kullanıcı hesabınız üzerinden yapacağınız satışlar maksimum 50 ürünle sınırlandırılırken işletme profiline geçmeniz durumunda Alibaba'nın mağazacılık ayrıcalıklarından yararlanabilirsiniz. Alibaba üzerinden dünyaya açılmak isteyen işletmelerin yapması gerekenleri anlattık. Türkiye'den dünyanın farklı noktalarına toptan ürün satışı gerçekleştirebileceğiniz Alibaba.com'da mağaza nasıl açılır? Alibaba satış yapma rehberi;

1. Alibaba üyelik hesabı oluşturun.

Alibaba Mağaza Açma

Alibaba'da satış yapmak isteyen kullanıcıların ilk olarak üyelik hesabı oluşturması gerekmektedir. Ücretsiz üyelik işlemi için "Şimdi Katıl" butonuna tıklayın. Çinli e-ticaret sitesinden para kazanmak için üyelik hesabınızı oluşturun.


2. Email adresinizi onaylayın.

Alibaba Mağaza Açma

Alibaba "Şimdi Katıl" butonuna tıklamanızın hemen ardından e-posta adresinizi girmeniz gerekmektedir. Alibaba toptan ürün satışı için kullanacağınız e-posta adresini girmenizin ardından email onayı gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Ekranda bulunan "Complete" butonuna tıklayarak Alibaba üyelik işleminizi başlatabilirsiniz.


3. Üyelik bilgilerinizi girin.

Alibaba Mağaza Açma

Alibaba mağazacılık işlemleri için üyelik işlemlerinizi tamamlamanız gerekmektedir. Ücretsiz katıl butonuna tıklamanızın hemen ardından açılan sayfa üzerinden e-posta adresinizi doğrulayın. Üç aşamalı olarak gerçekleştireceğiniz bu işlemde şifre, ülke, şehir, ad, soyad, şirket ismi, telefon numarası, satıcı, alıcı veya her ikisi seçeneklerini doldurmanız istenmektedir.


4. Şifre oluşturun.

Alibaba Mağaza Açma

Konumunuzu, iletişim bilgilerinizi, e-posta adresinizi girin ve kayıt formunda bir şifre oluşturun. Şifrenizin güçlü ve tahmin edilemez olmasına dikkat edin.


5. Ülke ve şehir seçin.

Alibaba Mağaza Açma

Alibaba üyelik hesabınızı doldururken toptan satış gerçekleştireceğiniz ülke ve şehir seçimini yapmanız gerekmektedir. Açılan sayfa üzerinden "Country/Region" seçeneğine tıklayarak ülke ve şehir seçimini yapabilirsiniz.


6. Hesabınızın satıcı mı alıcı mı olduğunu işaretleyin.

Alibaba Mağaza Açma

Kişisel bilgileriniz arasında şifre, ülke ve şehir seçimini yapmanızın hemen ardından Alibaba'yı ne amaçla kullanacağınızı seçmeniz gerekmektedir. "Information" sayfasında yer alan "I am a" bölümüne gelerek "Supplier, Buyer ve Both" seçenekleri arasında size uygun olanı seçmeniz gerekmektedir. Eğer Alibaba'da tedarikçi olarak faaliyet göstermek istiyorsanız "Supplier", alıcı olarak faaliyet göstermek istiyorsanız "Buyer", her iki işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız "Both" seçeneğini işaretleyin.


7. Ad, Soyad, Şirket Adı ve telefon numarası girin.

Alibaba Mağaza Açma

Alibaba hesabını ne amaçla kullanacağınızı seçmenizin hemen ardından "Full name" bölümüne adınızı ve soyadınızı girmeniz gerekmektedir. Ardından "Company name" bölümüne şirket adınızı yazarak ilgili cep telefonu numarasını giriniz.


8. "Onayla" butonuna tıklayın.

Alibaba Mağaza Açma

Alibaba web sitesinin sizden istediği tüm bilgileri eksiksiz ve doğru girdiğinizden emin olunuz. Üyelik işlemleri için gerekli olan bilgileri girmenizin ardından hesabınızı onaylamak için "Comfirm" butonuna tıklayabilirsiniz.


9. Hesabınızı kişiselleştirin.

Alibaba Mağaza Açma

Alibaba üyelik işlemlerinizi tamamlamanızın ardından işletmeniz hakkında daha fazla bilgi için hesabınızı kişiselleştirmeniz gerekmektedir. Hesabınızı kişiselleştirmeniz, Alibaba deneyiminiz için kaynak tercihiniz hakkında bilgi vermeniz anlamına gelmektedir. İşlemlerinize devam etmek için "Şimdi Kişiselleştirin" butonuna tıklayın.


10. İşletmenizi tanımlayın.

Alibaba Mağaza Açma

Alibaba hesabınızı kişiselleştirmek hem deneyiminizi hemde işletmenizi anlatmanıza yardımcı olacaktır. Kişiselleştirme işlemlerini başlatmanızın ardından "İşletmenizi nasıl tanımlarsınız?" sayfası üzerinden "Üretici/Fabrika, Online Mağaza, Perakendeci, Bireysel, Distribütör/Toptancı, Ticaret Şirketi, Satın Alma Ofisi ve Diğer" seçeneklerinden size uygun olanı seçin.


11. Şirketinizin ticari faaliyetini belirleyin.

Alibaba Mağaza Açma

İşletmenizi tanımlamanızın ardından "Tedarik için tercih ettiğiniz endüstriler nelerdir?" sayfası üzerinden size uygun olan seçeneği işaretlemeniz istenmektedir. Bu sayfa üzerinde maksimum 3 farklı sektörde seçim yapabileceğiniz gibi elektronikten inşaata, güzellik ve sağlıktan spor malzemelerine, tarım ve gıdadan tekstile, elektronik ürünlerden takı, çanta ve ayakkabıya kadar şirketinizle alakalı sektörü seçebilirsiniz. 


12. Satmak istediğiniz ürün grubunu seçin.

Alibaba Mağaza Açma

Alibaba, şirketinizin ticari faaliyetini seçmenizin hemen ardından satmak istediğiniz ürün grubunu belirlemenizi istemektedir. Örneğin şirketiniz sağlık ve güzellik endüstrisinde faaliyet gösteriyorsa bunun alt dalları arasında yer alan "sağlık bakım ürünleri, tıbbi cihazlar, saç uzatma ve peruk, makyaj malzemeleri, saç bakım ürünleri vb." alanlarda seçim yapmanız gerekmektedir.


13. Kişisel hesabınız hakkında daha fazla bilgi için devam edin.

Alibaba Mağaza Açma

Alibaba, size daha spesifik önerilerde bulunmanıza yardımcı olmak için bonus sorular vermektedir. Bu aşamada işlemlerinizi bitirebileceğiniz gibi "Devam Edelim" butonuna tıklayarak daha fazla bilgi verebilirsiniz. İşlemlerinizin devamında "Tedarikçide ne aradığınız, Tedarik amacınız, Hangi platformlarda ürün sattığınız, Yıllık satın alma hacminiz, Ne sıklıkla ürün stokladığınız" gibi sorular yöneltilmektedir. 


14. Altın Tedarikçi hesabına geçin.

Alibaba Mağaza Açma

Alibaba ücretsiz üyelik hesabınız ile maksimum 50 ürün satmanıza izin vermektedir. Alibaba'nın onaylanmış mağazaları arasında katılmak için "Altın Tedarikçi" hesabına geçiş yapmanız gerekmektedir. Altın Tedarikçi hesabına geçiş yapmak için "Benim alibaba" bölümüne girerek "Yükselt" butonuna tıklayın.


15. Size uygun paket seçimini yapın. 

Alibaba Mağaza Açma

Altın Tedarikçi hesabını için "Yükselt" butonuna tıklamanızın ardından seller.alibaba sayfası üzerinden ülke seçimi yapmanız gerekmektedir. Sayfanın sol üst kısmında yer alan "Country/Region" butonuna tıklayarak mağaza açmak istediğiniz ülkeyi seçin. Hemen ardından "Premium, Standard ve Basic" paketleri arasında seçim yaparak Altın Tedarikçi hesabı satın alabilirsiniz.


Alibaba Hakkında

Alibaba Mağaza Açma

Alibaba, dünyanın en büyük e-ticaret platformlarına sahiptir. İlk olarak 1999 yılında Çin'in Hangzhou şehrinde kurulan şirket, internet üzerinden online alışverişin öncüleri arasında gösterilmektedir. Her geçen gün milyonlarca kullanıcıya ulaşmayı başaran Alibaba, günümüzde farklı iş modellerine ayrılan internet siteleriyle işlemlerine devam etmektedir. 

Not: Alibaba, dünya üzerinde 200'den fazla ülkede hizmet vermekte olup 3.5 milyonu şirketi bünyesinde barındırmaktadır.


Alibaba'da Neden Mağaza Açmalıyım?

Alibaba Mağaza Açma

Alibaba yalnızca Çin'in değil,  dünyanın en popüler e-ticaret platformu olarak bilinmektedir. ABD'li e-ticaret sitesi eBay ve Amazon satıcılarının dahi ürünlerini tedarik ettiği Alibaba.com, Türkiye'de hizmet vermekte olan işletmelerin dünyaya açılmasına olanak sağlamaktadır. Peki ya Neden Alibaba mağazası açmalıyım? hemen açıklayalım.

Alibaba, dünyanın farklı noktalarındaki işletmeleri bir araya getirerek sanal bir pazar yeri oluşturmaktadır. B2B platformunda hizmet vermekte olan site, 200'den fazla ülke de yaklaşık 3.5 milyon mağazaya sahiptir. Kısacası Alibaba'da açacağınız mağaza, dünyanın birçok farklı noktasına toptan satış gerçekleştirmenize olanak sağlayacaktır. 

Not: Alibaba mağaza açma işlemlerine bu aşamada başlayabilirsiniz. Satmak istediğiniz ürünün adını ve anahtar kelimelerini girmenizin ardından ürününüzü müşterilerin bulmasını kolaylaştırmak için kategori seçeneği eklemeniz gerekmektedir. Bu durum potansiyel müşterilerin sizi kolaylıkla bulmasına yardımcı olacaktır. Ürün adı, anahtar kelime ve kategori seçmenizin hemen ardından potansiyel satıcıların size ulaşmasına ve ürününüz hakkında detaylı bilgi almasına yardımcı olacak açıklama eklemeniz gerekmektedir. Bu durum mağazanızı ziyaret eden kullanıcıların ürünlere göz atarken bilgi sahibi olmasına yardımcı olacaktır.


Alibaba Mağaza Açmak Ücretli mi?

Alibaba Mağaza Açma

Alibaba'da hesap oluşturmanızın ardından tüm işlemlerden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Alibaba, hesabınızı şirket profiline döndürmeden 50 ürüne kadar satış yapmanıza izin vermektedir. Tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirebileceğiniz bu satış miktarının üzerine çıkmanız durumunda işletme profiline geçmeniz (Gold üyelik) ve belli bir ücret ödemeniz gerekecektir. 

Not: Alibaba kullanıcı hesabı üzerinden gerçekleştireceğiniz 50 ürün kotası, ürünlerinizin üst sıralarda çıkmasını ve alıcılarla buluşmasını zorlaştırmaktadır. Bu sebeple her daim işletme profiline sahip olmanız en büyük avantajınız olacaktır.


Alibaba Gold Üyelik Nedir?

Alibaba Mağaza Açma

Alibaba işletme hesabı açmak isteyen kullanıcıların yararlandığı gold üyelik, bir çeşit premium üyelik hesabıdır. Alibaba satıcılarının ürün maruziyetini en üst düzeye çıkartmak ve yatırım getirisini arttırmak için kullanılmaktadır. Türkiye Alibaba'da mağaza açmak isteyen kullanıcılar 3 farklı paket seçeneğinden yararlanan altın tedarikçisi olabilir. Alibaba gold üyelik seçenekleri arasında;

 • Premium: 5,999 Dolar
 • Standard: 2,999 Dolar
 • Basic: 1,399 Dolar

Yukarıda belirtmekte olduğumuz Alibaba mağaza paketleri, belirtilen ücret şartlarına göre farklı özelliklere sahiptir. Dünyanın dört bir yanında ki müşterilere ulaşmak için Alibaba mağazanızı hemen açabilirsiniz.


Alibaba Mağaza Açma Süresi Nedir?

Alibaba Mağaza Açma

Alibaba'da mağaza açma süresi, yaptığınız işlemlerin onaylanmasıyla başlamaktadır. İlk olarak üyelik işlemlerinizi tamamlamanız ve cep telefonunuza gelen onay kodunu girmenizin ardından hesabınız aktif olacaktır.


Alibaba Komisyon Oranları

Alibaba Mağaza Açma

Alibaba diğer e-ticaret platformlarında olduğu gibi satılan malların toplam bedelinden belli bir komisyon kesintisi yapmaktadır. Gold üyelik hesabına sahip kullanıcıların yaptığı yıllık mağaza ödemesi dışında alınan Alibaba herhangi bir komisyon almamaktadır. Tamamen şirketiniz için açtığınız yıllık mağaza ödemesini yapmanızın ardından herhangi bir komisyon ödemeden ürünlerinizi tüm dünyaya satabilirsiniz.


Alibaba Mağaza Açmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Alibaba Mağaza Açma

Alibaba yalnızca şirketlerin satış yapmasına izin vermektedir. Bireysel satış hesaplarının bulunmadığı sitede mağaza açmak isteyen kullanıcıların bazı belgelere sahip olması gerekmektedir. Öncelikle Alibaba üyelik işlemlerini oluşturmanız, e-posta, telefon numarası, isim, soyisim, adres ve kart bilgilerinizi görmeniz gerekmektedir. Hemen ardından Alibaba mağaza açmak için gerekli evrakları doldurmanız gerekecektir. Alibaba mağaza açmak için gerekli belgeler;

 • Vergi Levhası
 • Ticari Sicili Gazetesi
 • Ticari Faaliyet Belgesi
 • İmza Sirküleri

Yukarıda belirtmekte olduğumuz belgeler, işletmeniz ile alakalı olarak Alibaba'ya göndermeniz gereken evraklardır. %100 güvenli alışveriş için yapmanız gereken işlemleri Alibaba işletme hesabı profilinize yükleyerek başlatabilirsiniz.


Alibaba Mağaza Vergisi

Alibaba Mağaza Açma

Alibaba üzerinden gerçekleştireceğiniz satış işlemlerine ek olarak Türkiye Cumhuriyeti vergi sistemi gereğince işletmenizin kazanç durumuna göre vergi ödemeniz gerekmektedir. Alibaba'da gerçekleştirdiğiniz her toplu satış için fatura kesmeniz ve alıcıya faturaları göndermeniz zorunludur. İnternet üzerinden gerçekleştireceğiniz satış işlemlerini faturalandırarak verginizi ödemeniz gerekmektedir. Aynı zamanda Türkiye'de ki şirketiniz üzerinden yapılan satışlar için kestiğiniz faturalarında vergisini ödemeniz gerekmektedir. Alibaba vergi ücreti hakkında detaylı bilgi için Gelir İdaresi Başkanlığı ile görüşmeniz gerekmektedir.


Alibaba'da Satılan Ürün Grupları

Alibaba Mağaza Açma

 Alibaba.com kullanıcılarına 40'ın üzerinde kategori seçeneğiyle aradığı her şeyi satın alma imkanı sunmaktadır. Yaklaşık 3.5 milyon satıcının yer aldığı sitede tarımdan gıdaya, giyimden tekstile, otomobil aksesuarlarında elektronik eşyalara, çantadan ayakkabıya, sağlık malzemelerinde güzellik ürünlerine, endüstriyel parçalardan inşaat malzemelerine kadar aradığınız her şeyi toptan olarak satın alabilirsiniz. Alibaba üzerinden toptan ürün siparişi için buraya tıklayınız.

 • Tarım ve Gıda
 • Giyim, Tekstil ve Aksesuarları
 • Oto ve Ulaşım
 • Çanta, Ayakkabı ve Aksesuarları
 • Elektronik
 • Elektrik Ekipmanları, Bileşenleri ve Telekom
 • Hediyeler, Spor ve Oyuncaklar
 • Sağlık ve Güzellik
 • Ev, Işıklar ve İnşaat
 • Makineler, Endüstriyel Parça ve Araçları
 • Metalurji, Kimyasallar, Kauçuk ve Plastik
 • Ambalaj, Reklam ve Ofis

Alibaba ve AliExpress Arasındaki Fark 

Alibaba Mağaza Açma

Alibaba ve AliExpress arasındaki fark ne aradığınız ile alakalı olarak değişmektedir. Alibaba, büyük miktarda ürün satmak isteyen üretici ve tedarikçilerin uğrak noktasıyken AliExpress biraz daha yüksek fiyata aradığınız ürünü tek olarak satın alabileceğiniz alışveriş platformudur. AliExpress üzerinden bireysel alışveriş için buraya tıklayınız.


Alibaba'nın Avantajları Nelerdir?

Alibaba Mağaza Açma

Alibaba hem üretici hem alıcı açısından saymakla bitmeyen avantajları içerisinde barındırmaktadır. Müşteriler için son derece geniş ürün yelpazesi sunmakta olan site, düşük maliyetle toptan ürün almak isteyenler için milyonlarca satıcıya sahiptir. Öte yandan girişimciler için son derece büyük bir fırsat sunmakta olan site, Alibaba mağaza açma kararı alan kullanıcıların yalnızca kendi ülkesine değil dünyaya açılmasına olanak sağlamaktadır.

Önerilen İçerik; Alibaba Alışveriş Nasıl Yapılır?

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
14
3
4
1
2
2
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 15
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.