Yozlaşma Nedir?

Yozlaşma Nedir?
24.08.201517:02

Yozlaşma günümüzde bir şeyleri sorgulamadan olduğu gibi kabul eden ve böylelikle kendinden uzaklaşan insanlar için kullanılan bir sözcüktür. Bu sözcüğün daha detaylı tanımını yaparak, yozlaşmamak için neler yapılmamız gerekiyor?

Haber güncelleme tarihi 24.08.2015 17:39

Yozlaşma kelimesi sorgulamadan kabul edilmesi durumunda ortaya çıkıyor. Yani size sunulan bir bilgiyi hiç sorgulamadan kabul ediyorsanız yozlaşmış olursunuz. Yozlaşma insanların sorgulamamasında doğrudan bir düşünceyi ya da oluşumu kabul etmesinden dolayı meydana geliyor. Yozlaşma nedeniyle geçmişten günümüze düşünceler hep bir yerde tıkanmış ve  kısırdöngü bir şekilde varlığına devam etmiştir. Şimdi sizlere yozlaşma kelimesinin ilk hecesi olan “Yoz” kelimesinin ne anlama geldiği hakkında bilgi verelim.

Yoz Nedir?yozlaşma

Kelimelerin köklerine indiğimiz zaman yozlaşma kelimesini daha iyi anlayacağız. Yoz felsefe kelimesinin anlamı; bir düşünceyi hiç sorgulamadan olduğu gibi kabul etmektir. Yoz hayat; sorgulamadan başkasının hayatını yaşamaktır. Yoz ise kendin olmamaktır, kendin gibi düşünmemektir, özgün olmamaktır ya da herhangi bir düşünceye sahip olmamaktır.

Farklı düşünen insanlar bir araya gelerek toplum oluşturdular. İlk zamanlarda toplum içinde farklılaşmalar söz konusuyken, zamanla insanlar güçlü olan tarafların düşüncelerini alarak hiç sorgulamadan kabul ettiler. Bunun nedeni ötekileştirme, azınlık korkusuydu. Yozlaşan toplumla birlikte artık düşüncelerin farklılığı azaldı ve tek tip düşünen insanlar ortaya çıktı; ne düşündüğünü bilmeyen, savunduğu düşünceleri körü körüne savunan ve başkalarının düşünceleri ile var olmaya çalışan insan tipleri ortaya çıktı. Aslında bu şudur; kendi düşüncelerini bilmeyip yozlaşan insan önce kendine yabancılaşıp sonra da topluma karşı yabancılaşıp bir ötekileşme düşüncesine girmiştir. Eğer bir insan kendini bilmiyor, düşünceleri taklitten öteye gitmiyorsa o insan kendi olmak üzere her şeye karşı yabancılaşmıştır.

Yozlaşmayla birlikte düşünceler kıtlaşarak farklılıklar ortadan kalkmıştır. İnsanların renklerine, dillerine, şekillerine baktığımız zaman farklılıklar insanı ne kadar büyülüyor. Farklılıklar her daim zenginliktir. Düşünceler farklı olduğu sürece insanların yolları açık ve gönülleri ferah olur. Unutmayınız düşüncelerin farklı olduğu bir memlekette insanlar gelişir ve geleceğe kök salar. O toplum güçlü olacak ve en emin adımlarla geleceğe ışık olacaktır.

Yozlaşmamak İçin Yapmamız Gerekenler?

yozlaşma

Yozlaşmak istemiyorsanız öncelikle iyice araştırın ve kendi düşüncelerinizi oluşturun. Eğer sağlam düşünceleriniz yoksa zamanla başka insanlar sizin düşüncelerinizin üzerine istediği düşünce tarzını inşa edecektir.

Kendiniz olmayı sevin ve kendinize güvenin. Bir bilgiyi araştırmadan inanmayın.

Korkak olmayın, kendinizin dışlanacağınızı düşünüp o düşüncedeki insanlar gibi düşünmeye çalışmayın. Her zaman düşüncelerinizde açık olun ve başka düşünceleri dinleyin doğruluğunu araştırarak inanıp, inanmamaya kendiniz karar verin. Kendinizi baskı altında bırakmayın; her zaman bir cevabınız olsun.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2150
2231
535
538
199
427
710
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 8
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.