İletişim Nedir?

İletişim Nedir?
26.08.201513:06

İnsanların birbirlerini anlamalarını sağlayan araç olan iletişim insan hayatında çok önemli bir yere sahiptir. İletişim kavramının ne olduğunu ve insanların iletişimi ne şekilde kullandıkları hakkında detaylı bilgiler sunacağız;

Haber güncelleme tarihi 08.02.2016 11:07

İletişimin kökeni, insanların var oluşlarına dayanır. Yani insanların var olmalarıyla beraber iletişim de doğmuştur. İletişimin olabilmesi için en az iki kişinin bulunması gerekir.

 

İletişim Nedir ve Nasıl Gerçekleşir?

iletişim

İletişim ortak simgeler yoluyla anlam yayma etkinliğidir. Yani ortaklıklar aracılığıyla anlam verme çabasıdır. İletişim insanların ortaya koydukları ortak bir dil ve anlayıştır. İletişim tüm varlıklar için olmazsa olmaz bir araçtır. Doğadaki her şey iletişim halindedir. İnsanlar zamanla dil kodları oluşturarak konuşmaya başlamışlardır. İletişimin gerçekleşmesi için bir mesaj, bu mesajı gönderecek bir kaynak ve bu kaynağın ise geri bildirimi olduğu zaman sağlıklı bir iletişim gerçekleşmiş olur.

iletişim

Dil, uzlaşmayı esas alan bir söz dizimi olarak ortaya çıkmıştır. Topluluklar arasında o topluluklara özgü kodlarla dizilmiş diller diğer insanlar tarafından anlaşılamaz.

İletişimin % 70' i Beden Dili ile Gerçekleşiyor

beden dili

İlk çağlarda iletişim çoğunlukla beden dili ve duvarlara çizilen resimlerle yapılırken günümüzde; beden dili, yazılı, sözlü olarak gerçekleşiyor. Bakıldığı zaman günümüzde iletişim bilimcilere göre %10 sözlü %20 yazılı %70 ise beden dili ile gerçekleşiyor.

İletişimin en etkili yolunun beden dili olduğuna vurgu yapan iletişim bilimciler beden dilinin insanların sözlerle anlatamayacakları şeylerin beden diliyle vurgu yapıldığına dikkat çekiyor. İnsan sözlerini bir süzgeç yardımıyla dışa vururken, beden diliyle ise söylemek istediklerini saklayamaz.

Bunun için beden dili en samimi ve kişinin içindeki duygularını en doğru biçimde dışa vurduğu bir iletişim şeklidir.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.