Yeşil Çayın Yararları Nelerdir? İnsan Sağlığına 10 Faydası

Mucizevi etkileri ile biline yeşil çay hakkında detaylı bir araştırma yaptık. Bu içeriğimizde yeşil çayın kullanım alanları ve faydaları yer alıyor.
Yeşil Çayın Yararları Nelerdir? İnsan Sağlığına 10 Faydası

Yeşil Çayın Faydaları

Cilt sağlığından sindirim sistemine kadar bir çok rahatsızlığın dermanı olan yeşil çay, günlük olarak tüketildiği takdirde vücudumuza onlarca fayda sağlamaktadır. İnsan vücuduna sağladığı birden çok yararla uzmanların tüketilmesini tavsiye ettiği yeşil çayı ve faydalarını araştırdık. Zinde vücut, sağlıklı hayat ve stresten uzak günler yaşamak isteyenlerin sıklıkla tükettiği yeşil çay hakkında bilgileri içeriğimizde bulabilirsiniz.

Yeşil Çayın Faydaları Listesi

SıraFaydasıEtkisi
1Bağışıklığı ArttırırBağışıklığı Güçlendirir
2Metabolizmayı HızlandırırKan Akışını Artırır
3Kanseri ÖnlerKanserin Gelişmesini Engeller
4Anti-bakteriyel Özelliğe SahiptirMikropları Öldürür
5Yaşlanmayı GeciktirirGüzelleştirir
6Yağ Yakımını ArttırırMetabolizmayı Hızlandırır
7Kalp Sağlığını KorurKolesterolü Düşürür
8Sakinleştirici Etki YaparToksinleri Attırır
9Solunum Yolu Enfeksiyonlarını GiderirNefes Darlığını Engeller
10Nörodejeneratif Hastalıklardan KorurZindelik Kazandırır
Amazon
Fiyatlarını Gör
Yeşil Çay
Markaları
Aradığın
Fiyatları Gör

Yeşil Çayın İnsan Sağlığına 10 Yararlı Etkisi

İşte yeşil çayın mucizevi faydaları..

1. Bağışıklığı Arttırır

Yeşil Çayın Faydaları

Vücudun çalışma sistemini düzene sokarak bağışıklığı arttıran yeşil çay, içerisinde radikalleri ve oksitleyicileri barındırır. Ayrıca yeşil çay içerisindeki EGCG yaşamsal fonksiyonlarını düzenler ve otoimmün hastalığının ortadan kaldırılmasını sağlar.

2. Metabolizmayı Hızlandırır

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çay içerdiği besinler sayesinde metabolizmayı hızlandıran ve kan akışını arttıran bir etkiye sahiptir. Kalp sağlığı için önemli olan ve kan basıncını dengeleyen yeşil çay, aynı zamanda kendimizi zinde hissetmemizi de sağlar.

3. Kanseri Önler

Yeşil Çayın Faydaları

Uzun yıllardır kanser araştırılmalarına konu olan yeşil çay tüketimi ile ilgili bilgiler bir süre önce Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından açıklandı. Açıklamaya göre yeşil çay tüketimi kanserin ve kanserli hücrelerin gelişimini durduran bir etkiye sahiptir. Yeşil çay tüketimi kanser olma ihtimalini büyük oranda ortadan kaldırmaktadır.

4. Anti-bakteriyel Özelliğe Sahiptir

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çayın içerdiği anti viral ve antibakteriyel kateşinler sayesinde vücuda giren tüm mikroplar öldürülür. Aynı zamanda anti-bakteriyel özelliği hastalıkların yayılmasını ve bulaşmasını da engeller.

5. Yaşlanmayı Geciktirir

Yeşil Çayın Faydaları

Antioksidan etkisi ile yeşil çay insan cildini zararlı güneş ışınlarına karşı ve cilt yaşlanmasına karşı korur. Yaşlanmayı geciktirici etkisi ile bilinen yeşil çay cildi güzelleştirici etkiye de sahiptir.

6. Yağ Yakımını Arttırır

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çayın etkileri hakkında yapılan araştırmalar yeşil çay tüketiminin metabolizmayı hızlandırdığını ve dolayısıyla yağ yakımını da arttırdığını göstermiştir. Düzenli kullanımda gözle görülür şekilde yağ yakımına etki eden yeşil çay zayıflamak için diyet yapanların da güvenle tüketebileceği bir bitki çayıdır. Ayrıca yeşil çay iyi bir idrar sökücü olup vücutta biriken ödemlerin kolayca atılmasını sağlar.

7. Kalp Sağlığını Korur

Yeşil Çayın Faydaları

Kolesterol ve tansiyon gibi kalbin baş düşmanı olan rahatsızlıkları önleyici etkisi bulunan yeşil çay kalp sağlığını korur. Kalp hastalıklarının önüne geçen yeşil çay kolesterol seviyesini düşürmektedir.

8. Sakinleştirici Etki Yapar

Yeşil Çayın Faydaları

Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olan ve rahatlatıcı kokusu ile strese karşı muhteşem bir yatıştırıcı olan yeşil çay sakinleştirici etki yapar.

9. Solunum Yolu Enfeksiyonlarını Giderir

Yeşil Çayın Faydaları

İçerdiği C vitaminleri sayesinde gribal hastalıkların iyileşmesinde etkili olan yeşil çay, solunum yollarını rahatlatarak nefes darlığının da önüne geçer. Ayrıca halsizlik ve kırgınlık durumlarında da tüketilmesi tavsiye edilen yeşil çay vücuda direnç kazandırmaktadır.

10. Nörodejeneratif Hastalıklardan Korur

Yeşil çay içerisinde bulunan az miktardaki kafein ile gerginlik ve çarpıntı gibi olumsuzluklara yol açmadan vücudu uyandırarak zindelik kazandırmaktadır. Bazı kimselerde uykusuzluk problemini ortaya çıkarsa da beyinsel hastalıkların önüne geçtiği bilinmektedir. Başta Alzheimer ve Parkinson olmak üzere nörodejeneratif hastalıklara karşı beyni koruyan yeşil çay, bu gibi hastalıklara yakalanma oranını düşürmektedir. Dopamin ve alfa salgılanmasını sağlayan yeşil çay bilişsel hareketliliği de arttırmaktadır.

En İyi Yeşil Çay Listesi

SıraMarkalarFaydasıneoldu Puanı
1Doğuş Yeşil ÇayStresi Azaltır10/9.9
2Çaykur Organik Zümrüt Yeşil ÇayYağ Yakımını Artırır10/9.7
3Doğadan Yeşil ÇayHazımsızlığı Kolaylaştırır10/9.8
Amazon
Fiyatlarını Gör
Yeşil Çay
Markaları
Aradığın
Fiyatları Gör

En İyi 3 Yeşil Çay Tavsiyesi

Bu kısımda insan sağlığına birçok faydasıyla bilinen yeşil çay ürünlerini sizler için listeledik.

İşte gün içerisinde tüketebileceğiniz en kaliteli yeşil çay markaları...

1. Doğuş Yeşil Çay

Yeşil Çay Ürünleri

Amazon
Fiyatını Gör
Doğuş
Yeşil Çay
Aradığın
Fiyatı Gör

Karadeniz'in özemle seçilmiş çay yapraklarından üretilen doğuş yeşil çay ürünü tek kullanımlık paketler halinde satışa sunulmuştur. Özünü kaybetmeden üretilen bu yeşil çay gün içerisinde stres ve sıkıntılarınızı azaltmaya, yağ yakımını arttırmaya ve bağışıklığınızı arttırmaya yarar.

2. Çaykur Organik Zümrüt Yeşil Çay

Yeşil Çay Ürünleri

Amazon
Fiyatını Gör
Çaykur
Yeşil Çay
Aradığın
Fiyatı Gör

Yerli üretici Çaykur'un ürettiği yeşil çay ürünü demleme yöntemiyle hazırlayabileceğiniz doğal bir gıdadır. Sabah kahvaltılarında ve öğle aralarında kullanılması tavsiye edilen yeşil çay özellikle sporcuların kullandığı bir içecektir. Yağ yakımını arttıran Çaykur yeşil çayı spor antrenmanlarından önce tüketebilirsiniz.

3. Doğadan Yeşil Çay

Yeşil Çay Ürünleri

Amazon
Fiyatını Gör
Doğadan
Yeşil Çay
Aradığın
Fiyatı Gör

Doğadan Çay'ın en yeni ürünlerinden biri olan yeşil çay serisi probiyotikli içeriği ile dikkat çekiyor. Açai ananaslı aroması ile içimi kolaylaşan doğadan yeşil çay hazımsızlığı kolaylaştırdığı gibi sindirim sistemini de düzenler ve dengeye sokar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Rezene Çayının Mucizevi FaydalarıSarımsak Çayının Faydaları
Ada Çayı Neye İyi Gelir?Karabaş Otu Çayının Faydaları Nelerdir?
Mate Çayının İnsan Sağlığına FaydalarıAltın Otu Çayının Mucizevi Faydaları
Kuşburnu Çayının Bilinmeyen FaydalarıDemlikteki Çay Posasının Faydaları

Yeşil çayın zararları nelerdir?

Yeşil çayın faydası olduğu kadar zararı da vardır. Yeşil çay sık sık idrara çıkmaya sebep olur. Yeşil çayın içindeki kafein yüzünden uykusuzluk problemi yaşayabilirsiniz.

Hamileler yeşil çay kullanabilir mi?

Her ne kadar birçok hastalığa faydası olsa da yine de doktora danışılmadan uzun süreli kullanımı doğru değildir. Anne adaylarının yeşil çay içmemesi gerekir bu durum gebelik için tehlikeli olabilir. Emziren anneler doktora danışmadan kullanmamalı.

Yeşil çay kullanımı nasıl olmalıdır?

Yeşil çayın günde 2 bardak içilmesi yeterli olacaktır. 4 bardaktan fazla içilirse ishal, kusma zihin karışıklığı, baş dönmesi, reflü ağrıları, kulak çınlaması gibi sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden yeşil çay içerken dikkat etmeliyiz.

Yeşil çay ne zaman içilmelidir?

İçerdiği kafein sebebiyle sabah erken saatlerde değil saat 10:00'dan sonra içilmesi tavsiye ediliyor. Ayrıca yeşil çay içmek için en uygun vakitlerden biri de egzersizlerden hemen öncesidir.

Gün içerisinde ne kadar yeşil çay tüketilmelidir?

Herhangi bir sağlık problemi olmayanlar için günde 2-3 bardak yeşil çay ideal orandır. Ancak zayıf bünyelerde yeşil çayın fazla tüketilmesi bir hayli zararlıdır.

Yeşil çayın yan etkileri nelerdir?

Yeşil çay aşırı tüketildiğinde uykusuzluk, kalp çarpıntısı, baş dönmesi, sinirlilik ve bulantı gibi sıkıntılar ortaya çıkarmaktadır. Aynı zamanda yeşil çay iştah kayıplarına da sebep olmaktadır.

Adet döneminde yeşil çay içilir mi?

Metabolizmayı rahatlatıcı etkisi olan yeşil çay adet döneminde vücudu rahatlatır. Aynı zamanda yeşil çay şişkinliği de atmaktadır.

Gece yatmadan önce yeşil çay içilir mi?

Yeşil çayın içerisinde yüksek oranda kafein bulunduğu için gece yatmadan önce içilmesi önerilmemektedir. Gece saatlerinde yeşil çay uykusuzluk etkisi yapabilir.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum