Sarımsak Çayının Faydaları ve Sarımsak Çayı Tarifi

Sarımsak Çayının Faydaları ve Sarımsak Çayı Tarifi
06.08.201509:05

Sarımsağın faydaları saymakla bitmez. Vitamin deposu olan ve vücudumuza bağışıklık kazandıran sarımsak çayı sayesinde dünyaca ünlü oyuncu Angelina Jolie 11 kilo verdi.

Haber güncelleme tarihi 13.12.2018 12:49

Sarımsak Çayının Birbirinden Önemli Faydaları

Bağışıklık sistemimizin için oldukça güçlü bir savaşçı olan sarımsağın faydaları saymakla bitmez. Sarımsak yemeklere lezzet verirken aynı zamanda vücudumuza da birçok fayda sağlamaktadır. Geçmişten günümüze kadar birçok farklı kültürde hastalıklara karşı sarımsak kullanılmıştır. Doğal ve güçlü bir antibiyotik olan sarımsak, aynı zamanda kan şekerini dengeler, yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur ve kolestrolü düşürür. Sarımsağın faydaları elbette bunlarla sınırlı değil. Sarımsak, sindirim sistemi için oldukça etkili bir besin kaynağıdır. Sindirim sorunlarına iyi gelmesinin yanı sıra vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Sarımsak kış aylarında grip ve çeşitli enfeksiyonlara karşı vücudumuzu korumaktadır. Sinüslerin açılmasını sağlar, bronşite iyi gelir, kalp sağlığını korur, mideyi zararlı parazitlerden temizler, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir.

sarimsak--001.jpg

 • Sarımsak çayı kış aylarında yakalandığımız nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara iyi gelir.
 • İştahı açar ve sindirimi kolaylaştırır.
 • Sindirim sistemini temizler.
 • Metabolizma hızını iki katına çıkararak sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlar.
 • Bağırsaklarda oluşan gazı giderir.
 • Sinüsleri açarak daha rahat nefes almayı sağlar.
 • Mide ve bağırsaklardaki zararlı parazitleri temizler.
 • Enfeksiyonlara karşı korur, vücudun direnç mekanizmasını artırır.
 • Kalp ve damar sağlığı üzerine olumlu etkileri vardır.
 • İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sağlığımız için çok faydalıdır.
 • Bronşite iyi gelir. Ama bunun için hem içebilir hem de buharını soluyabilirsiniz.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Kandaki kolesterol düzeyini düşürür.
 • Doğal antibiyotik vazifesi görür.
 • Yüksek tansiyonu düşürür.
 • Kan şekerini düzenler.
 • Kanı sulandırır ve kan dolaşımını hızlandırır.
 • Kansere yakalanma riskini azaltır. Yapılan araştırmalar sarımsağın özellikle mide kanserine karşı çok iyi bir koruyucu olduğunu ortaya çıkarmıştır.

sarimsak-005.jpg


1. Kalp Hastalıklarına Karşı Korur

Bazı araştırmalar çiğ sarımsağın HDL (iyi kolesterolü) yükselttiği, damar sertliğini önlediğini ve kalp hastalıkları riskini azalttığının altını çizmektedir. Ancak bu alanda daha çok araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Damar sertliği veya herhangi bir kalp rahatsızlığı nedeniyle düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız düzenli olarak sarımsak takviyesi almadan önce doktorunuza danışın.

kalp-hastaliklari-003.jpg


2. Mineral ve Vitamin Bakımından Zengindir

Yüksek vitamin ve mineral içeriğiyle genel sağlığımıza katkıda bulunur. 3 diş sarımsak; günlük C vitamini ihtiyacının %5’ini, kalsiyum ihtiyacının %2’sini, demir ihtiyacının %1’ini, B6 vitamini ihtiyacının %6’sını karşılar. Sarımsak ayrıca tiamin, riboflavin, magenzyum, fosfor, potasyum, çinko, bakır, omega-3, omega-6, manganez ve selenyum içerir.

mineral-ve-vitamin.jpg


3. Parazitlerden Korur

Sarımsak çayı ve çiğ sarımsak en çok, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı kullanılır. Yüksek oranda “allicin” içeren çiğ sarımsak antiviral ve anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Özellikle kış aylarında düzenli olarak sarımsak tüketmek bulaşıcı hastalıklara karşı vücudun direncini arttırır.

parazitlerden-korur.jpg


4. Sindirim Sistemini Temizler

Vücudumuzda bulunan ve uygun ortamda (hava kirliliği, radyasyon, aşırı güneş ışığı, stres, sigara…) hücre yapısına zarar veren serbest radikalleri, sarımsağın antioksidan etkisiyle kontrol altında tutmak mümkündür. Bazı uzmanlar sarımsağın bu özelliğinin gırtlak, mide, meme ve prostat kanseri riskini azalttığını belirtmektedir.

sindirim-sistemini-temizler.jpg


5. Sinüzitlere İyi Gelir

Sarımsak çayının yanı sıra özellikle içine bolca sarımsak konulmuş sağlıklı bir çorba burun yollarının açılmasını ve boğazın yumuşamasını sağlar. Sarımsağın muhteşem antioksidan özelliği aynı zamanda solunum yolu hastalıklarının da iyileştirilmesini hızlandırır.

sinuzitlere-iyi-gelir.jpg


6. Grip İle Savaşır

Özellikle kış koşulları nedeniyle ağır geçen griple mücadelede sarımsağın rolü oldukça büyük. Birkaç diş sarımsağı suda kaynatıp içmek, gerek hastalığın tedavisinde gerekse de salgından korunmakta birebirdir.

grip.jpeg


7. Midedeki Gazı Giderir

Önemli bir idrar söktürücü özelliğinde olan sarımsak çayı ile sık idrara çıkarak vücuttaki tüm ödem ve şişkinliği atmak mümkündür. Damar tıkanıklığı ve sertliği gibi önemli sağlık sorunları olanların sarımsak çayı tüketmeleri önerilmektedir.

midedeki-gaz.jpg


Sarımsak Çayının Yan Etkileri

Sindirim sistemi ve metabolizmanın hızlanması noktasında oldukça faydalı olan sarımsak çayı uzman doktorlar tarafından da bilhassa önerilmektedir. Ancak günde sadece iki bardak sarımsak çayına müsaade eden uzmanlar, fazlasının vücuda zararlı olabileceği ihtimalini öngörmektedir. Bu sebeple günde iki fincan en az önerilen tüketim miktarı iken, gereken kişiler için günde 3 bardağa kadar sarımsak çayının içilmesi tavsiye edilmektedir.

sarimsak-cayinin-yan-etkileri.jpeg


Angelina Jolie 11 Kilo Verdi

Sarımsağın bu kadar faydasının yanında son zamanlarda oldukça popüler olan ve Angeline Julie tarafından tanınan ve her geçen gün talebin daha çok arttığı sarımsak çayı, zayıflamaya büyük oranda katkı sağlıyor. Dünyaca ünlü oyuncu Angelina Jolie’nin 11 kilo vermesini sağlayan, tamamen doğal olan ve hiçbir yan etkisi bulunmayan sarımsak çayı, herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Vücudu halsiz düşüren, birçok yan etkide bulunan ve birçoğunda yarardan çok zararın bulunduğu zayıflama yöntemlerinden çok farklı olan sarımsak, insan sağlığı için olmazsa olmazlardandır. Vücuttaki ödemin atılmasını sağlar, mideyi tüm parazitlerden arındırır ve yüksek tansiyonun düşmesini sağlar.

ender-sarac-tarifi.jpg

Ender Saraç, son zamanlarda talebin arttığı sarımsak çayının tarifini verirken aynı zamanda sağlıklı zayıflamak isteyen herkese sarımsak çayını öneriyor. Ender Saraç, zayıflama sürecini hızlandırmak isteyenlerin sabah akşam sarımsak çayı içebileceğini belirtiyor.


Ender Saraç'ın Sarımsak Çayı Tarifi

 • 2 bardak su
 • 4-5 adet parmak ucu büyüklüğünde taze zencefil
 • 2-3 adet sarımsak
 • Yarım tatlı kaşığı taze limon suyu
 • 2 çay kaşığı bal

HAZIRLANIŞI

2 bardak suyun içine 4-5 adet adet parmak ucu büyüklüğünde veya kuru ve parçalanmış zencefil katarak 5-6 dakika kaynatın. Ocaktan aldığınız karışımın içerisine 2 adet büyük veya 3 adet küçük sarımsağı ve limon suyunu ekleyin. Ilıyan karışıma balı ekleyerek tüketebilirsiniz. Bu çayı her sabah ve akşam birer fincan olmak üzere tüketebilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken bir unsur ise çayı çok açken ve çok tokken tüketmemek. Birkaç hafta çayı tüketmeye devam edin. Ancak hedeflediğiniz kiloya ulaşana kadar çayı, tüketim oranının dışında fazladan tüketmeyiniz. Sarımsak çayını tüketirken mutlaka spor yapmaya özen gösterin. Böylece vücudunuzdaki yakılan yağ oranı daha fazla olacaktır. Eğer çok kiloluysanız çayın yağ yakma özelliğinden dolayı vücuttaki yağ yakma oranınız o kadar yüksek olacaktır. Sarımsağın faydaları saymakla bitmez. Yüksek oranda “allicin” içeren sarımsak, grip ve soğuk algınlığına karşı oldukça etkili doğal bir ilaçtır. Doğal ve güçlü bir antibiyotik olan sarımsak aynı zamanda kış aylarında çeşitli enfeksiyon, bakteri ve mikroplara karşı kullanılmalıdır. Vitamin bakımından oldukça zengin sarımsak, günde 3 adet tüketildiğinde vücudun C vitamini ihtiyacını karşılamaktadır. Aynı zamanda sarımsak tiamin, magenzyum, fosfor, potasyum, çinko, bakır, omega-3, omega-6 ve selenyum içermektedir.

sarimsak-cayi-002.jpg


Kimler Sarımsak Çayı İçemez!

Sarımsak çayının içeriğindeki zencefil nedeniyle önerilen oranlardan daha fazla tüketilmemelidir. Bu nedenle kan sulandırıcı, aspirin ve iltihap önleyici ilaçlar ile birlikte tüketilmemektedir. Amerika Besin  ve İlaç Örgütü’ne (FDA) göre zencefil kullanımı kişi başı günde 2 gr’dır. Sarımsağın tansiyon düşürücü etkisi vardır. Bu nedenle tansiyon düşürücü ilaçlar ile birlikte sarımsak çayı tüketmek kan basıncının birden düşmesine neden olur. Bu nedenle önerilmemektedir. Aynı zamanda kan sulandırıcı ilaç kullananların özellikle tüketememesi gerektiği vurgulanmaktadır. Gastrit, ülser ve reflü gibi sindirim sistemi rahatsızlığı olanların sarımsak suyu tüketmesi mide yanmasına neden olabilir. Sarımsak çayı diyeti uygulayanlar beyaz ekmekten kaçınmalıdır. Diyet sırasında kepek ekmeği tercih edilmelidir.

Önerilen İçerik;

 Sarımsak Yağının Faydaları

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
1
2
1
2
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.