Ada Çayı Neye İyi Gelir? İnsan Sağlığına Mucizevi 10 Faydası

Ada Çayı Neye İyi Gelir? İnsan Sağlığına Mucizevi 10 Faydası
25.08.201510:45

Naif tadı ve kokusuyla oldukça sevilen ada çayı vücut sağlığı açısından son derece önemli bir yere sahiptir. Kalp sağlığından depresyona kadar birçok alanda etkilidir. İşte adaçayının faydaları hakkında ayrıntılı bilgiler.

Haber güncelleme tarihi 08.05.2021 11:05

Ada Çayı Hakkında Bilgiler ve Faydaları

İçerdiği besinler sayesinde cilde, kalp, vücut ve saç sağlığına iyi gelen mucizevi bitkisel çay olan ada çayını sizler için araştırdık. Bu içeriğimizde ada çayının faydalarını, ne işe yaradığını, nasıl kullanıldığını ve daha birçok bilgiyi bulacaksınız. İşte ülkemizde de yetişen ve son yıllarda bir hayli çok kullanılmaya başlanan mucizevi adaçayı hakkında bilgiler...

girişsss.jpg

Saymakla bitmeyen faydaları ile doğal bir ilaç olduğunu kanıtlayan ada çayı ve ürünlerini  araştırdık. Ada çayı ürünlerini incelemek veya satın almak için buraya tıklayınız.


Ada Çayının Faydaları

Bitkisel çayların revaçta olduğu son yıllarda kıymeti daha çok bilinmeye başlayan ada çayı vücudumuza birden çok fayda sağlamaktadır. İşte ada çayının insan sağlığına 10 faydası...

1. Sindirim Sistemine İyi Gelir

sindirim-sistemine-i̇yi-gelir.jpg

Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar. Ada çayı içerdiği enzimler sayesinde midenin çalışmasını düzenler ve bağırsakları temizler. Bu sayede sistemdeki aksaklıklar ve rahatsızlıklar giderilir.


2. Sakinleştirici Etki Yapar

sakinleştirici-etki-yapar.jpg

Rahatlatıcı bir özelliği vardır. Depresyona iyi gelir. Sinirli bir ruh hali içerisindeyseniz bir bardak ada çayı sinirlerinizi yatıştırmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca doğru kararlar almak için gün içerisinde adaçayı tüketimi önemlidir.


3. Hafızayı Güçlendirir

hafizayi-güçlendirir.jpg

Düşünsel fonksiyonların yerine getirilmesine yardımcı olan ada çayı beynimizi tüm hastalıklardan korur. Başta alzheimer olmak üzere hafıza kaybına neden olan hastalıkların önüne geçer. 


4. Enerji Verir

enerji-verir-002.jpg

Güne enerji dolu bir şekilde başlamak istiyorsanız eğer kahvaltıdan 1 saat sonra bir bardak adaçayı için. Kısa sürede yeniden uyanmış ve tamamen canlı bir hal alacaksınız. Gün içerisinde içilen bir bardak adaçayı sizi zinde tutar.


5. Solunumu Kuvvetlendirir

solunumu-kuvvetlendirir.jpg

Adaçayı hem solunum yolu enfeksiyonlarına karşı direnç oluşturur hem de rahat nefes alıp verebilmemizi sağlar. Ayrıca solunum yolu hastalıkları olan astım ve bronşite iyi gelir. Solunum yolu hastaları sık sık adaçayı tüketerek hastalıklarının etkilerini en aza indirebilirler.


6. Kan Şekerini Düşürür

kan-şekerini-düşürür.jpg

Diyabet hastalarının tüketmesi gereken bitki çaylarından biri olan adaçayı içerdiği mineraller ve enzimler sayesinde kan şekerini düşürerek kalbi ve genel sağlığımızı korur.


7. Mantar Oluşumunu Engeller

mantar-oluşumunu-engeller.jpg

Oluşan mantar enfeksiyonlarına karşı bire birdir. Doğal dezenfektan görevi gören adaçayı vücudumuzdaki mikropları ve kötü huylu mikroorganizmaları yok ederek mantar ve diğer deri enfeksiyonlarının önüne geçer.


8. Baş Ağrısını Alır

baş-ağrisi.jpg

Adaçayı rahatlatıcı etkisi ile vücudu adeta hafifleterek baş ağrısını alır. Ayrıca baş dönmesi gibi durumlarda da adaçayı kullanarak bu durumdan kurtulabilirsiniz. 


9. Diş Sağlığını Korur

diş-sağliği-004.jpg

Diş sağlığı açısından oldukça faydalı olan adaçayı, diş eti iltihaplanmalarına iyi gelmektedir. Diş minelerinin de güçlenmesini sağlayan adaçayı diş etlerinde ve ağız içerisinde çıkan yaraların tedavisinde de kullanılmaktadır. 


10. Saçların Beyazlamasını Önler

saçlarin-beyazlamasi.jpg

Bazı insanların saçları erken yaşta beyazlamaya başlar. Bu durum birazda yaşam şartlarıyla alakalıdır. Yediğimiz içtiğimiz besinler, günlük aktivitelerimiz erken yaşta saç beyazlamasına sebep olabilir. Bu durumun önüne geçebilmek için adaçayı tüketmelisiniz.


Ada Çayı Nedir?

ada-çayi-nedir.jpg

Çay olarak tüketilmesinin yanı sıra yemeklerde de kullanılan ada çayı, vitamin bakımından oldukça zengindir. 2001 yılında Uluslararası Bitki Derneği tarafından “Yılın Bitkisi” seçilmiştir. A vitamini bakımından oldukça zengin olan ada çayı, C, B6 ve K vitaminlerince de oldukça zengin bir bitkidir. Uzun yıllardan beri şifa amaçlı kullanılan ada çayının içeriğinde bol miktarda kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum bulunmaktadır. Çeşitli kozmetik ürünlerinde de sık sık tercih edilen ada çayı, cilt bakımında oldukça etkili sonuçlar vermektedir. İçeriğindeki vitaminler sayesinde cildi besler ve sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar. Özellikle içeriğindeki antioksidan ve uçucu yağlar sayesinde kırışıklıkları önler. Bu sayede cildiniz daha genç kalır.


Ada Çayı Nelere İyi Gelir?

ada-çayi-nelere-i̇yi-gelir.jpg

Ada çayının hem çay olarak tüketilmesi hem de yemeklerde kullanılması sayesinde vücut sağlığına birçok alanında etkisi vardır. Gerek cilt sağlığı gerekse ruh sağlığı bakımından oldukça etkili sonuçlar veren ada çayı en sık tüketilen bitki çaylarının arasında gelmektedir. Depresyondan kalp sağlığına kadar birçok alanda tedavi ve bakım amaçlı kullanılan ada çayı, yumuşak tadı ile oldukça sevilen bir bitki çayıdır.


Kalp Sağlığı ve Ada Çayı

kalp-sağliği-ve-ada-çayi.jpg

İçeriğindeki zengin vitaminler ve mineraller ile kalp sağlığı açısından oldukça önemli olan ada çayı, kalp ritmini düzenleyerek kalp sağlığına katkıda bulunmaktadır. İçeriğindeki zengin kalsiyum ve potasyum, kalp sağlığı açısından oldukça önemlidir. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde kalp sağlığını koruyan ada çayı aynı zamanda içeriğindeki sodyum sayesinde kolesterol dengesini de korumaktadır.


Hastalıklara Karşı Ada Çayı

hastaliklara-karşi-ada-çayi.jpg

Doğal bir antioksidan ve lif kaynağı olan adaçayı, sindirim sistemi açısından oldukça önemlidir. Zengin lif içeriği ile mide sağlığı açısından oldukça önemli olan ada çayı, mideyi korur ve ishali engeller. Güçlü bir antioksidan kaynağı olan ada çayı aynı zamanda çeşitli enfeksiyonlara karşı direnç sağlamaktadır. İçeriğindeki zengin vitamin ve mineraller sayesinde birçok hastalığa karşı koruma ve direnç sağlar. Ada çayının faydalarından bir diğeri ise kış aylarında tüketilmesi ile vücudu çeşitli hastalıklara karşı koruması ve vücut direncini arttırmasıdır. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandıran ada çayı, zengin içeriği ile soğuk algınlığına karşı koruma oluşturur. Güçlü bir antioksidan kaynağı olan ada çayı, bu özelliği ile romatizma nedeniyle kaynaklanan iltihaplanmayı en aza indirir. Astım ve bronşit gibi solunum yolu hastalıklarında etkili bir tedavi yöntemi olan ada çayı, aynı zamanda enfeksiyonlara karşı da direnç sağlamaktadır.


Ruh Sağlığı ve Ada Çayı

ruh-sagligi-ve-adaçayi.jpg

Sakinleştirici özelliği ile bilinen ada çayı, yoğun stres ve depresyona karşı olumlu sonuçlar vermektedir. Depresyonu önleyen ve tedavisinde önemli katkıları bulunan ada çayı, ruh sağlığı bakımından oldukça önemlidir.

Sinir sistemini yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliği olan ada çayı, beyin hücrelerinin sağlığı açısından da oldukça önemli bir yere sahiptir. Beyin hücrelerinin sağlığı için gerekli elementler ada çayının içeriğinde bulunmaktadır. Aynı zamanda uzmanlar uykusuzluk problemi yaşayanlar için ada çayı tüketimini önermektedir.

Ada çayının bilinen özelliklerinden bir diğeri ise alzheimer hastalığına karşı koruma sağlamasıdır. Düzenli kullanım ile hafızayı güçlendirdiği bilinen ada çayı, çeşitli nedenlerden dolayı hafıza kaybı yaşayan kişilere uzmanlarca önerilmektedir. Alzheimer kadar ciddi olmasa da yaşa bağlı olarak bunama, unutkanlık ve hafıza zayıflığı gibi problemlerin en aza indirilmesine yardımcı olmaktadır.


Cilt Sağlığı ve Ada Çayı

cilt-sağliği-ve-ada-çayi.jpg

İçeriğindeki zengin kalsiyum ve A vitamini, cilt sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Ada çayının yaprağı cilt bakımında kullanıldığında kan dolaşımının hızlanmasını sağlar ve böylelikle kırışıklıkları önler. Özellikle yaşlanma karşıtı olarak bilinen ada çayı, cildin daha genç ve sağlıklı görünmesini sağlar.

İçeriğindeki güçlü antioksidan etkisi ile ciltteki hücrelerin bakımını sağlayan ada çayı, cildi ölü hücrelerden arındırır ve kırışıklıklara karşı savaş açar. Genç, pürüzsüz ve bakımlı bir cilt için ada çayı doğru bir tercih olacaktır.

Kan dolaşımını hızlandırıcı özelliği ile bilinen ada çayı, kırışıklık oluşumunu engellediği gibi aynı zamanda selülit oluşumunun da önüne geçmektedir. Vücuttaki toksinlerin atılımını sağlar ve selülit oluşumunu en aza indirir.


Ada Çayı İle Cilt Maskesi Tarifi

 • 1 çay kaşığı kayısı yağı
 • 1-2 damla adaçayı yağı
 • 2 çorba kaşığı doğal bal

Hazırlanışı ve uygulanışı: Malzemeleri bir kasede karıştırın ve macun kıvamına getirin. Daha sonra cildinize masaj yaparak yedirin. Cildinizde 15-20 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayın. Haftada iki kez bu maskeyi cildinize uygulayabilirsiniz.


Ada Çayının Cilde Faydaları

 • Cildi nemlendirir.
 • Cildinizin pürüzsüz görünmesini sağlar.
 • Özellikle kuru ciltler etkili bir bakımdır.

Saç Sağlığı ve Ada Çayı

saç-sağliği-ve-ada-çayi-001.jpg

Saç sağlına birçok katkısı olan ada çayı, saç dökülmelerini engelleyerek daha parlak ve sağlıklı saçlara kavuşturur. Ada çayının yapraklarından elde edilen yağ ile saç derisine masaj yaparak hem saç dökülmelerinin önüne geçebilir hem de saç derinizi besleyebilirsiniz.


Ada Çayı İle Saç Maskesi

 • 4 damla Adaçayı yağı
 • 1 adet Yumurta sarısı
 • 1 Yemek kaşığı Rom

Hazırlanışı: Malzemeler bir kasede karıştırılır. Banyo yaptıktan sonra  temizlenen saçınıza uygulayıp bekletin. Tekrardan saçınızı yıkayın. 3 günde bir bu saç kürünü saçınıza uygulaya bilirsiniz. Böylelikle sağlıklı saçlara kavuşursunuz.


Ada Çayının Saça Faydaları

 • Saçları derinlemesine temizler.
 • Saçlarınızın da vücudunuz gibi rahatlamasını sağlıyor.
 • Saç tellerinizin yumuşamasını ve sağlıklı olmasını sağlar.
 • Saç kırılmalarını ve koparak dökülmeleri önler.

Kimler Ada Çayı Tüketmemeli?

kimler-ada-çayi-tüketmemeli.jpg

 • Ada çayı tüketiminde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur tüketim miktarıdır. Aşırı tüketim çeşitli mide sorunlarına yol açabilir. 
 • Uzmanlar hamilelik ve emzirme döneminde tüketiminden kaçınılması gereken bitkilerden biri olduğu konusunda uyarmaktadırlar.
 • Tansiyon hastalarının ada çayı tüketiminden önce mutlaka doktorlarına danışmaları gereklidir. 
 • Epilepsi hastalarının ada çayı tüketmesi önerilmemektedir.

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. 

Önerilen İçerik;► Zayıflamaya Yarayan En İyi 9 Bitki Çayı!

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
12
0
4
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER