Vajinadaki Kötü Koku Nasıl Giderilir?

Vajinadaki Kötü Koku Nasıl Giderilir?
14.01.201610:33

Vajinada koku neden oluşur? Vajinadaki kötü koku nasıl giderilir?Vajinada oluşan kökü koku hakkında detaylı bilgiyi haberimizde bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 05.05.2018 18:19

Vajina Nedir?

Kadınlarda dış genital organ olan vajina, vulvadan sonra vajina girişi ile başlayan ve rahim ağzıyla sonlanan, içi boş, silindir şeklinde, normal halde yaklaşık 8-10 cm uzunluğunda, 3 cm genişliğinde bir yapı olup içi vugo olarak isimlendirilen düzensiz deri kıvrımlarından oluşmaktadır.

 

Vajinada Koku Oluşmasının Nedeni

Birçok vücut boşluğu gibi vajinal giriş de (genital bölgenin girişi) bazı mikroorganizmalar taşımaktadır. Ayrıca buradaki hücreler hormonal bağımlıdır, yani hormonların etkisiyle tıpkı tükürük gibi bir salgı oluşturmaktadır. Üreme çağındaki bir kadında salgı, vajinal akıntı olması çok normaldir. Aksine olmaması anormal bir durum olarak bilinir. Birey, sadece kendi akıntısının durumunu bildiğinden ve kişiden kişiye değiştiğinden, yoğun akıntım oluyor veya hiç akıntım olmuyor diyebilir. Burada önemli olan, bunun adet döneminde değişkenlik gösterdiği koku ve kaşıntıya sahip olmadığıdır. Vajinal akıntının normal olması için kokusuz ve renksiz olması gerekir. Vajinal akıntının adet dönemine yakınken kıvamı sümüksü bir hal alan, adet sonrasında sıvılaşan bir yapısı vardır.

Vajinal akıntıda koku varsa hekime başvurulmalıdır çünkü bu anormal bir durumdur. En önemli sebebi genital hijyenin bozukluğudur. Burası nemli ve bakterilerin bulunduğu bir ortamdır. Bu yüzden de vücudun en hassas bölgelerinden biridir. Bu bölgede basit bir enfeksiyonda ciddi bir bakım yapılmadığında koku kaçınılmaz olacaktır.

vajinada-koku-olmasi.Jpeg

Hangi Rahatsızlıklar Vajinada Kötü Kokuya Neden Olabilir?

Akıntıya kokunun eşlik etmesi anormal bir durumdur. Doktora başvurulması gerekir. Hekim, bu durumda kokudan ve akıntının görünüşünden bir bilgiye varacaktır. Vajinal kokular genelde genital enfeksiyonlar, özellikle mikroorganizmaların sebep olduğu genital iltihaplar sonucu oluşur. Vajinada kötü koku şu durumlarda oluşur:

  • Genital enfeksiyonlar
  • Genital hijyen bozukluğu
  • Rektovajinal fistüllerde
  • Vajina ve rahim ağzı kanserlerinde (özellikle ilerlemiş evrelerde)

Rektovajinal fistül denilen durumlarda vajina ile makat bölgesi arasında bir kanal oluşur ve bu, makattaki içeriğin, yani gaitanın vajinal kanaldan koku veya materyalin gelmesi olarak çeşitli geçişlere sebep olabilmektedir. Rektovajinal fistüller genelde çeşitli ameliyatlar sonrasında bir komplikasyon oalrak oluşmaktadır.

Vajinal kokuya genital akıntı veya kaşıntı da eşlik ediyorsa ciddi anlamda vajinal iltihaplanma, yani vajinanın mikroorganizmalarla enfeksiyonu belirtisi mevcuttur. Bu durumda muhakkak doktora başvurulmalıdır. Bu tedavi antibiyotik tedavisi gerektirmesi nedeniyle kendi başına tedavi uygulamak yetersin ve yanlıştır. Daha önce doktor tarafından verilen antibiyotikleri kullanmak bile yanlıştır. Önce aynı iltihap olup olmadığının belirlenmesi gerekir.

Özellikle vajinal enfeksiyona bağlı vajinal kokularda bir diğer belirti de bu kokunun cinsel ilişki sonrasında yoğun olmasıdır.

Vajinadaki Kötü Kokuyu Gidermenin Yolları

Vajinadaki kötü kokunun önlenmesi için birtakım basit hijyenik tedbirlerin alınması yeterli olacaktır. Bu bölgenin kuru tutulması ve iyi havalandırılması gerekmektedir. Sentetik ve dar iç çamaşırları yerine, hava alabilen pamuklu iç çamaşırlarının seçilmesi bunu sağlayacaktır. Ayrıca günlük olarak bu pamuklu iç çamaşırları değiştirilmelidir.

 

Bazı kişilerde kokuya olan hassasiyet, aslında normal olan bir durumda koku algılanması gibi durumlarda çeşitli kozmetik ürünlere başvurulmaktadır. Özellikle parfüm içeren bu ürünler, durumu daha da kötüleştirecektir.Alerji ve tahrişi artırarak vajinal enfeksiyonları bir kısır döngüye sokmaktadır. Doğal olmayan kokulu kozmetik ürünler, daha fazla iritasyona sebep olur. Vajinal enfeksiyona yatkınlığı ve sıklığı da artırmaktadır.

Vajina kendisini çabuk yenileyen ve temizleyen bir organdır. Bu yüzden kendi haline bırakıp bir ürünle müdahale etmemek en doğrusu olacaktır. Ayrıca vajinal duş denilen sabunlarlar parmakları içeri sokarak yıkama durumu da genital bölgenin pH değerini yükseltir ve bu bölgenin enfeksiyon kapmasına sebep olur. Bu da daha ciddi akıntı ve kokuya sebep olmaktadır.

Vajina Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genital bölge temizliğinde kast edilen vajinanın içinin temizlenmesi değil, dış bölgenin temizliğidir. İç genital bölgenin temizliğine müdahale etmemek gerekir, kendi kendisini temizlemesi ideal olandır.

Dış genital bölgede ise, özellikle sık enfeksiyon geçiren ve tahriş olan kadınların düşük pH derecesine sahip ürünler kullanmasında sakınca yoktur. Ancak sadece dış genital bölgede kullanılmasına dikakt edilmelidir.

vajinal-temizlik.jpeg

Bunun dışında dikkat edilmesi gereken başka bir önemli konu daha vardır. Tuvaletlerden sonra genital bölgenin temizliği önden arkaya doğru yapılmalıdır. Temizleme arkadan öne yapılırsa makat bölgesindeki çok sayıdaki mikroorganizma genital bölgeye taşınmış olur. Bu, idrar yolu enfeksiyonlarına sebep olabilir.

Cinsel ilişki sonrasında da parmak sokularak vajinal temizleme yapılmamalıdır. Vajinal iltihaplara sebep olabilir.

Adet dönemlerinde ise vajinal pH kendiliğinden bozulur ve nemli ortamın da artması sonucunda genital enfeksiyonlara yatkınlık da artmaktadır. Bu yüzden pedlerin belirlenen sıklıkta değiştirilmesi gerekir. Bir ped en fazla 3-4 saat kalmalıdır. Aynı şekilde vajinal tampon kullanılıyorsa 3 saatten fazla vajinal bölgede bırakılmamalıdır. Bu sadece vajinal enfeksiyon oluşmaması için değil, ölümcül bir şok olmaması için de gereklidir. Vajinal tamponun tercih edilmemesi daha faydalıdır. Adet döneminde duş sıklığını biraz daha artırmak da daha faydalı olacaktır. Tercih edilen pedin pamuk içeriği önemlidir. Pamuk içeriği en yüksek olan pedlerin tercih edilmesiyle vajinal enfeksiyon riski azaltılmış olur. Ayrıca kokulu pedler, bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

NeOldu.com / Özel Haber

UYARI!

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
387
23
340
39
47
11
32
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.