Türkiye’nin Dünya Üzerindeki Konumu (Koordinatlar, Jeopolitik Konum)

Türkiye’nin Dünya Üzerindeki Konumu (Koordinatlar, Jeopolitik Konum)
16.10.201917:10

Türkiye’nin Dünya üzerindeki konumunu veya herhangi bir yerin konumunu bulmak için coğrafi konum kavramı kullanılır. Her ülkenin olduğu gibi Türkiye’nin Dünya üzerindeki konumunu bulmak için bu kavramdan yararlanacağız.

Haber güncelleme tarihi 16.10.2019 17:22

Türkiye’nin Dünya üzerindeki konumu 26-45 derece doğu meridyenleri ve 36-42 derece kuzey paralelleri arasında yer almaktadır. Türkiye, Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarının birbirine yaklaştığı bir konumda, doğu ve batı kültürleri arasında yer almaktadır. Coğrafi konumlar, iki başlık altında incelenir. Bunlar;

 • Matematik konu (mutlak konum)
 • Özel konum.

Türkiye’nin Matematik Konumu

Türkiye, Dünya üzerinde, baş meridyene (Greenwich) göre 26-45 doğu meridyenlerinde, ekvatora göre ise 36-42 kuzey paralelleri arasında yer almaktadır. Kuş uçuşu, kuzey-güney doğrultularında 6 enlem farkına sahiptir. Bu da yaklaşık olarak 666 km’lik bir mesafeye denk gelmektedir. Doğudan batıya ise 19 boylam farkı vardır. bu da ortalama olarak 76 dakikalık bir zaman farkına eşit gelmektedir. Türkiye, baş meridyene göre Doğu, Ekvator’a göre ise Kuzey yarı küresinde yer alır. Yani başka bir ifadeyle anlatmak gerekirse Türkiye, matematik konum olarak hem kuzeyli hem de doğulu bir ülkedir.

Matematik konum açısından orta enlemlerde yer alan Türkiye’de ılıman iklim görülmektedir. Bunu haricinde ülkemizin konumunun büyük avantajlara sahip olduğu da bir gerçektir. Çünkü dünyanın diğer ülkelerinde genellikle konum açısından çok odaklı bir noktada yer almamaları, coğrafi itibarları bakımından ülkemizden geri kalmalarına neden olmaktadır.

türkiye konumu hakkında bilgi

Bir ülkenin coğrafi konum itibari ile iyi bir yerde olması demek, insan yaşamı için de ideal bir kuşakta yer aldığını göstermektedir. Türkiye bu özelliğinden dolayı tarihi boyunca değerli olan toprakları sayesinde büyük devletlere ev sahipliği yapmış ve çok sayıda medeniyetin kurulmasına zemin hazırlamıştır. Türkiye’nin Dünya üzerindeki Matematik konumu dünya var oldukça devam edeceği için bu özelliğini gelecekte de korumaya devam edecektir.

Bir ülkenin matematik konumu, ülkenin sahip olduğu doğal güzelliklere, topraklarının verimli olması üzerinde etkilidir. Özel konum ise siyasi, sosyal veya ekonomik durumları doğrudan etkiler. Ancak matematik konum, bir ülkenin özel konumunu da önemli oranda etkileyebilmektedir. Ülkenin Dünya üzerindeki konumları ile gelişmişlik etkinlikleri bakımından sıkı bir bağlantı içerisinde olduğunu unutmamak gerekir.

Asya kıtasının güneybatı ucunda yer alan Türkiye, Anadolu yarımadası üzerindedir. Topraklarının bir bölümü Avrupa’nın güneydoğusundaki Balkan yarımadasının bir kısmını oluşturan Trakya üzerindedir. Türkiye’nin bu özelliğinden dolayı ülkemiz hem Asya hem de Avrupa ülkesidir. Türkiye, matematik konum olarak diğer ülkelere göre çoklu kıtalara sahiptir, ülkemiz aynı zamanda Ortadoğu ülkesidir ve Ortadoğu ülkelerinin bir bölümü Afrika ülkesi olduğundan Türkiye için “Afrika kıtası ile temas halindedir” demek yerinde olacaktır.

Akarsular bakımından bölgenin en zengin ülkesi Türkiye’dir. Ülkemiz, dağlara göre dağlık bir ülke olup ovalar, daha ziyade kıyılarda ve akarsu vadilerinde yer almaktadır. İstanbul ve Çanakkale Boğazları ile önemli bir yere sahip olan ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrili, Cebel-i Tarık Boğazı ile Atlas Okyanusu’na ve Süveyş Kanalı ile Kızıldeniz ve Hint Okyanusu’na bağlantısı bulunmaktadır.

Türkiye’nin Jeopolitik Konumu

Bir ülkenin jeopolitik konumu devletin coğrafi, ekonomik sosyal ve siyasal şartlarının ne şekilde olduğunu gösterir. Bu konum, yeraltı ve yer üstü zenginliklerini de etkilediği için ülkenin dış politikası doğrudan etkilenir.

Ülkemiz, büyük ve önemli jeopolitik bir konuma sahiptir, Asya ve Avrupa kıtaları üzerinde topraklarının bulunması, İstanbul ve Çanakkale Boğazlarına sahip olmasından dolayı dünya üzerindeki jeopolitik öneminin büyük olmasını etkilemektedir. Karadeniz’den diğer diğer denizlere geçebilmek için Çanakkale veya İstanbul Boğazı’nın kullanılması gerekmektedir. Yine aynı şekilde Akdeniz'den Karadeniz'e geçmek için de bu boğazlardan birinin kullanılması gerekmektedir. Durum böyle olunca da Türkiye’nin Dünya üzerindeki jeopolitik değeri yükselmiş oluyor.

Türkiye’nin Ortadoğu ülkelerine yakın olması, yer altı ve yer üstü kaynakları bakımından zengin olması da önemli bir konudur. Geniş tarım arazilerine sahip olan ülkemizde, besin maddelerinin kolaylıkla yetiştirilebiliyor olması da yine dünya üzerindeki konumunun son derece değerli olmasını etkilemektedir.

Türkiye’nin jeopolitik Önemini Arttıran Unsurlar Nelerdir?

 1. Türkiye, Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarının birbirine yaklaştığı bir konumdadır bu özelliği Asya ile Avrupa arasında önemli bir köprü görevi üstlenmesini sağlamaktadır.
 2. Türkiye, konum olarak Dünya’nın en büyük petrol rezervlerine sahip Ortadoğu ülkelerine çok yakın bir konumdadır. Dünyada savaşlara en çok neden olan konunun petrol olması, diğer ülkelerin Türkiye ile aralarını sıcak tutmalarını gerektirmektedir.
 3. Çanakkale ve İstanbul Boğazlarına hâkim olan Türkiye, Karadeniz ve Akdeniz arasındaki suyolunun kontrolünü elinde tutmasını sağlamaktadır.
 4. Türkiye, üç tarafı denizlerle çevrili ve ılıman bir iklime sahiptir. Bu da topraklarının verimli olmasını sağlamaktadır.

Irak, Ortadoğu ve Balkanlar gibi savaşların eksik olmadığı devletlere konum itibari ile yakın olan Türkiye, bu özelliğinden dolayı dünya güç dengesinde önemli bir yere sahip olmasını etkilemektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
316
542
122
532
531
116
534
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.