Türkiye’nin Jeolojik Geçmişi Hakkında Bilgi

Türkiye’nin Jeolojik Geçmişi Hakkında Bilgi
03.11.201915:17

Türkiye’nin jeolojik geçmişi hakkında bilgi vereceğimiz bu yazımızda, jeolojik değişimlerle Türkiye’nin nasıl oluştuğu hakkında ayrıntılı bilgiler bulacaksınız.

Haber güncelleme tarihi 03.11.2019 15:29

Jeoloji, ya da diğer adıyla “yer bilimi” dünyanın katı maddesinin içeriğinin, yapısının, fiziksel özelliklerinin, tarihi geçmişini ve onu şekillendiren süreçlerin incelenmesini ele alan bilim dalıdır. Buna göre tüm dünyada olduğu gibi Türkiye de milyonlarca yıl önce daha farklı bir şekildedir.

Jeoloji araştırmalarında, Türkiye’nin milyonlarca yıl önce daha farklı şekillerde olduğu tespit edilmiştir. Yapılan çalışmalar neticesinde her jeolojik zamana ait araziler, Türkiye’de bulunmaktadır. “Paleozoik” olarak adlandırılan ve ifadelere göre yaklaşık 545 milyon yıl önce yaşanmaya başlayan jeolojik zamanda dünya, tek bir parça halindedir. “Pangea” adı verilen bu kara parçasının etrafında ise Pantalassa (Pıntalasa) adı verilen büyük bir okyanus bulunmaktaydı. Zamanla Pengea’nın birbirinden ayrılması sonucunda kuzeyde Laurasia (Loreja) ve güneyde Gondwanaland (Gondvanlınd) adında iki kıta meydana gelmiştir. Ayrılma olmadan öncesinde, dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de farklı araziler bulunmaktaydı. Bu arazilerin izlerine Yıldız Dağları, Zonguldak çevresi, Menderes- Menteşe arası, Anamur ile Alanya arası, Bitlis ve Kırşehir çevresinde rastlanılmıştır.

Türkiye Jeoloji geçmişi

Yapılan incelemelere göre Zonguldak çevresinde taş kömürü yatakları yer alıyordu. Paleozoik’te Türkiye’nin bulunduğu yerde ise adalar halinde kara parçalarının bulunduğu ve buraların sık bir bitki örtüsüne sahip olduğu tespit edilmiştir. Daha önceki konumuzda belirttiğimiz gibi zamanla Pengea’nın birbirinden ayrılması sonucunda kuzeyde Laurasia (Loreja) ve güneyde Gondwanaland (Gondvanlınd) iki kıta meydana gelmiş ve bu iki kıta arasında Tethys (Tetis) adı verilen bir deniz meydana gelmiştir. Ülkemiz denizlerinde görülen fosillerin nedeni de tam olarak budur.

Türkiye’nin Kara Haline Gelmesi

Jeolojik hareketler sonucunda denizlerde meydana gelen değişimler, dünya yüzeyinde kara parçalarının oluşmasını sağlamıştır. Senozoik’in Tersiyer döneminde Gondwana ile Laurasia’nın birbirine yaklaşması sonucunda Tethys Denizi tabanındaki tortul tabakalar sıkışarak deniz yüzeyine çıkmaya başlamış ve bu olayın gelişmesi sonucunda Türkiye’nin bulunduğu arazi de büyük ölçüde kara parçası haline gelmiştir. Alp-Himalaya Dağları’nın oluştuğu dönemde Türkiye arazisi de bu olaydan etkilenmiş ve kuzey Anadolu Dağları ile Toroslar da bu dönemde oluşmuştur.

Tersiyer’de ülkemizin iç kesimleri büyük ölçüde göllerle kaplı idi. Konya, Ankara, Çankırı, Sivas, Oltu, Olur, Narman, Kağızman, Kötek, Iğdır çevresi bu göllerden birkaçıdır. Tabi ki göllerle kaplı olan bir arazi üzerinde gür bitki örtüsü meydana gelir. Günümüzdeki linyit yataklarının oluştuğu dönem de yine bu dönem olup buna ek olarak Türkiye’deki petrol ve bor yataklarının da bu döneme aittir.

Ege Denizi’nin Oluşumu

Bilim insanlarının yaptıkları araştırmaya göre Senozoik’in Kuaterner döneminde günümüzde Ege Denizi’nin bulunduğu yerde üzerinde göllerin olduğu “Egeid Karası” adı verilen bir yer vardı. Fay hatlarının devreye girmesiyle birlikte bu kara parçası çökmeye başlamış, Akdeniz suları buraya dolmuş ve bunun sonucunda Ege Denizi oluşmuştur.

Ege Denizi’ne dökülen bu sular yine zaman içinde hareket ederek daha önce akarsu vadisi olan Çanakkale Boğazı’ndan Marmara Çanağına dökülmüş ve bunun neticesinde ise Marmara Denizi oluşmuştur. Bu gelişmeler yaşanmaya devam ederken İstanbul Boğazı'ndan o zamanlar bir tatlı su gölü olan Karadeniz’e dökülmüş ve böylelikle Karadeniz de oluşarak ülkemizin bugünkü hali ortaya çıkmıştır.

Anadolu Yarımadası’nın oluşumu ise levha hareketleri sonucunda ortaya çıkmıştır. Bununla ilgili çizilen haritalar incelendiğinde Türkiye arazisi ve çevresinin oluşumunu etkileyen aşamalar net olarak görülebilmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2077
1842
541
1243
535
234
483
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.