Temel Özgürlüklerimiz Nelerdir?

Temel Özgürlüklerimiz Nelerdir?
21.08.201514:15

Temel özgürlüklerimiz yani sağlıklı bir toplum oluşturabilmenin temelleri nelerdir. Ayrım gözetilmeden her insanın var olan, temel özgürlükler nelerdir?

Haber güncelleme tarihi 22.05.2017 16:14

Bir hukuk devletinde insanlara verilen temel özgürlükler vardır. Bu özgürlükler insanların bir arada yaşamalarını sağlayarak, insanı insan yapan değerlerdir.

1) İfade Özgürlüğü

ifade özgürlüğü

Anayasının 25. maddesinde “ Herkes düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.”  Her ne sebepte olursa olsun kimse düşüncelerinden dolayı küçük düşürülemez ve suçlanamaz fakat bazı düşünceler devlet tarafından sınırlandırılmıştır. Bunun nedeni bu düşüncelerin toplumun düzenine zarar vermesi ya da devletin varlığını tehlikeye atmasıdır.

İşte Sınırlandırılan Düşünceler;

Devlet sırlarının açıklanması durumu

Suçların önlenmesi ve suçluları cezalandırması durumu

Özel ve aile hayatların korunması durumu bu sınırlamalara örnek olarak gösterilebilir.

2) Basın Özgürlüğü

basın özgürlüğü

Basın özgürlüğü, insanın düşüncelerini, kitaplara, gazetelere, internet gibi mecralara aktarması olarak ifade edilir. Anayasada  28. maddesinde geçen “Basın hürdür, sansür edilemez. Devlet basın ve haber alma hürriyetlerini sağlayacak tedbirleri alır.” Basın özgürlüğü bu şekilde korumaya çalışılmıştır. Tabi her zaman zor dönemlerde ilk olarak basın özgürlükleri yok edilir. Tarihimizde de gördüğümüz gibi halen de karşılaştığımız bir durumdur. Basına sansür ve baskı politikalarla özgür olmaya çalışan basın yeteri kadar özgür müdür? Bu soruyu düşünmek gerekir.

Basın Özgür Olduğu Zaman

İnsanlar eğitimli olur.

Demokrasinin gelişimine katkı sağlar.

Özgür düşünce ortamı sağlar.

3) Din Ve Vicdan Özgürlüğü:

İnsanlar istediği bir dine inanmakla ve inandığı dinin gereklerini yerine getirmekte serbesttirler. Anayasanın 24. maddesinde din ve vicdan özgürlüğüne vurgu yapılarak, “Herkes vicdan, din ve kanaat hürriyetine sahiptir” Bunun yanında Türkiye Cumhuriyeti'nin demokratik ve laik niteliklerine sahip çıkılmıştır. Din eğitimleri devletin kontrolünde gerçekleştirilmiştir. Ayrıca din ve siyaset tamamen bağımsız olunmaya çalışılmıştır. Aksi durumda bir istismarın olabileceği kanaati getirilmiştir.

4) Haberleşme Özgürlüğü

haberleşme

Temel hak ve özgürlüklerimiz içinde yer alan diğer bir özgürlüğümüz de haberleşme özgürlüğüdür. Anayasamızda “Herkes haberleşme hürriyetine sahiptir, haberleşme gizliliği esastır.” denilerek bu özgürlük güvence altına alınmıştır. Gerekli görüldüğü zaman bu özgürlüğümüz sınırlandırılabilir ya da el konulabilir.

5) Yerleşme ve Seyahat Özgürlüğü

İnsanların seyahat ve yerleşme özgürlükleri de söz konusudur. Ancak bazı durumlarda bu özgürlükler sınırlandırılabilir. İşte bu özgürlüklerin sınırlandırılmasının nedeni;

Gecekondulaşmayı önlemek

Kent düzenini sağlamak

Bazı durumlarda suçlu olarak görülen kişilerin seyahat haklarına el konulur. Suç işlemeyi önlemek

Sosyal ve ekonomik gelişimi sağlamak

Kamu mallarını korumak

6) Toplantı Hak ve Özgürlüğü;

Devlet içinde yaşayan bireyler birbirleriyle paylaşımda bulunma özgürlüğüne sahiptir. Bulunduğu ortamlarda düşünceleri ve fikirleri açıkça konuşabilme özgürlüklerine sahiptirler. Anayasamızın 34. maddesinde insanların toplantı yapabilecekleri, gösteriler düzenleyebilecekleri belirtilmiştir.

7) Bilim ve Sanat Özgürlüğü

Temel özgürlüklerimiz içinde yer alan, bilim ve sanat özgürlüğü anayasanın 27. maddesinde şu şekilde geçmektedir; “Herkes bilim ve sanatı serbestçe öğrenme hakkına sahip olduğunu, bilim ve sanatın öğrenilmesinde hiçbir sakınca oluşmadığı yer almıştır.

Temel Hak ve Özgürlüklerimiz Korunmaması durumunda aşağıdakiler ortaya çıkabilmektedir.

yangın

İnsana verilen değer azalır. İnsan değerli bir varlıktır.

İnsan haklarına duyarlılığın azalması

Bireyler arası saygının kaybolması

Suç ve cezaların artması

İnsanların gelişiminin zayıflaması

Toplumdaki huzur ve güvenin yitirilmesi

Demokrasinin neredeyse yok olma noktasına gelmesi gibi beraberinde birçok sorunu getirebilmektedir.

İnsan, özgürlüklerle var olur. Özgürlüğü olmayan insanlar etrafı görünmez çitlerle çevrili bir dünyaya mahkûm olur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1206
502
209
204
918
204
1061
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 11
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.