Felsefede Özgürlük Nedir?

Felsefede Özgürlük Nedir?
21.08.201517:48

Özgürlüğün birçok tanımını yapmak mümkündür. Özgürlüğün tek bir tanımını yaparak geçiştirmek doğru olmaz sizlere felsefeye göre özgürlük tanımlarını aktaracağım. Felsefede özgürlük nasıl tanımlanır?

Haber güncelleme tarihi 21.08.2015 18:03

Felsefede özgürlük kavramı birden farklı şekilde tanımlanmıştır. Özgürlük sadece bir alanda değil farklı farklı alanlara özgü farklı anlamlar içerir. Örneğin ifade özgürlüğünün tanımını yaparken farklı bir şeyler söylememiz gerekirken, haberleşme özgürlüğünün tanımını yaparken farklı şeyler söylememiz gerekecektir. Felsefede özgürlükle ilgili geçen tanımları sizlere kısa bir şekilde açıklamaya çalışacağız.

Özgürüm demeniz için;

  1. Bağlı olmamak; dış etkenlerden etkilenmemek;
  2. Engellenmemek ve bir şeylere zorlanmamak; Her türlü dış etkiden bağımsız olmak ve istediği şekilde hareket etmek
  3. Kendi kararlarını kendi hür iradenizle vermek, İnsanın kendi istekleri doğrultusunda dışarıdan engellemeden bir şeyleri yapabilmesidir.

İstenç Özgürlüğü/ Gerçekten İstiyor musunuz?

insanın beyni

İstenç Özgürlük; İnsanın bir şeyi istemiş olması başka bir durum tarafından engellenmemiş ya da zorlanmamış olması demektir. İnsanın istenci özgürdür anlamına gelir. Yani insan bir şeyi istiyorsa o şeyi kendisi istiyor olmasıdır. Bir başka kişi tarafından baskı kurularak istemesine zorlaması değildir. Eğer sürekli başkalarının istekleri doğrultusunda hareket ediyorsanız bu istencinizin özgür olmadığının ya da eksik olduğunun kanıtıdır.

Kişisel Özgürlük:  İstenç özgürlükle bağlantılıdır. Bir insanın isteme eylemleri başkaları tarafından engellememesi ya da zorlanılmaması gerekir. Bu gibi etkilerden uzak kişinin kendi istekleri doğrultusunda hareket etmesidir. Kişinin istekleri doğrultusunda hür bir şekilde yol almasıdır.

felsefe

Düşünme Özgürlüğü: İnsanın dış baskılardan kurtularak özerkliğini kazanabilmesidir. Her türlü baskıları karşısına almalıdır, bilincini bu baskılara karşı korumalıdır. İnsan bağımsız düşünebildiği müddetçe düşüncesini özgürleştirir. Düşünce özgürlüğünün olduğu her yerde diğer özgürlüklerde var olur, özellikle basın özgürlüğüyle iç içe geçmiştir.

bilinç

Bilinç Özgürlüğü: Bir insanın geleneksel baskılardan kurtularak bilincini özgür kılmasıdır. Özellikle gelenek ve görenekler insanlara nasıl davranması hakkında baskı yapabilmektedir ve çoğu insan bu toplumsal yaşayışları yaşamak istemese de yaşamak zorunda bırakılıyor.

Eylem Özgürlüğü: Kişinin kendi istekleri doğrultusunda harekete geçebilmesidir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
403
625
849
69
230
628
1205
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.