Özgürlükçü Yönetim Nedir? Özgürlükçü Yönetim Nasıl Olur?

Özgürlükçü Yönetim Nedir? Özgürlükçü Yönetim Nasıl Olur?
21.08.201516:08

Özgürlükçü yönetim nedir, bir ülkenin özgürlükçü yönetim ile yani demokratik bir yönetim şekli ile yönetildiğini nasıl anlayabiliriz? İşte özgürlükçü yönetimin temel özellikleri ve olmazsa olmazları...

Haber güncelleme tarihi 21.08.2015 17:25

Özgürlükçü yönetim, demokratik yönetimdir. Yani özgürlükçü bir yönetimin yolu demokrasiden geçiyor. Demokrasiyi de şu şekilde tanımlayabiliriz; vatandaşlar arasında ayrıcalık tanımayan, yöneticilerin seçimle iktidara geldiği ve halk egemenliğine dayalı bir yönetim şeklidir.

Bir yönetimin demokratik olabilmesi için eşitlik, özgürlük ve adalet kavramlarının olması gerekir. Bunlardan herhangi biri olmazsa demokrasiden söz etmemiz mümkün değildir. O zaman bu kavramları açarak sizleri daha da bilgilendirelim. Bunları göz önüne alarak yaşadığınız ülkenin demokratik olup olmadığını analiz etmeye çalışınız.

EŞİTLİK

eşitlik

Eşitlik, insanlar yasalar önünde eşit olmalıdır. Demokratik bir yönetimde herkes yasalar önünde eşittir. Yasaların belirlediği özel durumların dışında kimseye ayrıcalık edilmez. Anayasanın 10. maddesinde eşitlik ilkesine vurgu yaparak; eşitliği şu şekilde tanımlar; “ Herkes, dil, din, ırk , cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ayrılığı gözetmeksizin, kanun önünde eşittir” Örneğin, bir ülkede mezhep, din ayrımı, A partili B partili ayrımı yapılıyorsa o ülkede demokrasiden söz edemeyiz. Yasalar önünde herkes eşit olmalıdır. Zengin fakir ayrımı yapmadan herkes bir olmalıdır.

ÖZGÜRLÜK

özgürlük

Özgürlük, başkasına zarar vermeden her şeyi yapabilmektir. Özgürlüğümüz bir kişiye zarar vermeye başladığımız zaman biter. Demokrasi, insan hak ve özgürlüklerini tanıyan ve bunları koruyan bir yönetim şeklidir.

Demokratik yönetimlerde insanlar başkalarına zarar vermemeleri koşuluyla her şeyi yapma özgürlüğüne sahiptirler. Özgürlük insanlar için oldukça önemlidir. Özgürlüğün kısıtlandığı bir toplumda düzen ve güvenlik bozulur. 

Demokrasi, halkın egemenliğine dayandığı için insan halkın isteklerine kulak vermeli ve özgürlüklere geniş yer vermelidir. Bir devletin demokratik olabilmesini anlamak için öncelikle o ülkede yaşayan insanların yeteri kadar özgür olup olmadığına bakılır.Özgürlük demokrasinin temellerini oluşturur. Demokratik ülkelerde insanlara yasalar dahilinde belli başlı özgürlükler tanınmıştır. Bu özgürlükleri şu şekilde sıralamak mümkündür; seçme seçilme hakkı, ifade hakkı, din ve vicdan hakkı gibi özgürlükler yasalarda yer almaktadır.

Aslında bunlar insanların temel özgürlükleridir, insanı insan yapan bu özgürlükleri sadece yasalara konularak yasal hale getirilmiştir. Yoksa bir insana verilen haklar olarak görmek yanlış olacaktır, olması gereken temel haklardır. Bu temel özgürlükler yasalarda geçtiği halde uygulanamıyorsa o ülke demokratik bir ülke değil, sözde demokratik bir ülkedir.

VE ADALET

adalet

Adalet;  bireylerin haklarını tanıma ve haklarında doğru hüküm vermedir. Toplumda adalet hukuk kuralları ekseninde gerçekleşir. Demokratik devletler hukuka dayanır. Demokrasi adaleti temel alan bir yönetim biçimi olduğunu söylemek yerinde bir tanımlama olacaktır. Herkes birbirinin, devlet ise insanların haklarını gözetmelidir.

Hakları iki kategoriye ayırmak doğru olacaktır, kişisel hakları ve kamu hakları olarak. Kişisel haklar; kişinin maddi ve manevi varlığıyla ilgili olan ve geliştirmesini amaçladığı haklarıdır. Kişisel haklar; kişi ve konut dokunulmazlığı, özel yaşamın gizliliği gibi haklardır. Kamu hakları, kişinin toplumla ilişkilendirilen haklarıdır. Bu haklara örnek verecek olursak; seçme ve seçilme hakkı, kamu hizmetlerine girme gibi haklardır.

Adalet oldukça önemlidir çünkü adaletin olmadığı yerde insan yasalar önünde eşit değildir. Zaten bu haklara baktığımız zaman iç içe geçmişlerdir. Biri olmadığı zaman diğerlerinin olması da söz konusu değildir.

Bu yapılanmanın güçlü olmasını sağlamak için demokrasilerin en önemli ilkesi olan Kuvvetler Ayrılığı’nı gözetmek gerekir. Yani yasama, yürütme ve yargı güçlerinin birbirinden ayrı olması, bir kişide toplanmaması gerekir. Yasalara göre ülkeyi hükümet yönetir. Eğer yasalar konusunda bir anlaşmazlık çıkarsa bu anlaşmazlıkları bağımsız mahkemeler kimsenin etkisi altında kalmadan çözümlemeye çalışır. Böylelikle kuvvetler ayrılığı ilkesi gözetilerek denge kurulmaya çalışılır.

Eğer bir ülkenin özgürlükçü ya da demokratik bir yönetim şekli ile yönetildiğini anlamak istiyorsanız; bu üç saydığımız ana taşların yasalarda değil, uygulamalarda olup olmadığına bakmanız yeterli olacaktır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
1
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.