Basın Özgürlüğü Nedir? Sınırları Nelerdir?

Basın Özgürlüğü Nedir? Sınırları Nelerdir?
03.09.201513:55

Basın özgürlüğü dünyada en büyük sorunların başında geliyor. Basın özgürlüğünün tanımı ve sınırları günümüzde de halen tartışma konusudur. Tartışma konusu ve büyük bir sorun olan basın özgürlüğünü sizlere açıklamaya çalışacağız.

Haber güncelleme tarihi 04.05.2017 10:12

Özgürlük, kavramının tanımını tam olarak yapmak mümkün değildir. Diğer yazılarımızda da özgürlüğün tam bir tanımını yapmanın mümkün olmadığını dile getirmiştik. Kesin bir tanımı olmayan özgürlüğü bu şekilde açıklamaya çalışmıştık: sınırsızlık, hür yaşamak ancak bunun da bir sınırı vardı. Bu da bir başkasının özgürlüğüne müdahale ettiğimiz anda bizim özgürlüğümüzün o noktada bitmesiydi. Yani her daim bir özgürlükten söz edemeyeceğimiz gibi tam bir özgürlük kavramının da var olmadığının bilincinde olmalıyız.

Düşünsenize dünya üzerinde insanlar dilediği gibi her şeyi yaparsa, birçok insan istediği hiçbir şeyi yapmayacaktır. Bunun için özgürlük bir başkasının özgürlüğünü yok ettiğimiz andan itibaren sınırlanıyor.

Türkiye’de son dönemlerde gündemde yankı bulan basın özgürlüğüne dair söylemleri sizlere açarak basın özgürlüğünün ne olduğu, basın özgürlüğünün hangi noktalarda sınırlandırılabileceği hakkında bilgi vereceğiz.

 

Basının Görevleri Nelerdir?

basın

Basın özgürlüğünün ne olduğunu anlatmaya başlamadan önce basının görevlerinden bahsetmemiz daha doğru olacaktır.

Basının en temel görevleri; Tüm olaylar hakkında objektif ve tarafsız bir şekilde halkı aydınlatmak, çeşitli konularda kamuoyunu bilinçlendirmek, siyasal oluşumlar üzerinde doğru ve gerçeğe uygun bilgilerle donatmak, yöneticileri yeri geldiğinde eleştirmek ve uyarmak, içinde yaşadığı tüm insanlığın ortak sorunlarını ele almak ve paylaşmaktır.

Bu saydığımız görevleri doğru ve tarafsız bir şekilde insanlara aktarmakta hiçbir kısıtlama getirilmeden, tamamen özgür olması gerekir. Ancak, bilgileri çarpıtıp, kamu huzurunu bozacak şekilde sansasyonel haberler yapıyorsa uyarılması gerekecektir.

Yalan yanlış haberler yapılması derken iktidarın çıkarlarına ters haberlerden bahsetmiyorum. Hükümete karşı haberler yapılması bu haberlerin yanlış olduğu anlamına gelmeyecektir.

Aslında düşünüldüğü zaman herkesin inandığı ya da inanmak zorunda kaldığı bir doğrusu vardır. O zaman yanlışlar ve doğrular kime göre belirlenecek? Bundan dolayı evrensel doğrulardan yola çıkarak gerçeği bulmakta fayda vardır.

Haber Yapılırken Bunlar Göz önünde Bulundurulmalı;

Haberde gerçeklik,

Haberde kamu yararı,

Haberde toplumsal ilgi,

Haberde güncellik

Haberde konu ve ifade arasındaki düşsel bağlılık, denge

Haberler bu kriterleri dikkate alınarak hazırlanmalıdır. Bu haber unsurları dikkate alınmadığı zaman haberin içeriğinde hatalar olmuş olacak ve haber kişilerde yanıltıcı bir etkiye sahip olabilecektir. Bu fonksiyonları dikkate alınarak haberler oluşturulmalıdır, "ne de olsa basın özgürlüğümüz var " diye insanları yalan yanlış, önümüze gelen, sırf okunsun diye abartılı  haberler yapmaya hakkımız yoktur. İşte özgürlüğümüz bu noktada sınırlanacaktır.

Basın Özgürlüğü Hep Yerlerdeydi

sansür

Basın özgürlüğünün kısıtlı olması sadece bugünün Türkiye’sine özgü bir durum değildir, Türkiye Cumhuriyeti var olduğu günden beri basın özgürlüğü hep yerlerdeydi.

Zaten basının özgür olabilmesi için gelişmiş bir ülke, ileriye yönelik politikaların olması gerekir. Türkiye’de bu yapılanma şu ana kadar söz konusu olmamıştır. Türkiye, gelişmekte olan bir ülkedir, bunun için ileri bir demokrasi bu topraklara uğramamıştır. Yani diyeceğim o ki basın özgürlüğü hep yerlerdeydi. Baktığımız zaman Türkiye dünyada  "Basın Özgürlüğü " sıralamasında 122.’dir. Düşünmek lazım, çokça kafa yormak gerekir.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
35
82
61
32
16
37
136
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.