Otosansür Nedir?

Otosansür Nedir?
02.09.201517:49

Açık bir baskı olmadan yapılan bir sansür çeşidi olan otosansür nedir, geçmişte ne şekillerde yapılmıştır? Örneklerle otosansürü anlatacağız.

Haber güncelleme tarihi 17.05.2021 11:57

Otosansür, açık bir baskı yapılmadan, başkalarının hassasiyetlerine saygı göstererek, herhangi bir yetkilinin engellemesi olmadan, kişinin kendi çalışmalarını (kitap, haber, film ve diğer anlatım araçlarını) sansürleme veya sınırlandırma eylemidir. Aslında bu saygı göstermekten çok korkma şeklinde ortaya çıkıyor.

otosansür

Otoriter ülkelerde, eserlerin yaratıcıları eserlerinde hülümetler tarafından yaptırım korkusu ile bu sansürleme yöntemini yaparak bu tür engellemeleri kendi kendilerine koyabiliyorlar. Bunun neticesinde ortaya çıkan eserin yaratıcılığı yok olmuş ve korku içinde yazılan yazıların üzerine ölü toprağı serilmiştir. Yani bu şekilde düşünen yazarların, çizerlerin başarılı olması beklenemez.

Ayrıca otosansür çıkarlar doğrultusunda da gelişim göstermektedir. Editör, reklaverenleri veya yayın grubuna bağlı şirket ve holdinglerin tepkisini çekecek konuları ele almaktan vazgeçebilir. Böylece çıkarlarını korumuş olacaktır.

Otosansür Uygulamasına Örnekler

sansür

Otosansür, haberler, politika, ve daha birçok alanda kendini gösterebilir. Haberler genellikle tartışmalı konularda ciddi tepkiler almamak için otosansür uygular. Bunun nedeni haber medyasının kapanmaması için riskli haberleri yapmaktan çekinmesidir. Örneğin, Körfez Savaşı ile başlayan ve sonraki çatışmalarla devam eden, askeri sırlarının dışarı sızmasını önlemek için sansür tavsiye edilmiş ve gazeteciler bu sansüre uymuştur. Birçok olayda da bunun gibi sansürlere başvurulmuştur.

Türkiye'de basın özgürlüğü açısında dünyada 121. sırada yer alıyor bir çok sansür ve otosansür uygulamaları mevcuttur. Otosansür, otoriter devletlerde fazla görülür bunun nedeni insanların yazdıklarından dolayı yargılanmaktan korkmasıdır. Örneğin, Uludere Katliamı ile ilgili gazeteciler 3 gün sonra haber yapmaya başlamıştı. Bu olay sosyal medyada yayılmıştı.

Ancak bazı durumlarda otosansür uygulanmalıdır. Örneğin İran Rehine Krizi zamanında gazetecilerin hayatını tehlikeye atmamak için haberler yapılmamıştı.

Politikada da otosansür kültürü mevcuttur. Politikacılar bildikleri bildiklerini her yerde dile getirmez, ömür boyu da bu sırlarla birlikte yaşarlar.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17
4
0
1
2
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.