Filozofların Politikaya Bakışı

Filozofların Politikaya Bakışı
20.06.201512:18

Aristoteles, Platon ve Sofistlere göre söylevciler yani günümüzdeki politikacılara bakış açıları yönünde ayrıntılı bilgiler anlatıyorlar. Düşüncenin ilk temellerini atan büyük filozofların politika ile ilgili düşünceleri nelerdir.

Haber güncelleme tarihi 10.03.2016 10:52

Geçmişten günümüze her ne kadar politikacının konumu ve politika yapma şekli değişmiş olduğu görülse de temellerinde değişen bir şey yoktur. Ünlü düşünürler, politika yapmanın temelindeki amaçlarını ve politikanın ya da söylemlerin toplum açısından etkilerini ortaya koyuyorlar. Felsefe insanları, Aristoteles, Platon ve Sofistlerin politikaya bakış açılarına yer verilmiştir.

Düşünce İnsanlarının Politikaya Bakışı

Aristoteles Kısaca Aristo'nun Bakışı

Aristoteles, politika yapmanın tek bir biçimi bütün yurttaşların katıldığı konuşmalarda geçer görüşüne sahiptir. Oysa modern toplumlarda politika yapmak ile politika üzerine konuşmak bir birinden ayrı tanımlanıyor. Politika yapmakla politika üzerine bir fark görmeyen Aristoteles’in görüşü bu yöndedir; politika yapma tarzının dolaysız aracı olan konuşma, politikanın ta kendisidir. Yani politika yapmak ve politika üzerine konuşmak arasında hiçbir fark yoktur. Bu iki kavramda birbiri içinde bir bütündür. Aristoteles’e göre farklı düşünmek bir zenginliktir. Ortak düşünmenin topluluğun bütüncü yapılabilmesi önündeki sorun, yurttaşların bu konudaki ilgisizlik ve isteksizliğinin nedenini ise aralarındaki anlaşma güçlüklerinden dolayı olmasıdır. Ortak iyinin mümkün kılan şey farklılıklardır. Aristoteles iyi bir bilim insanıdır. Oldukça geniş perspektifler üzerinde konu aldığı politik söylemlere bakış akışı da oldukça etkilidir. Tabi zaman içinde bir birine zıt düşünceler ya da farklı düşünce biçimleri nedeniyle politika konusu ayrıntılı olarak tartışılmıştır. Peki diğer bilim insanları politikanın yapılma şekli ya da politikanın ne olduğu ile ilgili ne düşünüyorlar.

Sofiistlere Göre Politikacı

Sofistler yani bilimi ilimi dolaşarak yayan gezginler. Onlarında politikaya bakışını kısaca verelim. Sofistler, politikayı kişisel yetenekleriyle ilişkilendirir. Konuşmanın öğretilebileceğini düşünürler. Kısaca; politika yapmak kişinin yetenekleriyle doğru orantılıdır. Bu zamanla öğrenilebileceğinin düşüncesindedirler.

Platon'a Göre Politikacı Kavramı

Platon, bir eserinde söylevcileri yani sözlerle uğraşanları kandırmacılar olarak görür. Platon, yani politikacı ya da söylevciler, gerçeklere ilişkin düşünceleri saptırarak, iyiye ve gerçeğe yönelik düşünceleri engellediği görüşüne sahiptir. Platon, söylevcilerin herkese aynı yönde düşünülmesini sağlayarak ve aynı şekilde söylemeyi öğretirler. Bunun sonucunda çıkarlar elde ederler. Sözün gücü olanlar ya da iktidarlar, doğruları gözden kaçırarak ortak iyinin ortaya çıkmasını engellerler.  Platon politikanın yalnızca profesyonel şekilde yapanların işinin olduğunu ve politika yapmanın herkesin işi olmadığı görüşüne sahiptir. Çünkü herkes politika üzerine konuşursa politik sistemi kaosa götüreceğini düşüncesindedir.

Aristo Platon'un Düşüncesine Karşı Çıkar

Aristo, Platon'un Söz ustalarının bu işeri çıkarları uğruna yaptıklarının ve bunlardan çıkar sağlamak için yaptıklarının görüşüne karşı çıkar. Politik konuşmaya kandırma dışında bir anlam aranması bu düşünceyle başladığını ortak akılın politik söz aracılığıyla kurulur. Toplumdaki farklı insanların birbirini anlamasına imkan verdiğini söyler.

Atina Okulu/ Platon ve Aristo Tablosu

Aşağıdaki tablo Rönesans Dönemi, Ünlü Ressam Raffaello tarafından 1511'de tamamlanmıştır. Bizdeki adıyla Atina Okulu olan bu tablo oldukça ünlüdür. Felsefe ile ilgili yapılan tabloların başında gelir. Kırmızı pelerinli olan Platon, Mavili ise Aristodur.

platon ve aristo

Politikanın Bilimleşmesi Süreci

Her şeyin bir gelişim süreci olduğu gibi politikanın da bir gelişim sürecinde bahsetmek mümkündür. Bakıldığı zaman bundan 20 yıl önce Türkiye’de yapılan politikaların bile bir süreci vardır. Söylemler  kısa bir zamanda oluşulmuyor. Marks Weber; meslek olarak siyasetle ilgili yazdığı makalesinde çağdaş devletin gelişmesiyle birlikte önce politika araçlarına el koyan devletin, 20YY. başında itibaren politika iktidarı profesyonel politikalar içinde kendine yer buluyor. Yani profesyonel anlamda politika yapma araçlarının 1900’lü yıllarda yapılmaya başladığını söyleyebiliriz.

Sonuç Olarak

Bu kavramları ilk tartışan felsefeciler, bilim insanlarının düşünceleri geçmişten günümüze kadar gelmiş ve günümüzde de önemini koruyor. Platon, Aristoteles ve diğer bilim insanları bir birinden iyi düşünürler. Farklı düşünmüşler ama düşünmüşler. Önemli olan düşünüp ve düşündüğünden fayda sağlamaktır. Bu bilim insanları günümüzde politika gibi kavramları açıklayarak, bu kavramları bizlere kazandırmıştır. Politika insanlığın var olduğundan beri vardır ancak politika düşüncesi yoktur. Bilim insanları ise bu kavramları kendi bakış açılarıyla anlatmış ve anlamlandırmaya çalışmışlardır.

NeOldu. com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
1
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.