Cesaretin Sınırlarını Zorlayan 10 İnanılmaz Spor Dalı

Herkes yürüyüş, koşu, yüzme gibi sporlar ile ilgilenirken siz daha cesur olduğunuzu göstermek istemez misiniz? İşte bu içeriğimizde derlediğimiz birbirinden tehlikeli 10 spor size cesaretinizi sorgulatacak!
Cesaretin Sınırlarını Zorlayan 10 İnanılmaz Spor Dalı

Dünyanın En Zorlu 10 İnanılmaz Spor Aktivitesi

Koşu yapmak, tırmanmak, yüryüşe çıkmak gibi sıradan spor aktivitelerinden sıkıldıysanız ve normal insanlardan daha cesaretli olduğunuzu düşünüyorsanız bu içeriğimizde size yapabileceğiniz oldukça eğlenceli aktiviteler sunuyoruz. İşte duyduğunuz da nabzınızın hızla atmasına sebep olan extreme sporlar;


10. Abseiling (Kaya Tırmanışı)

Kaya tırmanışı, çok riskli ve bir o kadar da profesyonellik isteyen bir spordur. Yükseklik korkuları aşılmalı, uzun süreli denge kontrolüne sahip olunmalıdır, en küçük bir hata sizi zor durumda bırakabilir. Ülkemizde de yapılan bu spor için Dağcılık Eğitimi veren kulüplerde eğitimi almanız gerekiyor. Ülkemiz de değişik bölgelerde kaya tırmanışı yapılmakta ve kulüpler tarafından turlar düzenlenmektedir.

kaya-tirmanisi.jpg


9. Aerobatic Flight (Akrobasi Uçuşları)

Bunun için profesyonel bir pilot olmanız gerekiyor. Özel eğitimler almalı ve belli bir uçuş deneyimine sahip olmalısınız. Amatör olarak bile uçak uçurmak ve pilot olmak istiyorsanız ; PPL (Private Pilot Licence) Özel Pilot Lisansınızın olması gerekiyor. Bu eğitimi veren okullar ve Havacılık Şirketleri var.  Bireysel olarak uçmak için bu şartların olması gerekiyor ama yine de yapamazsınız demiyoruz. Bu aktiviteyi deneyimlemek için deneyimli bir pilot ile birlikte uçmanız gerekir. 2 kişilik pervaneli uçakta önde siz oturuyorsunuz arkanızda da pilot. Siz hiçbir şeye karışmıyorsunuz. Sadece G kuvvetine dayanmanız gerekiyor. Ve tabi ki uçmaktan ve yükseklikten korkmamanız gerekiyor. Ayrıca kalp gibi sağlık sorunlarınızın olmaması gerekiyor. Değişik ülkelerde yapıldığı gibi (Amerika, Almanya, İtalya, İngiltere, Rusya) ülkemizde de yapılabilmektedir.

akrobasi-ucuslari.jpg


8. Scuba (Tüplü-Tüpsüz Dalış)

Ülkemizde Fetiye Ölüdeniz'de yapılan bu spor dünyada da çok yaygın olmakla birlikte teklikeli sporlardan biridir. Maviliklere yolculuk derinleştikçe daha da zor bir hal almaya başlar. Vurgun tehlikesi ve heyecan bu spordaki en büyük risktir. Bu spora ilişkin herhangi bir ölüm olmamasına rağmen tehlikeli olduğundan bilir kişi rehberliğinde tedbirler alınarak yapılması gereken ve bir dizi eğitim sonrası ancak aksiyona girilebilen bir spordur. Deniz altını sevenler için muazzam bir spordur.

dalis.jpg


7. Bungee Jumping

Bungee Jumping, bireylerin yüksek bir yerden (örneğin bir köprü ya da bir vinç) aşağıya atladıkları ve esnek bir halatla yukarı çekildikleri, heyecan verici bir etkinliktir. Çoğunluğun adrenalin hücumunun doruğu olarak tanımladığı bu etkinlik, neredeyse sadece eğlence için yapılır; nadiren bir müsabaka sporudur.

bungee-jumping.jpg


6. Cycle Cross

Cycle Cross, bir bisiklet sporu dalıdır. Yol yarışı bisikletine benzer bir bisikletle, çimen çamur ve toprak ile dolu yaklaşık 2-3 kilometrelik parkurlarda yapılır. Fakat engebeli zeminlerde yüksek hızlı bisiklet sürmenin oldukça tehlikesi bulunmaktadır. Çeşitli ekipmanlar giyilse de doğa koşullarında birçok yaralanma ve ölüm vakası gerçekleşmektedir. 

cycle-cross.jpg


5. Base Jumping

Base Jumping’in temel mantığı serbest objeler üzerinden gerçekleşmesidir. Yani uçak, helikopter yerine yüksek binalar, uzun köprüler veya kuleler kullanılır. İzlemesi çok keyifli olan bu spor türünde ise risk oldukça fazladır. Çünkü diğer hava araçlarından ziyade atlanılan yerler çok yüksek değildir. Sporcular bu yapılar üzerinden atlayış yapıp paraşütle yere iner. Çeşitli kazalara ve tehlikelere açık bir spordur. 

base-jumping.jpg


4. Mağara Dalıcılığı

Mağara dalıcılığı, diğer dalışlardan daha farklı ve özel bir scuba dalış türüdür. Diğer dalışların çoğundan daha tehlikeli olduğu kabul edilmektedir. Özel kuralların dışında hareket edilerek asla dalış yapılamaz. Mağaraların derinliklerine giren dalgıçlar burada yönlerini kaybeder veya çeşitli aksilikler yaşarsa boğularak ölmeler gerçekleşmektedir. 

magara-daliciligi.jpg


3. Heliski

Heliski sporunda, kayakçılar tepeden bir helikopter yardımıyla zirveye bırakılır ve buradan aşağı doğru kayalar. Bu spor dünyanın nadir bölgelerinde yapılabilmektedir. Bu sporun en önemli özelliği, kayak pistlerinden ve merkezinden uzakta karın bol olduğu alanlarda yapılmasıdır. Maliyeti oldukça yüksek olan bu branş özel donanımlar gerektirmektedir. Dolayısıyla spor dalları arasında pahalı spor hobilerinden biri olarak görülmektedir. Fakat yaşanan büyük kazalar ve ölümler sebebiyle oldukça tehlikeli bulunan bir spordur. 

heliski.jpg


2. Yanardağ Sörfü

Tehlikeli spor dalları arasında olan yanardağ sörfü, adından da anlaşılabileceği gibi yanardağların üzerinde sörf yapmaktır. Bu spor dalıyla uğraşan sporcular, aktif bir yanardağda 80 kilometre hızla ortalama 725 metre aşağıya sörf yaparlar. Yaralanmaya karşı ise sporcuların koruyucu kıyafetleri, dizilikleri ve başlıkları da bulunmaktadır. 

yanardag-sorfu.jpg


1. Su Boksu

Yaratıcı bir fotoğraf firmasının bulduğu ve hayata geçirdiği bu spor günümüzde en çok rağbet gören sporlardan biri haline gelmiştir. Öncelikle 2-3 saat arasında istenilen sahile veya deniz kıyısına ring kurulur. Daha sonrasında ise kameralar eşliğinde maç yapmak isteyenler ringe çıkıp suyun altında birbirlerine vurmaya çalışırlar. Bu sporun güzel tarafı ise iki tarafında fiziksel zarar görmemesidir. Suyun kaldırma kuvvetinden dolayı atılan yumruklar karşı tarafa aşırı bir kuvvet uygulayamaz. Maddi olarak güç isteyen bir spordur. Bir saatlik bir dövüş 5 bin dolar civarında bir ücrete sahiptir. 

su-boksu.jpg

Önerilen İçerik;

 Dünyanın En Zor Spor Dalları

NeOldu.com / Sosyal Fayda

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.