Dünyanın En Görkemli Mağaraları

Dünyanın En Görkemli Mağaraları
14.05.201516:49

Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da, milyonlarca yılda oluşan, bu etkileyici mağaralar hala yeryüzünün bizden sakladığı daha çok güzellik olduğunun kanıtı...

Haber güncelleme tarihi 18.02.2019 09:21

Dünya üzerinde herkes tarafından bilinmeyen, bilinse bile bazı gezginler tarafından tesadüfen fark edilen birçok esrarengiz mağaralar bulunmaktadır. Hem dışarıdan görüntüleriyle hem de içlerinde yer alan ilginç yapılar sayesinde görenleri kendilerine hayran bırakmaktadır. Aşağıda sizler için paylaştığımız Dünya'nın en ilginç ve en güzel mağaralarını, bulundukları ülkeye ve şehre gittiğinizde ziyaret etmeyi kesinlikle unutmayın.

İşte, Dünya üzerinde yer alan ilginç olmasının yanı sıra çok ta güzel bir görüntü oluşturan 10 mağara...


 

1) Son Doong Mağarası ,Vietnam

son-doong.jpg

Tesadüfen bir köylü tarafından 1991 yılında keşfedildi. Son Doong Mağarası, 200m yüksekliğinde 150m genişliğinde ve 40 katlı bir gökdelenin sığabileceği bir uzunluğa sahip. Ve dünyanın en büyük mağarası ünvanına sahip.


 

2) Mutnovsky Volkanı Yakınlarındaki Buz Mağarası, Rusya

 buz-magarasi.jpg

Rusya’nın Kamçatka Yarımadası’ndaki Mutnovksy Yanardağı civarında bulunan bir kaplıcanın sıcak suları, yakınlardaki bir buzulun içini delmiş ve ortaya fotoğrafta gördüğünüz muhteşem buz mağarasını çıkarmış.


 

3) Vatnajokull Buzul Mağarası, İzlanda

buzul-magarasi.jpg

İzlanda'da bulanan Vatnajökull Buzulu'nda, tavandan sarkan buz oluşumları ışığın da etkisiyle eşsiz mavi bir renge bürünüyor. Her yıl yüz binlerce turist çeken bu mağara, görenleri kendisine hayran bırakıyor. Her yıl ağırladığı turist sayını arttıran mağaraya, eğer yolunuz İzlanda'ya düşerse mutlaka uğramalısınız.


 

4) Batu Mağarası, Malezya

batu-magarasi.jpg

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’un 15 km kuzeyinde yer alıyor. Hindular için kutsal bir ibadet yeri olan Batu Mağarası, dünyanın en büyük Hindu mağara tapınağı olarak geçiyor. Günden 5,000’den fazla kişinin ziyaret ettiği ve Kuala Lumpur’da gezilecek yerler arasında popüler olan mağara, Selengor eyaletinde yer alıyor.


 

5) Mendenhall Buz Mağarası, Alaska

mendehall-magarasi.jpg

Mendenhall Buzulu, Alaska'nın başkenti Juneau şehir merkezine 21 km mesafedeki bir buzul. 4 000 kilometrekarelik Juneau Icefieldin kollarından biridir. Buz mavisi rengi ile üç binlik dağlar ile çevrilidir. 67 m yüksekliği, 2,4 km genişliği ile muazzam bir kütlesi olsa da Juneau Icefield ile mukayese edilince bu kütle küçük gözükür.


 

6) Algarve Mağarası, Portekiz

algarve-magarasi.jpg

Güney Portekiz Algarve bölgesi kıyı alanı olduğundan, suya yakın yerlerde aşınan kayalar sahil boyunca görülmektedir. Lagos yakınındaki bu mağaraya ise sadece suyoluyla erişilebilir ancak kesinlikle yaptığınız yolculuğa değecektir. Mağara, oldukça görkemlidir ve film setinden dışarı fırlamış gibi görünmektedir. Mağaranın yılda 10 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapması hiç de şaşırtıcı görünmüyor.


 

7) Parlayan Solucan Magarası, Yeni Zelanda

parlayan-solucan-magarasi.jpg

Güney Portekiz Algarve bölgesi kıyı alanı olduğundan, suya yakın yerlerde aşınan kayalar sahil boyunca görülmektedir. Lagos yakınındaki bu mağaraya ise sadece suyoluyla erişilebilir ancak kesinlikle yaptığınız yolculuğa değecektir. Mağara, oldukça görkemlidir ve film setinden dışarı fırlamış gibi görünmektedir. Mağaranın yılda 10 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapması hiç de şaşırtıcı görünmüyor.


 

8) Mermer Mağaraları, Patagonya

mermer-magarasi.jpg

Tranquilo ağzında “sakin nehir” anlamına gelen şehirde, anlamına yakışan bir mağara keşfedildi. Mermer mağara, masmavi suyuyla huzurlu bir ortam sağlar. Mermer duvarları Andes dağ duvarlarına karşı yıkanmadan oluşan kalsiyum karbonat ile oluşmuştur. Bu doğal süreç yaklaşık 6.000 yılda tamamlanmıştır. Konuklar, mavi renkteki doğal mermer mağaranın içinde 30 dakikalık bir tekne yolculuğu yapabilir.


 

9) Antilop Kanyonu, ABD

antilop-magarasi.Jpeg

Antilop Kanyonu, ABD'nin güneybatısındaki en çok ziyaret edilen ve en çok resmi çekilen kanyonudur. Antilop Kanyonu, erozyon sonucu oluşmuş olup Arizona'da bulunmaktadır. Antilop Kanyonu'nun Navajo dilindeki adı "Tse' bighanilini" dir ve "suyun taşların arasından aktığı yer" anlamına gelir.


 

10) Kırmızı Flüt Mağarası, Çin

 kirmizi-flut-magarasi.jpg

Çin’in turistlere açık ve erişilebilir olan Şangay, Pekin, Guangzhou gibi büyük şehirleri vardır. Bunların yanında, Çin’in geniş arazilerini seyretmek için birçok yüksek nokta mevcuttur. Büyük şehirler dışında ziyaretçilere hitap eden bir güzellik de Guilin Reed Flute Mağarası’dır. Gökkuşağı renklerindeki doğal kireçtaşlarıyla donanmış mağara, 180 milyon yıldan daha eskidir. Fakat son 1.200 yıldır tanınmaktadır. Mağaranın eşsizliğini daha net görebilmek için renkli aydınlatmalar mağaranın içine monte edilmiştir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.