Sigorta Poliçesi Nedir, Çeşitleri Nelerdir ve Neden Önemlidir?

Sigorta Poliçesi Nedir, Çeşitleri Nelerdir ve Neden Önemlidir?
30.12.201813:00

Sigorta poliçesi hakkında bilinmesi gereken her şeyi bu içerikte bulabilirsiniz. Sigorta poliçesi nedir? Hani gür sigorta poliçesi bulunmaktadır? Sigorta poliçesi neden önemlidir? İşte, herkesin merak ettiği sigorta poliçesi hakkında bilgi...

Haber güncelleme tarihi 30.12.2018 13:23

Sigorta” kavramı incelendiğinde, dışarıdan anlaşıldığından çok daha fazla anlam, yükümlülük ve koşulları gerektirir. Sigorta poliçesi, sık duyulan bir terim olmakla birlikte hakkında bilinmesi gereken önemli detaylar vardır.

Bu yazımızda aşağıdaki sorulara cevap bulacaksınız. Sigorta şirketine gitmeden önce mutlaka okumanızı öneririz.

 1. Sigorta poliçesi nedir?
 2. Poliçe neden önemlidir?
 3. Poliçe çeşitleri nelerdir?
 4. Poliçede Neler Yer Alır?
 5. Poliçeye Ek Metinler Nelerdir?
 6. Poliçe Nasıl Düzenlenir?
 7. Poliçe Nasıl İletilir?

Sigorta Poliçesi Nedir?

Sigorta, sadece araç, ev veya kişisel teminatları güvence altına almak için yaptırılan bir güvence değildir. Geniş anlamda birçok değer için sigorta yapılabilmektedir. Evcil hayvan sigortası, iş yeri sigortası, arazi sigortası vs. gibi alanlarda da sigorta yapılabilmektedir. Ancak tüm sigortalarda ortak olan değer poliçedir. Sigorta poliçesi, sigorta şirketi ile sigorta yaptırmak isteyen kişi arasındaki yazılı sözleşmeye verilen isimdir. Poliçeler, genellikle sigortalının lehine maddelerle hazırlansa da şirketin de güvencesini sağlaması için şirket lehine olan durumlar da madde halinde sıralanmaktadır. Yani bir şey için sigorta yaptırırken poliçede belirtilen maddeleri anlayarak okumanız gerekmektedir.

sigorta poliçesi

Poliçe imzalatılırken bir de sigortalıya belli bazı konuların karara bağlandığına dair şartname de imzalatılır. Şartname iki farklı türdendir. Bunlar;

 • Genel şartname,
 • Özel şartname.

Genel şartlar; sigortalı ile sigorta şirketi arasındaki en önemli şartların yer aldığı belgedir. Belgede, teminat halleri, sorumluluklar, taraf hakları, sigorta kapsamında teminat altına alınmayan haller, kaza veya hasar durumunda ortaya çıkan sürecin belirlenmesi gibi önemli maddeler yer almaktadır. Sigorta yaptıracak kişinin poliçeyi imzalamadan önce mutlaka bu şartları okuması gerekmektedir. Sık karşılaşılan durum olmasa da bazen sigortalının neye imza attığını bilmemesi hallerinde, yaşanan kaza veya hasar durumunda tazminat alması imkânsız hale gelebilmektedir. Bu yüzden imzaladığınız sözleşmeyi mutlaka anlayarak okumanız gerekir.

Özel şartlar; sigortalının kendine has durumları düşünülerek karşılıklı anlaşma maddelerini içeren belgedir. Bu durum sigortalanacak eşya, araç vs. gibi durumlarda da değişebilmektedir.

Poliçe Neden Önemlidir?

Poliçe veya bir diğer adıyla sözleşme, sigortalının haklarını kapsadığı gibi sigorta şirketinin de haklarını kapsamaktadır. Çok yaygın şekilde olmasa da hurdaya çıkmış araçlara kasko yaptırarak kaza yapan kişilere ilişkin haberler medyada yer almaktadır. Bununla birlikte hırsızlık, gasp gibi durumlarda da sigortalının ihmalinin bulunması, sigorta şirketinden haksız yere tazminat almasına sebep olmaktadır. Bu yüzden poliçe, sadece sigortalının değil, sigorta şirketinin de haklarını güvence altına almasını sağlar.

sigorta poliçesi

Yaşanan olaylarda oluşan hasarların tek tarafa ödetilmemesi için poliçede bazı maddeler yer alır. Sigorta rücu hakkı davası yazımızda belirttiğimiz gibi; araç sigortalarında sigortalının ağır kusurlu bulunması durumlarında sigorta şirketi dava açma hakkına sahiptir. Poliçe de tam olarak iki tarafın karşılıklı olarak imzaladığı ve her iki tarafın da güven altına alınmasını sağlayan bir belge niteliği taşımaktadır.

Poliçe çeşitleri nelerdir?

Poliçe, bütün sigorta tiplerinde vardır. Sağlık sigortası, araç sigortası, kasko sigortası, DASK sigortası veya diğer tüm sigortalarda kendini gösterir. Her branşın kendine özel maddeleri bulunmaktadır. Mesela araç kaskosu yaptırılırken sigortalının yararlanacağı haklar ise sigorta şirketinin hangi durumlarda tazminatı geri alabileceği gibi maddeleri içerir veya DASK sigortasının da kendine göre bazı maddeleri vardır.

Poliçede neler var?

Her branş için hazırlanan poliçeler, sigortacı farkı gözetmeksizin aynıdır. Özel şartnameler dışında kalan diğer maddeler birbirleri ile benzerdirler. Ancak yazım dili farklı olabilir veya muhteviyatı biraz daha daraltılabilir veya genişletilebilir. Poliçede yer alan bilgiler şunlardır;

 • Tarafların temel bilgileri (isim, adres bilgisi, telefon vs.)
 • Sigortanın branşı ve hangi amaçla yapıldığı,
 • Teminat bilgileri,
 • Başlangıç ve bitiş tarihleri,
 • Ödeme koşulları ve sigorta primi tutarı,
 • Tanzim tarihi.

Poliçeye Ek Metinler Nelerdir?

Sigorta sürecinin başlatılabilmesi için poliçenin imzalanması gerekir. Poliçe verilirken müşteriye bir de ek iki metin daha verilir. Bu metinlerin ilkinde genel şartlar yer alır. Yani hangi durumlarda tazminat alabileceği, haklarının neler olduğu, sigorta şirketinin hakları gibi genel bilgilendirmeler yer alır. İkinci olarak verilen özel şartname ise içerisinde özel şartların bulunduğu bir belgedir. Sigorta yaptıracak kişi, her iki belgeyi de anlayarak okumak zorundadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bazı sözleşmelerin bazı maddeleri, sigorta şirketinin lehine hazırlanır. Yaşanabilecek bir olay karşısında sigortalının hangi haklardan yararlanabileceğini bilmesi için metinleri dikkatli bir şekilde okuması gerekir.

sigorta poliçesi

Poliçe Nasıl Düzenlenir?

Sigortalının haklarına sahip olabilmesi için poliçede belirlenen genel ve özel şartnamelerin imzalanması gerekir. Sigorta şirketi gerekli bilgilendirmeyi müşteriye yaptırdıktan sonra müşterinin özel durumlarına hitap eden özel şartnameyi imzalatır. Bu imzalama işleminden 24 saat sonrasına kadar poliçe müşteriye ulaştırılır. Süre 24 saat zaman zarfını aşması durumunda meydana gelecek tüm durumlardan sigorta şirketi sorumlu tutulur.

Poliçe Nasıl İletilir?

Poliçenin hazırlanma süresinden sonra müşteriye iletilmesi, sözleşme maddelerinin yer aldığı kâğıt ile teslim edilebileceği gibi e-posta yolu ile de iletilebilmektedir. İnternet teknolojisinin gelişmesi sayesinde, bankalarda ve özel sigorta şirketlerinde müşteriye bildirme konusu daha hızlı şekilde işlemektedir.

sigorta poliçesi

Haklarınızı bilin!

Sigorta yaptıracak kişilerin hangi haklara sahip olduklarını öğrenmeleri için poliçeyi imzalarken sunulan sözleşme maddelerini anlayarak okumaları gerekmektedir. Bazı durumlarda sigorta şirketinin kendini güvence altına alabileceği unutulmamalı ve bu durumların neler olduğu konusunda net bilgilere sahip olunması gerekir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Etiketler: ,