Zorunlu Sigorta Nedir, Hangi Sigortalar Zorunludur?

Zorunlu Sigorta Nedir, Hangi Sigortalar Zorunludur?
25.12.201817:37

Günümüzde vatandaşların en çok merak ettiği konuların başında zorunlu sigorta konusu gelmektedir.Bizlerde bu içerikte zorunlu sigortanın ne olduğunu ve zorunlu sigortaların hangisi olduğunu açıkladık. İşte, bilinmesi gerekenler...

Haber güncelleme tarihi 25.12.2018 17:56

Sigorta, insanların kendilerini güvence altına almak için yaptırdıkları “güvence türü” olarak bilinir. Bazı sigortalar bu şekilde olsa da ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde bazı sigortaların yapılması zorunludur. Zorunlu olan sigortalar, kamu güvenliğini sağlamak, kişilerin ve üçüncü şahısları oluşabilecek risklere karşı koruma amacı ile yasal olarak yaptırılması zorunlu olan sigortalardır.

Çalışan veya işveren olunması fark etmeksizin, zorunlu sigortalar hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.  Çünkü zorunlu sigorta, hayatınızın herhangi bir yerinde karşınıza çıkabilmektedir. Araç veya mülk sahibi olmasanız bile başınıza gelebilecek olası herhangi bir durum karşısında sigortadan nasıl faydalanabileceğiniz hakkında bilgi sahibi olmanız, maddi ve manevi zararlarınızın karşılanması konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Zorunlu Sigortalar Hangileridir?

 1. Zorunlu araç sigortası
 2. DASK (zorunlu deprem sigortası)
 3. Zorunlu Karayolları Taşımacılık Mali Sorumluluk Sigortası
 4. Karayolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası
 5. Tehlikeli Maddeler ve Tehlikeli Atık Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası
 6. Kıyı Tesisleri Deniz Kirliliği Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası
 7. Özel Güvenlik Mali Sorumluluk Sigortası
 8. Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası
 9. Sertifika Mali Sorumluluk Sigortası
 10. Zorunlu Paket Tur Sigortası

Zorunlu Araç Sigortası

zorunlu sigortalar

Zorunlu araç sigortası, “motorlu araç” sahibi olan herkesin yaptırması zorunlu olan bir sigorta türüdür. “Trafik sigortası” olarak da bilinen bu sigorta, yaşanabilecek herhangi bir kaza durumunda, üçüncü tarafların maddi hasarlarını, ölümle sonuçlanan kazalarda ölenlerin bakmakla yükümlü oldukları kişilerin masraflarını karşılama, yaralanma durumunda hastane masraflarının karşılanması ve yaşanan kazada araç sahibine sunulan hakların güvence altına alınması için yaptırılması zorunlu olan sigorta türüdür. Yeni araç sahibi olmuş kişilerin yapmakla mükellef oldukları zorunlu araç sigortası, yılının dolması ile yenilenmesi gerekmektedir.


DASK (Zorunlu Deprem Sigortası)

zorunlu sigortalar

Doğal Afet Sigortaları Kurumu olarak kısaltılan “DASK” taşınmaz mala sahip olan kişilerin doğal afetler karşısında kendilerini ve mallarını güvence altına almak için yaptırmaları gereken zorunlu sigorta türlerinden biridir. 1999 yılında meydana gelen “Marmara Depremi” sonrasında meydana gelen maddi hasarların karşılanması için DASK (zorunlu deprem sigortası) yaptırmak yasal olarak şart koşulmuştur.


Zorunlu Karayolları Taşımacılık Mali Sorumluluk Sigortası

zorunlu sigortalar

Türkiye’ de faaliyet gösteren ve kanunen yetki belgesi sahibi taşımacıların yolcu taşımacılığı faaliyetlerinde kullandıkları araçlarda yaptırılması zorunlu olan “zorunlu karayolları taşımacılık mali sorumluluk sigortası”, araçta yolculuk yapan yolcuların “molalar” da dâhil olmak üzere kalkış noktasından varış noktasına kadarki ulaşım sürecinde meydana gelebilecek kazalarda devreye girer. Kaza durumunda fiziksel hasarlara uğranılması durumunda yolculara verilen hakları kapsamaktadır. Bu sigorta 10.07.2003 tarih ve 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu’na göre yaptırılması zorunlu olan sigortalar kapsamında yer almaktadır.


Karayolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası

zorunlu sigortalar

Yolcu taşımacılığında zorunlu olan “Karayolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası”, yurtiçi ve yurtdışı yolcu taşımacılığı yapan firmaların araçlarına yaptırmaları gereken zorunlu sigorta türlerinden biridir. Yine bu sigorta türü de yolcuların yaşanabilecek kaza durumlarında yaralanma, ölme ve fiziksel zararlara karşı kişileri güvence altına almaktadır.


Tehlikeli Maddeler Ve Tehlikeli Atık Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası

zorunlu sigortalar

Üretim tesisler, tehlikeli madde taşıyan araçlar gibi yerlerde yapılması zorunlu olan Tehlikeli Maddeler ve Tehlikeli Atık Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası, üçüncü kişilerin doğrudan yaşayacakları fiziksel ve maddi hasarlara karşı kişileri güvence altına almaktadır. Ülkemizde son yıllarda artan tehlikeli madde üretimi ve taşınması durumları, sigortanın daha fazla bilinmesine yol açmıştır.


Kıyı Tesisleri Deniz Kirliliği Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası

zorunlu sigortalar

Zorunlu sigortalara arasında yer alan Kıyı Tesisleri Deniz Kirliliği Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası, iş faaliyeti gösteren kuruluşları bağlayan bir sigorta türüdür. Kıyı tesisinden kaynaklanan durumlardan dolayı, Türkiye’nin iç suları, karasuları, kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölgesinden oluşan deniz yetki alanlarında ortaya çıkan kirlenmenin veya kirlenme tehlikesinin neden olduğu; temizleme masrafları, toplanan atıkların taşınması ve bertaraf edilmesi için yapılacak masraflar, üçüncü şahısların yaralanması ve ölümle sonuçlanması durumunda sigortalıya gelecek hukuki sorumluluklar karşısında poliçede belirtilen sigorta tutarının tanzim edilmesini sağlamaktadır.


Özel Güvenlik Mali Sorumluluk Sigortası

zorunlu sigortalar

Özel güvenlik şirketlerinde çalışan güvenlik görevlilerinin üçüncü kişilere verebilecekleri zararı güvence altına alan “Özel Güvenlik Mali Sorumluluk Sigortası”, yapılması zorunlu olan sigorta türlerinden biridir. Bu sigorta, güvenlik şirketlerini çalıştıran kişileri bağlayan bir sigorta türüdür. Herhangi bir olay karşısında güvenlik görevlisinin müdahalesi sonucu üçüncü taraflara verilen zararı sigorta karşılamaktadır.


Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası

zorunlu sigortalar
 

Özel işletmelerde veya kendine özel muayenehanesi olan doktorları ilgilendiren bu sigorta türü de yapılması zorunlu olan sigorta türlerinden biridir. Sigorta, doktorların mesleklerini icra ederken verdikleri zararlara bağlı olarak kendilerinden talep edilen tazminat ve ilgili masraflar poliçede belirtilen tutar karşılığında sigorta şirketinin güvencesini kapsamaktadır.


Sertifika Mali Sorumluluk Sigortası

zorunlu sigortalar

Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısının (ESHS) Elektronik İmza Kanunu’na uygun şekilde faaliyetlerin icra edilmemesi durumunda nitelikli elektronik sertifika sahibi kişi veya kuruluşların ve üçüncü şahısların uğrayacağı zararlara ilişkin zararların karşılanması için zorunlu olarak yaptırılması gereken “Sertifika Mali Sorumluluk Sigortası” sorumlulukları teminat altına alan bir sigorta türüdür.


Zorunlu Paket Tur Sigortası

zorunlu sigortalar

Seyahat acentelerinin yaptırmaları zorunlu olan “zorunlu paket tur sigortası” düzenlenen tur esnasında yaşanabilecek kaza ve diğer durumlara karşı kişileri güvence altına almaktadır.

Zorunlu sigortalar, yasal olarak sorumlu olan kişilerin yaptırmaları gerekir. Yapmayanlar hakkında cezai işlemler uygulanmakta olup, sabit hizmet veren yerlerin kapatılması, araçların trafikten men edilmesi cezaları ile de karşılaşmalarına neden olmaktadır.


Önerilen İçerik: Araç Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar? Zorunlu Trafik Sigortası Neleri Karşılar?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
0
0
0
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Etiketler:
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.