Araç Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar? Zorunlu Trafik Sigortası Neleri Karşılar?

Araç Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar? Zorunlu Trafik Sigortası Neleri Karşılar?
23.12.201816:12

Herkesin merak ettiği araç sigortası nedir ve ne işe yarar konusunu sizler için derinlemesine inceledik. İşte, araç sahiplerinin ilgisini çeken “araç sigortası nedir, ne işe yarar?” sorularının cevapları…

Haber güncelleme tarihi 27.12.2018 16:56

Araç sahibi olmak elbette zamandan kazanmayı sağlamakla birlikte birçok avantajı beraberinde getirir. Ancak yakıt masrafı, zorunlu araç sigortası, kasko sigortası ve araç bakımı için harcanan paralar bir anlamda araç sahiplerine külfet olarak dönmektedir.

araç sigortası

Her araç sahibi, mutlaka kendini ve aracını güvence altına almak ister. Trafik gibi yoğun olan yerlerde araç kullananların mutlaka yapmaları gereken bir takım işlemler vardır. Yeni araç almış birinin mutlaka yapması gereken işlemlerden biri araç sigortası yapmaktır. Araç sigortası, bir sefere mahsus yapılan bir işlem olmayıp, her yıl yenilenmesi gereken bir işlemdir. Sigorta ücretleri, belli bazı nedenlerden dolayı her sene değişmektedir. Kaza yapılması durumunda karşı tarafın maddi masraflarının karşılanması, ölümle sonuçlanması veya yaralanma durumunda karşı tarafın masraflarının karşılanması gibi etkenler, her sene sigorta primlerinin artmasında en büyük etkendir.

Araç Sigortası Nedir?

Araç trafik sigortası, yapılması zorunlu olan ve her sene yenilenmesi gereken bir sigortadır. Sigorta yapılmayan araçların trafiğe çıkmasına izin verilmez, bağlanan araçlar, trafik şubesinin garajında sigortanın yaptırılmasına değin bekletilirler.

Her yıl ülkemizde yüz binlerce araç trafiğe çıkmaktadır. Tüm bu araçların trafik sigortası yapmaları zorunludur. Bazı araç sahipleri, araç trafik sigortası ile araç kasko sigortasını birbiri ile karıştırmaktadırlar. Ancak bu ikisi farklıdır ve en büyük farkları araç trafik sigortasının zorunlu olarak yaptırılması kasko sigortasının ise araç sahibinin inisiyatifine bırakılmasıdır.

Trafik Sigortası Ne İşe Yarar?

Yapılması zorunlu olan araç trafik sigortası, aracın bir kazaya karışması durumunda karşı tarafa verilebilecek maddi zararları güvence altına alır. Herhangi bir kaza veya hasar durumunda her iki tarafın da kusurları hesaplanarak zarar karşılanır. Kasko sigortası ise daha kapsamlı bir sigortadır. Zorunlu olmamakla birlikte yaptırılmasında birçok fayda bulunan bu sigorta türü; kaza, yangın, çalınma gibi trafikte seyir halinde olan ve olmayan tüm durumlarda araç sahibine gerekli maddi ödemeyi yapan sigorta türüdür.

araç sigortası

Trafik sigortası, devletin yasal olarak zorunlu koştuğu bir sigortadır ve herhangi bir yaralanma ve ölüm ile sonuçlanan trafik kazalarında kazazedeleri teminat altına alır. Buna karşın kasko sigortası ise sigorta şirketinin belirlediği tüm hasar durumlarını teminat altına almaktadır. Aralarındaki fiyat farklarına bakıldığında da kasko sigortasının daha yüksek olduğu görülmektedir.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Sigorta konusu özellikle yeni araç sahibi olmuş kişilerin kafasını karıştırır. Zorunlu trafik sigortası ile kasko sigortası arasındaki farkları açıkladıktan sonra “araç trafik sigortası” olarak adlandırılan sigortanın “zorunlu trafik sigortası” olduğunu belirtelim.  Bu sigorta herhangi bir kazaya karışılması durumunda karşı tarafın bedeni ve maddi hasarını teminat altına almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerli olan zorunlu araç sigortası, ülke dışında yapılan kazaları kapsamamaktadır. Sigortasız araçların trafiğe çıkması yasak olup, çıkan araç sahipleri hakkında cezai bazı işlemler uygulanmaktadır.

Zorunlu Araç Sigortası Neleri Karşılar?

Araç sahiplerinin en çok merak ettikleri ve hatta bazı araç sahiplerinin bilmedikleri bir konu olan zorunlu araç sigortası, bazı zararları karşılamaktadır. Haklarınızın neler olduğunu bilirseniz, kaza durumunda ne şekilde faydalanabileceğiniz konusunda bilgi sahibi olursunuz. Peki, zorunlu araç sigortası neleri karşılar?

Trafik kazaları, ülkemizde ve dünyada her gün gerçekleşen olumsuz vakalardır. Ancak buna karşın yine de araç sigortası yapmayanların sayısının bir hayli yüksek olduğu bilinmektedir. Aslında araç sigortası, devletin “vergi” gibi aldığı bir para değil, aksine araç sahiplerine kaza durumlarında tanıdığı kolaylıklardır.

araç sigortası

Trafik sigortası yaptırmayan araç sahiplerinin herhangi bir kazaya karışması durumunda karşı tarafın hasarı ister büyük ister küçük olsun, tüm masraflar kazaya sebebiyet veren sürücüye aittir. Araç sigortası yaptıranlar ise bu konuda daha avantajlıdırlar çünkü araç sigortası, poliçedeki limit ve teminatlar kadar karşı tarafın zararlarını karşılamaktadır. Zararın tamamı karşılanmasa bile bir kısmının karşılanması, araç sahipleri adına sevindirici bir durumdur.

Yaşanan kaza durumunda suçlu araç sahibi olmadığı halde karşı taraf şikayetçi olur ve dava açarsa yine araç sigortası, araç sahibinin haklarını korumaya alır. Açılan dava karşısında mahkeme ve avukatlık masrafları, sigorta kapsamında karşılanır. Tüm bunlarla birlikte zorunlu araç sigortası yaptıranlar aşağıdaki avantajlardan yararlanabilmektedirler.

Trafik Sigortası Neleri Karşılar?

Yaşanan kaza durumunda oluşan maddi hasarlar, teminat altına alınır. Sigorta karşı tarafın ve 3. Şahıslarda meydana gelen masrafları karşılar.

Kamu malına (elektrik direği, su tesisatı, lamba) verilen zararları da yine araç sigortası karşılamaktadır. Aynı şekilde başkalarına ait mallara verilen zararı da sigortanız karşılamaktadır.

Yaşanabilecek bir kazada yaralanma durumunda, hastanın masrafları sigorta tarafından karşılanmaktadır. ilk yardım hizmetleri, muayeneler, tedaviler, ilaçlar gibi masraf gerektiren durumlar, zorunlu araç sigortasının teminatı altındadır.

Ölümle sonuçlanan kazalarda, ölen kişinin defin masrafları ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin masrafları sigorta tarafından karşılanır.

Yaşanan kazadan dolayı kişinin ekonomik durumunun bozulması durumlarında, bakmakla mükellef oldukları kişilerin zararları da yine sigorta kapsamındadır.

Zorunlu Trafik Sigortasını Yaptırmamanın Cezaları Nelerdir?

Zorunlu trafik sigortası yaptırmayan veya zamanı geçtiği halde yenilemeyenlerin araçları trafikten men edilir yani bağlanır. Her araç sahibinin yenilenmesi gereken zamanda araç trafik sigortasını yenilemesi ve yeni trafiğe çıkacak araç için de yine sigorta yapması zorunlu bir durumdur. Diğer trafik cezalarından farklı olarak sigortası olmadığı için bağlanan araçlar için öngörülen cezanın ödenmesi ile yeniden trafiğe çıkmasına olanak tanınmamaktadır. Buna karşın, bağlanan araçların Trafik şube garajından çıkartılabilmesi için sigortasının yapılması ve bunu belgelendirilmesi istenmektedir. Araç sigortası geçmiş veya yaptırılmamış araçlar için ilk bağlanmada herhangi bir para cezası kesilmezken, ikinci veya daha fazla tekrarlanması durumunda para cezası uygulanmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Limitleri Nedir?

Her yıl değişen araç trafik sigortası limitleri, yaşanan kazaların durumu ile bağlantılıdır. Yaşanan bir kaza ölüm ile sonuçlanmış ise sigortanın karşı tarafa ödeyeceği tazminat farklıdır. Yaralanma ve maddi hasar durumlarında da bu rakamlarda değişiklikler görülebilmektedir. Bu da her sene yenilenen sigortalarda prim farkını ortaya çıkmasını etkilemektedir.

Trafik Sigortasını Mutlaka Yaptırın

Günümüzde birçok araç unutulan veya sonrasına bırakılan araç trafik sigortası yüzünden bağlanmaktadır. Bununla birlikte yaşanan kazalardan ötürü oluşan mağduriyetler de karşılanmadığı için hem kaza yapan hem de kazaya uğrayan taraf mağduriyet yaşamaktadır. Bu nedenle her araç sahibinin mutlaka araç trafik sigortası yapması gerekmektedir ve yılı dolduğunda mutlaka yenilemek durumundadır.  


Önerilen İçerik: Kasko Pirimi Nedir, Nasıl Belirlenir?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
2
0
2
1
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Etiketler:
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.