Araba Nasıl Park Edilir?

Araba Nasıl Park Edilir?
08.06.201522:40

Birçok sürücünün en büyük korkularında olan park etme konusunu masaya yatırıyoruz? Park nedir? İki araç arasına nasıl park edilir? Park etme teknikleri nelerdir? İşte, araç park etme yöntemleri hakkında detaylı bilgilendirme.

Haber güncelleme tarihi 09.05.2018 15:01

Araba Park Etmek

Trafikte araç kullanan kişilerin en büyük sorunlarından birisi de şüphesiz iki araç arasına park edebilmektir. Ehliyetini yeni alan acemiler ve yeni araç alan kişiler için bu durum alışıncaya kadar çile olmayı sürdürür.

İki araç arasına park etme konusunda eskiden çoğu sürücü kurslarında herhangi bir eğitim verilmiyordu. Ehliyeti eski olanlar bilir, direksiyon sınavında da park etme gibi bir alan ve puanlama yoktu. Bu durum ile park konusunda deneyimi olmayan ehliyet sahipleri trafiğe çıktıklarında park etme sorunu mutlaka yaşamışlardır.


Araba Park Etme Nasıl Yapılır?

Park sorunu olan bir yerde yaşıyorsanız iki araç arasına park etme konusunda derece yapacak duruma gelirsiniz ama rahat bir yerdeyseniz ve park derdiniz olmuyorsa, park etmeniz gerektiği zaman elleriniz terlemeye başlar. Park sorunu yaşayan insanlara baktığımızda kadınların bu konuda önde olduğunu görürüz. Erkeklerden daha iyi park yapan kadınlar olsa da genel olarak arabalar konusunda erkekler gibi çocukluktan gelen bir ilgi yoksa bu durum mutlaka yaşanır.

araba park etme nasıl yapılır

Bazen daha önce tek seferde girdiğiniz yerlere giremediğiniz olur. Her zaman rahatlıklar yaptığınız şeyi yapamazsınız. Hatta daha sonra kocaman yerlere bile arabayı sığdıramaz ve alakasız bir yere gidip bıraktığınız olmuştur. Bu kesinlikle dikkat ve konsantre kaybı sonucu meydana gelir. Kafanıza takılan bir şey varsa, o an bir şey düşünüyorsanız ya da yoğun trafikte hamle yapmanız gerekiyor ve arkadaki araçlar sizi bekliyorsa üzerinizdeki baskıdan dolayı istediğiniz hamleleri yapamayabilirsiniz.


Araba Park Etme Teknikleri

Park etme çeşitlerine baktığımızda iki çeşit park şekli olduğunu görmekteyiz. Bunlar dikey park ve paralel(yatay) parktır. Birlikte inceleyelim;

 • Dikey Park

dikey-park.jpg

Araçların kapıları yan yana gelecek şekilde yaptıkları parklara verilen isimdir. Dikey park genelde alışveriş merkezlerinde sık sık karşımıza çıkar. Paralel parka göre daha basittir. Şoför bakış açısına göre tam ileri ya da tam geri gelerek hamleler yapacağı için daha kolay gelir. Dikey park etme konusunda dikkat edilecek en önemli şey kapılarınızın açılabilecek durumda olmasına dikkat etmenizdir. Gerçi yer olmadığı zaman buna dikkat etmek mümkün değildir fakat siz yine de inip bineceğiniz kapıların yan arabayla olacak mesafesini korumaya dikkat ediniz. Başka dikkat edilecek nokta olarak girerken ya da çıkarken dar alan varsa aracınızın köşe noktalarına dikkat etmeniz gerektiğidir. Kurtarır mı kurtarmaz mı derken hem kendi aracınıza hem de başkasının aracına zarar verebilirsiniz.

Eğer geri park edecekseniz ve alan dar ise hangi yönde giriş yapılacaksa o taraftaki arka tekerleğin diğer araca yakın tutulması gerektiğini unutmayın. Bu hareketi yaparken tam zıt yöndeki ön tekerleği kontrol etmelisiniz çünkü araba yapacağı hareket gereği ön tarafta geniş bir yay çizecektir ve arabanın en kör noktası bu ön köşe olacaktır. Buna dikkat ettiğiniz sürece zaten en kolay park yöntemidir.

 • Paralel(Yatay) Park

paralel-park.jpg

Paralel park konusunu tabu haline getiren insanların olduğunu tahmin etmek zor değil. Trafikte gördüklerimiz karşısında bazen şaşırmamak elde değil. Paralel parkı aslında bu kadar zor yapan nedenlerden birisi de kendi beynimiz. Yeterli pratik olmayınca hemen stres yapmaya ve kalp atışlarının yükselmesi talimatı beyinden gönderilir ve bu park işlemi sizin için aşılması gereken bir Çin Seddi’ ne dönüşür.


İki Araç Arasına Araba Park Etme Nasıl Yapılır?

Paralel park konusunda dikkat edilecek belli başlı püf noktalar vardır. Bunlara dikkat ederseniz birkaç denemenin sonunda çok iyi park eden bir sürücü olabilirsiniz. Araba park ederken dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır;

 • Öncelikle belirlediğiniz alanın aracınız için uygun olup olmadığını kontrol edin. Park ettiğinizde aracınızın önünde ya da arkasında 1 metre boşluk kalması çıkarken işinizi kolaylaştıracaktır.
 • Park edeceğiniz iki araç arasında öndeki aracın arka koltuğu ile sizin hizanız aynı olsun. Rahat hamleler yapabilmeniz için araçlarınız arasındaki mesafe 1,5 – 2 karış kadar olmalıdır.
 • Yukarıdaki hizaya geldiğinizde geri vitese alıp direksiyonu hangi yönde yanaşacaksanız zıt yönde tam çevirin ve yavaşça geriye doğru hamle yapmaya başlayın.
 • Sağa doğru yanaşıyorsanız sol aynadan, sola doğru yanaşıyorsanız sağ aynadan arkadaki aracın tam plakasını veya amblemini gördüğünüz zaman direksiyonu toplama vaktinizin geldiğini anlayabilirsiniz. Direksiyonu hızlı biçimde diğer yöne tam çevirin. Bu hamleden sonra öndeki arabanın arka tamponu ile sizin ön tamponunuz yakın geçeceği için temas olup olmayacağına dikkat etmelisiniz.
 • Aracınız kaldırıma ya da duvara paralel duruma gelene kadar devam edin. Tabi aynalardan arkadaki aracı kontrol etmeyi unutmayın. Eğer park sensörü varsa bu kontrol daha rahat olacaktır. Paralel duruma geldiğinizde aracınızı önde ve arkada aynı miktarda boşluk kalacak şekilde biraz ile alın.
 • Eğer bu hamleler ile başarılı olamadıysanız, manevraları aynı mantık altında kendinizce esnetebilirsiniz. Mesela arka kaldırımı kestiremiyorsanız yaklaştığınız anca çok yavaş şekilde arka tekerleğin yaslanmasını deneyebilirsiniz. Yavaşça yaptığınızda lastiğe ya da janta zarar gelmeyecektir ve tam manada sıfıra yanaşmış olacaksınızdır.
 • Diğer bir şekilde eğer aracınız öndeki ya da arkadakine göre açıkta kaldıysa, burnunu çıkarıp 45 derecelik açı ile park edeceğiniz yerin tam ortasından yukarıdaki hamleleri tekrar yapabilirsiniz. Bu hareket daha başarılı olacaktır. Eğer imkanınız varsa önce önden ufak hamle yapıp park yerine dalıp çıkma hareketi gibi bir hareket ile aracınızın burnunu 45 derece dışarı açarak park edeceğiniz yerin tam ortasından geriye doğru harekete başlayabilirsiniz.
 • Paralel parkta önemli olan oradan nasıl çıktığınızla da alakalıdır. Park ettiğiniz bir yerden çıkarken yaptığınız hamlelere dikkat ederseniz aslında park ederken de yapacağınız hamlelerin aynı olduğunu görürsünüz. Buna dikkat ettiğinizde işiniz daha kolay olacaktır.
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
2
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.