Kasko Primi Nedir, Nasıl Belirlenir?

Kasko Primi Nedir, Nasıl Belirlenir?
26.12.201812:13

Kasko pirimi ile ilgili bilinmesi gereken her şeyi bu içerikte bulabilirsiniz. Kargo primi nedir, nasıl belirlenir? Kargo pirimi hesaplanırken nelere başvurulur? İşte, kargo pirimi hakkında vatandaşların bilmesi gereken bilgiler…

Haber güncelleme tarihi 23.03.2019 10:53

Kasko “Kara taşıtları Sigortası”, araçların trafik kazası geçirmesi, yanması, çalınması, çalınmaya teşebbüs edilmesi durumunda meydana gelen hasarların güvence altına alınmasına verilen isimdir. Trafik sigortasından farklı olan kasko, kişilerin isteğine bağlı olarak yapılmaktadır ve zorunlu araç sigortasından farklı olarak araç sahibinin de zararlarını güvence altına almaktadır.

Kasko primi yapılırken sigorta firmaları risk faktörlerini değerlendirerek primleri belirlerler. Bu alanda yaşanılan şehirde olayların çıkması, araçların kaza riskine ne kadar yatkın oldukları gibi detaylar göz önünde tutulmaktadır. Herhangi bir sigorta şirketine gittiğinizde farklı prim alabilir, aynı araç için başka bir sigorta firmasından daha uygun veya daha yüksek fiyat alabilirsiniz. Tüm bunların nedeni risk faktörleri hesaplanırken kullanılan parametrelerdir.

Kasko Primi Hesaplanırken Nelere Başvurulur?

Zorunlu araç sigortası, her araç sahibinin yaptırması zorunlu olan bir sigorta türü iken, kasko kişilerin tercihine bırakılır ancak günümüzde en az zorunlu sigorta kadar kaskonun da rağbet gördüğünü söylemek gerekiyor. Bunun nedeni, yukarıda da belirttiğimiz gibi araç sigortasının karşı tarafın maddi ve manevi kaybını güvence altına alırken, kasko sigortası, araç sahibinin de kayıplarını karşılamaktadır. Kasko, sigorta firması ile yapılan anlaşmalara bağlı olarak birçok alanda araç sahiplerini güvence altına almaktadır. Her ne kadar bilinçaltında sadece trafik kazalarını kapsadığı gibi bir algı olsa da deprem, afet, çalınma, çalınmaya teşebbüs gibi durumlarda ve yapılan anlaşma çerçevesinde araç sahibinin zararını güvence altına almaktadır.

Kasko firmaları veya sigorta firmaları, kasko primini hesaplarken bazı parametrelere göre hesaplama yaparlar. Ancak genel olarak prim hesaplamasında hesaplanırken Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından açıklanan Araç Kasko Değeri göz önünde tutularak primlerin tutarları hesaplanmaktadır. Kasko değeri;

 • Aracın modeline,
 • Yaşına göre,
 • Aracın çalınması veya yanması durumunda yaklaşık tazminat bedeli göz önünde tutularak hesaplanmaktadır.

Kaskodan Sonra Araç Sahibinin Yükümlülüğü

Araçlara kasko yapıldıktan sonra araca ek aksesuar takılmış ise bunu bildirmek gerekir. Çünkü olası bi trafik kazası durumunda beyan edilmeyen eklerin ödenmesi kasko firması tarafından sağlanmamaktadır. Bu nedenle yeni bir teyp veya aracınıza taktırdığınız ek aksesuarların maddi değerleri yüksek ise kesinlikle beyan etmeniz gerekir.

Kasko Primine Neler Etki Eder?

Genellikle bir sigorta şirketine gittiğinizde, yetkili kişi sizden bazı bilgileri ister. Aracı hangi güzergâhta kullanacağınızı, mesleğinizi vs. bunları sormasının amacı, risk faktörlerini değerlendirmek ve buna göre kasko primini belirlemektir. Aslında herhangi bir sigorta sitesinde aracınızın plaka ve kişisel olarak sorulan bilgileri girdiğinizde, kasko primi hakkında ortalama bir fiyat bulabilirsiniz. Ancak bunlar, çıplak fiyatlar olduğu için kesin bilgileri bir acenteden daha net şekilde alabilirsiniz. Çünkü sitede yapacağınız sorgulamalarda detaylı bilgiler verilmediği için genel bir fiyat üzerinden hesaplama yapılır.

Araç sigortası yapan firmalar, müşterisinden en kapsamlı bilgiler hakkında detayları sorarlar. Risk faktörünün hesaplanmasında istenen bazı bilgiler şunlardır;

 • Aracın yaşı,
 • Aracın markası,
 • Aracın modeli
 • Aracın kullanılacağı güzergâh,
 • Araçtaki yedek parçalar.

Tüm bu detaylarla aslında araç sahibi güvence altına alınmaktadır. Mesela Türkiye’nin doğu ve güneydoğu illerinde yaşayanlar ile Batı bölgelerinde yaşayan kişilerden istenen kasko primi farklıdır veya tehlikeli madde taşıyan bir araç ile aile aracı arasında da belirgin şekilde farklılıklar görülebilmektedir. Aynı zamanda aracın yaşı, markası, modeli, yedek parça gibi detaylar da yine kasko primini belirlemede büyük etkilere sahiptir.

Kasko Yaptırırken Araştırın

Kasko, her ne kadar aracınızı ve maddi kayıplarınızı teminat altına alan bir güvence sistemi olsa da farklı fiyatlar arasında en uygun fiyatları bulmak için farklı acentelerle görüşmeniz en doğrusu olacaktır. Risk faktörlerinin hesaplanmasından diğer tüm detayların primi etkileyeceğinin bilincinde olarak hareket etmeniz, daha az maliyetle kendinizi güvence altına almanızı sağlayacaktır. İnternet sitelerinden de sigorta firmalarının web adreslerini ziyaret ederek kasko sorgulama ekranını kullanabilirsiniz. Aşağı yukarı çıkan fiyatları bir kenara not ederek bazı bankaların veya acentelerin kasko hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.


Önerilen İçerik: Kasko Sigortası Nedir - Neleri Kapsar?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Etiketler: , ,
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.