Ev/Eşya Sigortası Nedir, Teminatları Nelerdir?

Ev/Eşya Sigortası Nedir, Teminatları Nelerdir?
06.01.201913:17

Herkesin merak ettiği ev ya da eşya sigortası tam olarak ne ifade etmektedir. Ev-eşya sigortasının teminatları nelerdir? İşte, ev/eşya sigortası hakkında bilinmesi gerekenler…

Haber güncelleme tarihi 06.01.2019 13:48

Evinizde yaşarken başınıza her an bir kaza gelebilir. Yangın, deprem, sel baskını, dâhili su baskını gibi durumlar, sık karşılaşılabilen durumlardır. Bu tip kaza durumlarında DASK veya konut sigortası yaptırmanız, evinizde oluşan hasarların teminat altına alınmasını sağlar. Ancak eşyalarınız için aynı teminatı sağladığından söz edemeyiz. Eşyalarınızın ve evinizin daha fazla güvende olabilmesi için yaptıracağınız ev/eşya sigortası, maddi zararlarınızı daha kapsayıcı bir şekilde teminat altına alır.

Apartmanın ortak kullanım alanları dahil olmak üzere ev ve eşyalarınızın başına gelebilecek tüm kazalarda, özel çözümler sunan ev/eşya sigortası ile kendinizi daha fazla güvende hissedebilirsiniz. Evinize ait tüm eşyaları tek çatı altında toplayarak yaşanabilecek olaylar karşısında hak talep edebilir, böylelikle uğradığınız maddi hasarları teminat altına alabilirsiniz.

Ev/Eşya Sigortası Teminatları

Evinize yaptıracağınız ev/eşya sigortası ile evinizi daha fazla güvence altına alacaksınız. Birçok açıdan faydalı olan sigorta, şu teminatları sunmaktadır.

 • Yangın, yıldırım ve infilak sonucu eşyaların hasar görmesi teminatı,
 • Sel ve su baskını sonucu eşyaların hasar görmesi teminatı,
 • Dahili su baskını, sel baskını sonucu eşyaların hasar görmesi teminatı,
 • Hava taşıtlarının taşması sonucu eşyaların hasar görmesi teminatı,
 • Dekorasyon masrafları teminatı (sigorta şirketlerine göre bu primler değişmektedir.),
 • Yangın mali sorumluluk teminatı (toplam sigorta bedelinin %15’i oranında),
 • Enkaz kaldırma teminatı (toplam sigorta bedelinin %4 oranında),
 • Cam kırılması.

Neden Ev/Eşya Sigortası Yaptırmalıyım?

İnsan yaşamı boyunca başına gelebilecek kazaların sayısı bir hayli fazladır. Yaşanan kazalar, sadece can ile ölçülebilecek sonuçları doğurmaz. Aynı zamanda mal kaybına da neden olur. Konutlar, her an bir tehlike ile karşı karşıyadırlar. Özellikle iklim şartlarının değiştiği, doğal afetlerin sık yaşandığı günümüzde, bu tip durumlarda eşyalarınızın zarar görmesi riski daha fazladır. Ev/eşya sigortası ile başınıza gelebilecek bu tip olaylar karşısında uğrayacağınız maddi hasarları teminat altına alabilirsiniz.

Ev/eşya sigortasında genel şartlarda belirtilen teminatlara ek olarak paket de satın alabilirsiniz. Ek paket alma koşulları, sigorta firması ile yapacağınız anlaşmaya göre değişebilmektedir. Araştırmalarınızı doğru şekilde yaparak en uygun fiyatlardan yararlanabilirsiniz.

Ev/Eşya Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sigortalar, sigortalı ile sigorta firması arasında yapılan anlaşmalara bağlı olarak farklı özellikler sunarlar. Eviniz ve eşyalarınız için sigorta yaptırırken acente veya internet sitelerinden fiyat karşılaştırması yapmanız, daha ekonomik fiyatlarla sigorta hizmetlerinden yararlanmanızı sağlayacaktır. Bununla birlikte, genel şartlar ve özel şartlarda belirtilen maddeleri anlayarak okumanız, yaptırdığınız sigortanın hangi durumlarda size fayda sağlayacağı konusunda daha emin olmuş bir şekilde yararlanabilirsiniz. Unutulmaması gerekir ki sigorta kavramı, sürekli olarak sigortalının lehine sonuçlar vermez. Bazı durumlarda sigorta şirketi de kendini güvence altına alır. Bu yüzden yaptıracağınız sigortanın kapsamlarını detaylı bir şekilde öğrenmeniz, faydanıza olacaktır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Etiketler: ,
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.