Sigorta Rücu Hakkı Nedir ve Neden Önemlidir?

Sigorta Rücu Hakkı Nedir ve Neden Önemlidir?
30.12.201813:53

Otomobil ya da araç sahiplerinin mutlaka ama mutlaka bilmesi gereke konuların başında Sigorta Rücu hakkı gelmektedir. Rücu hakkı nedir ve nasıl kullanılmaktadır? İşte, Sigorta’da Rücu hakkı ile ilgili bilinmesi gerekenler…

Haber güncelleme tarihi 16.02.2019 17:05

Araç sahiplerinin sigorta ve sigortada sahip oldukları haklarını bilmeleri, yaşanabilecek bir kaza durumunda, haklarını daha rahat aramasına katkıda bulunur. Araç sahiplerinin bilmesi gereken önemli konulardan biri de rücu hakkıdır. Bu yazımızda; “Rücu hakkı nedir?”, “Rücu hakkı nasıl kullanılır?”, “Rücu hakkının kapsamı nelerdir?” gibi sorunlara cevap vereceğiz.


Rücu Hakkı Nedir?

Araç sahiplerinin herhangi bir kazaya karışmaları durumunda, suçun karşı tarafta olduğu tespit edilmesi durumunda, sigorta firması, araç sahibinin haklarını devralır ve sigorta şirketleri tazminat ödedikleri oranda sigortalının yerine (araç sahibi) geçerek üçüncü şahıslara rücu etme hakkı kazanırlar.

rucu-hakki-001.jpg

Bir başka ifadeyle; sigorta şirketinin sigorta sözleşmesi ile sabitlenen sorumluluklarından vazgeçmesine denmektedir. Bu talebin oluşabilmesi için şirketin mahkemeye başvurması gerekir. Tabi başvuru yapmadan önce kişiye poliçede belirtilen tazminatı ödemesi zorunludur. Sigorta şirketlerinin rücu hakkını kullanabilmesi için halefiyet ilkesini yerine getirmeleri gerekmektedir. Halefiyet ilkesinin yerine getirilebilmesi için ise oluşan hasarın ardından gerekli bedelin sigortalanana ödenmesi gerekir.


Rücu Hakkı Neden Önemlidir?

Araç sigortalarının yapılmasının amacı, yaşanabilecek kaza durumlarında meydana gelen hasarları güven altına almaktır. Ancak çok fazla detay ve inceliğe sahip olan sigortalama işlemlerinde rücu hakkı son derece önemli bir yer tutmaktadır. Rücu hakkı ile kazaya sebep olan ve maddi hasara yol açan kişilerden zararın telafi edilmesi talep edilebilir. Bu işlem için hukuki yollara başvurmak şarttır. Genel olarak sigortalının lehine sonuçlanan rücu hakkı davası, tarafların fazladan zarara uğramamasını sağlamaktadır.

Tabi burada bilinmesi gereken önemli bir nokta daha bulunmaktadır. Rücu hakkı davaları, üçüncü taraflara açılabileceği gibi, sigorta ettirene de açılabilmektedir. Bu durumda aranan şart ise sigorta sahibinin “ağır kusurlu” olması gerekmektedir. Bir başka deyişle; sigortalının karıştığı bir kazada sigortalı ağır kusurlu olarak görülmüşse, sigorta şirketi gerekli tazminatı ödedikten sonra sigortalıya rücu hakkı davası açabilir.


Temlik Esaslı Rücu Hakkı

Araç sigortası, bilindiği kadar basit olmayan bir şeydir. Her ne kadar araç sahibinin maddi kayıplarını güvence altına alınmasını sağlasa da aynı zamanda sigorta şirketine de bazı haklar kazandırmaktadır. Temlik esaslı rücu hakkı da tam olarak budur.

rücu hakkı nedir

Temlik esaslı rücu hakkı, hasar ve kaza durumlarında sigorta şirketinin sigortalının ağır kusurlu olduğunu tespit etmesi halinde dava açma hakkı kazanır. Tabi bu tip davaların açılabilmesi için kusur oranı” son derece önemlidir. Sürücünün kırmızı ışıkta geçmesi, alkollü araç kullanması, ehliyetsiz araç kullanması gibi durumlarda oluşan hasarlar için sigorta şirketi ödediği tazminatı geri alma hakkına sahip olur.


Rücu Hakkı Hangi Sigorta Branşlarında Geçerlidir?

Araçlarda zorunlu olmayan, kişinin isteğine bırakılan KASKO sigortasında rücu hakkı davaları daha fazla görülmektedir. Örneğin yaşanan bir trafik kazasında olağan şartlar haricinde meydana gelmiş bir kaza var ise; yani kazanın ağır suçlusu karşı taraf ise veya sigortalı ise, sigorta şirketi rücu hakkı davası açabilmektedir. Davaların sigorta şirketinin lehine sonuçlanması durumunda, mahkeme ağır kusurlu bulunan taraftan ödenen tazminatın bir kısmını veya tamamını talep edebilmektedir. Ancak burada yukarıda da dediğimiz gibi kusur oranları göz önünde bulundurulmaktadır.

Mesela; karlı bir havada, karşı taraf gerekli tüm önlemleri aldığı halde kazaya neden olmuş ise bu durumda karşı taraftan talep edilecek tazminat bedeli daha az olur.  Kazaya sebebiyet veren sigortalı alkollü araç kullanmış, kırmızı ışıkta geçmiş veya ehliyetsiz araç kullanmış ise bu durumda sigorta şirketinin talep edeceği tazminat bedeli, ödenenin tamamı olabilir.


Rücu Hakkı Davalarının Özellikleri

Rücu hakkı davaları, çok sık görülen davalar değildir. Rücu hakkı ile ilgili net olarak belirlenmiş çizgilerin bulunmaması, davaların daha az açılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca rücu hakkının bir süresi de bulunmaktadır. Üzerinden 10 yıl geçmiş olan dosyalar, “zaman aşımı”na uğradığı için sigorta şirketinin dava açma hakkı da fes olmaktadır.


Kasko Rücu Davası

Hem halefiyet usulü ve temlik esaslı rücu davalarında geçerli olan kasko rücu davası, sigorta şirketlerinin kusurlu tarafı tespit etmeleri ile başlatılabilen davalardır. Ancak burada esas olan hasara yol açan tarafın mahkeme tarafından tespit edilmesi gerekmektedir.

Sigorta şirketinin kasko rücu davası açabilmesi için aşağıdaki şartların oluşması gerekmektedir.

 1. Kazaya sebebiyet veren tarafın ehliyetsiz olması,
 2. Alkol, uyuşturucu gibi maddelerin kullanıldığının tespit edilmesi,
 3. Kazaya karışan araçların ruhsatının bulunmaması,
 4. Rizikonun gerçekleşmesi halinde, sigortalının ihmali sonucu hasarın büyümesi,
 5. Hırsızlık, gasp, araç yanması durumlarda sigortalının ihmalinin tespit edilmesi.

Rücu hakkı davası süreçleri nasıl işler?

Rücu hakkı davası, hasarın belirlenmesi ile başlar. davanın açılabilmesi için sigorta şirketinin poliçede belirlenen tazminat bedelini ödemesi gerekir, aksi halde davanın açılabilmesi söz konusu olmamaktadır. Sigorta şirketi, sürecin başlamasından sonra üçüncü taraflara dava açma hakkına sahip olduğu gibi ağır kusurlu bulunması durumunda sigortalıya da dava açabilmektedir. Davanın gelişimi, rücunun temlik esaslı mı, halefiyet usulü mü olduğuna bağlı olarak değişebilmektedir.


Haklarınızı Bilin!

Aracınıza kasko sigortası yaptırırken, size verilen ve imzaladığınız sözleşmeyi mutlaka okuyun. Bazı şirketlerin rücu hakkı davası açma konusunda daha fazla teferruatla hareket edebileceklerini bilmelisiniz. Bu nedenle imza attığınız sözleşmenin detaylarını kesinlikle incelemeniz önerilmektedir.

Önerilen İçerik: Zorunlu Sigorta Nedir ve Hangi Sigortalar Zorunludur?

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
20
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Etiketler:
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.