Sahur Nedir, Faziletleri Nelerdir, Sahur Duası Nasıl Okunur

Sahur Nedir, Faziletleri Nelerdir, Sahur Duası Nasıl Okunur
19.02.201913:02

Sahur kelimesini genellikle Ramazan ayında birçok yerde duyarız. Peki detaylı olarak sahur nedir? İşte cevabı…

Haber güncelleme tarihi 30.04.2020 15:40

Ramazan ayı İslamiyet dininde oruç ayı diye geçmektedir. Bu ayda Müslümanlar günün belirli saatleri arasında kendilerini yemek ve içeceklerden uzak tutarak nefislerini geliştirirler.

Ramazan ayında oruç tutan kişilerin yemek yiyebildiği imsak vaktinden önceki vakte sahur denir. Sahurda insanlar yemeklerini yedikten sonra iftara kadar kesinlikle bir şey yenilip içilmesi yasaktır. Sahurda yemek yemek Türkçede sahur yapmak olarak anlamlandırılmaktadır.

Hz Muhammed(S.A.V) sahur vaktine çok önem vermiştir. Sahur için berekettir ifadesinde bulunan Hz. Peygamberimiz sahura kalkmış ve Müslümanlara da bunu tavsiye etmiştir.


Sahur Ne Zaman Biter

Sahur Nedir Faziletleri Nelerdir

Sahur vakti gece başlar imsak vaktinde biter. Hicri ve Miladi takvim arasındaki gün farklarından dolayı günümüzde Ramazan ayı her sene 10 gün geri gelmektedir. Bu nedenle ne sahur ne iftar ne de imsak için kesin bir zaman yoktur. İmsak vakti sabah ezanıyla başlar. Ramazan ayının denk geldiği aya göre ezan saatleri değiştiğinden imsak vakti de değişmiş olur.


Sahur Yapmanın Faziletleri-Önemi

Sahur Nedir Faziletleri Nelerdir

Sahur yapmak hem dini yönden hem de sağlığımız yönünden son derece önemlidir. Oruca dayanma gücünü veren sahur için Hz. Muhammed(S.A.V) bereketti ifadelerini kullanmıştır.  Hz. Peygamberimiz İslam dinindeki orucun diğer dinlerdeki en büyük ayrımını sahur vakti olarak belirtmiştir. Bu nedenle sahura da fazlaca önem vermiştir.

Büyük din alimleri sahura kalkmanın ve sahur yapmanın sünnet olduğunu belirtmiştir. Hz. Peygamberimiz sahuru “mübarek bir yemek” olarak tanımlamıştır ve bir yudum suyla olsa dahi sahur yapılmalıdır.

Hz. Muhammed(S.A.V) bir hadiste daha sahurun öneminden bahseder. Hadiste “Gündüz orucu için sahur yemeğinden, gece namazı için de öğle uykusundan (kaylûle) yararlanın” şeklinde sahurun önemi ifade edilmektedir.


Sahur Duası Nedir, Nasıl Okunur?

Sahur Nedir Faziletleri Nelerdir

İslam dininde sahur yapacak Müslümanlar için Sahur duası bulunmaktadır. Dua şu şekildedir; 

"Allahümme inni es'elüke bi rahmetikellti vesiat külle şey'in en tağfirali"

Alimler, Hz. Muhammed(S.A.V)'in de sahur vaktinde şu şekilde dua ettiğini belirtmişlerdir;

"Ey bu gecenin ve biraz sonra olacak sahurun Rabbi olan Allah'ımız.. Bizi iftarlara ulaştırırken günahlarımızdan arınmış olarak orucumuzu açmayı nasip eyle Amin."


Sahur ile İlgili Hadisler

Sahur Nedir Faziletleri Nelerdir

Sahur ile ilgili çok sayıda hadis bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları şu şekildedir;

“Bir yudum su ile dahî olsa sahur yapınız.” (Abdurrazzâk, Mu sannef, IV, 227/7599)

“Sahur yemeği yiyin, zîrâ sahurda bereket vardır.” (Buhârî, Savm, 20)

“İftarı acele ediniz; sahûru geciktiriniz!..” (Taberânî, Mûcemu’l-Kebîr, 25, 163)

“Sahur yapınız, zira sahurda bolluk-bereket vardır.” (Buhârî, Savm 20; Müslim, Sıyâm 45)

“Ramazan’da (Teravih) namazından ayrılıp, hizmetçilerden ale’l-acele sahur yemeği getirmelerini isterdik, çünkü fecrin doğmasından korkardık.” (Muvatta’, es-Salâtü fî Ramadân, 7)

Biz Resûlullah ile birlikte sahur yemeği yedik sonra da sabah namazını kıldık. Sahur yemeği ile sabah namazı arasında ne kadar zaman geçti? diye soruldu. “Elli âyet okuyacak kadar” cevabını verdi. (Buhârî, Savm 19; Müslim, Sıyâm 47)

“Gece namazına devam ediniz. Zira bu sizden önceki salihlerin ibadetidir. Çünkü gece ibadeti, Allah’a yakınlık günahlara kefaret olup insanı bedeni hastalıklardan korur ve günahlardan uzaklaştırır.” (Tirmizi, Deavât, 101)

“Nice oruç tutanlar vardır ki, orucundan kendisine kuru bir açlıktan başka bir şey kalmaz! Geceleri nice namaz (terâvih ve teheccüd) kılanlar vardır ki, namazlarından kendilerine kalan yalnız uykusuzluktur.” (İbn-i Mâce, Sıyâm, 21)

Önerilen İçerik: İmsak Vakti Nedir, İmsak Vakti ile İlgili Hadisler Nelerdir

Neoldu.com / DİN

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.