Kısa Yemek Duası Nasıl Yapılır? Anlamı Nedir?

Kısa Yemek Duası Nasıl Yapılır? Anlamı Nedir?
17.09.201815:31

Yemek duası, yemekten önce ve yemekten sonra okunan bir duadır. Bu içeriğimizde yemek duası hakkında bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Haber güncelleme tarihi 04.08.2021 12:11

Yemek Duası Hakkında Bilgiler

Yemek duası olarak da bilinen sofra duasının ne olduğu ve nasıl okunduğuna dair bilgileri bu içeriğimizde bir araya getirdik. Ayrıca yemek duasının Türkçe, Arapça yazılışı, anlamı ve fazileti hakkında bilgileri de aşağıda bulabilirsiniz.

İşte kısa yemek duasının okunuşu, yazılışı ve anlamı...

Yemek Duası Nedir?

Yemek yemeden önce ve yemek yedikten sonra edilen yemek duası, uzun ve kısa olarak ikiye ayrılır. Genelde çocuklar için yemek duasının kısa olanı tercih edilirken, yetişkin bireyler için ise yemek duasının uzun hali okunmaktadır. Yemek duaları Müslümanlar için sünnettir, sevaptır.

Yemek Duası (Sofra Duası) Neden Okunur?

Yemek duası, yemekten önce ve yemekten sonra okunan bir duadır ve Hz. Muhammed (sav.)’in de sünnetleri arasında yer almaktadır. Yani yemek duası yapmak Müslümanlar için sünnettir. 

Yemekten önce veya sonra okunan sofra duası gibi rızık ve bolluk için okunana Karınca Duası içeriğimize linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yemek Duası’nın Kısa Okunuşu

Yemek Duası

Yemek duasının uzun halinin yanı sıra aynı zamanda kısa hali de tercih edilmektedir. Aynı zamanda çocuklar için tercih edilen yemek duası da kısa olandır. Çocuklar için olan “yemek duası elhamdülillah elhamdülillah elhamdülillahillezi “ diye başlamaktadır.

Kısa Yemek Duası Okunuşu;

Elhamdü lillâhillezî et’amenâ ve sekânâ ve cealenâ müslimîn

Elhamdü lillâhi hamden kesîran mübâreken fîhi, ğayra mekfiyyin, ve lâ müveddein ve lâ müsteğnen anhü Rabbenâ.

El-Hamdü lillâhillezî et‘amenî hâzat-taâme ve razakanîhi min ğayri havlin velâ kuvvetin

Kısa Yemek Duası Türkçe Anlamı;

"Bize yedirip içiren ve bizi Müslümanlardan kılan Allâh'a hamdolsun”(Tirmizî, Daavât 5 5; Ebû Dâvud, Et'ime 5 2 ; İbnu Mâce, Et'ime 16 )

“Ey Rabbimiz! Sana tertemiz duygularla, eksilmeyip artan, huzurundan geri çevrilmeyip kabul edilen sayısız hamd ile hamd ederiz.

Türkçe Yemek Duası Nasıl Okunur?

Türkçe olarak sofrada şu dua da yapılabilir:

"Bizleri yokken var eden, bizlere yedirip-içiren Yüce Rabbimize hamdolsun, Kâinatın efendisi sevgili peygamberimize salât ve selâm olsun. Mağfiret ve rahmet bütün Müslüman kardeşlerimizin üzerine olsun."

Yemek Duası Arapça ve Türkçe Yazılışı

Yemek duasının halk arasında farklı türleri yer almaktadır. Yemek duası bizleri yoktan var eden ve bize sayısız nimetler sunan Rabbimize şükür etmemiz için sadece yollardan bir tanesidir. Yemek duasının Arapça ve Türkçe okunuşlarını bilmek ve aynı zamanda Arapça okunuşunu, anlamını bilmek çok daha hayırlı olacaktır. Yemek duası ezberlemek de sünnettir.

Yemek Duası Arapça Yazılışı ve Okunuşu (Sofra Duası Uzun)

Yemek duasının uzun hali ve Arapça yazılışı aşağıdaki gibidir;

Yemek Duası

Yemek Duası Türkçe Yazılışı

Yemek duasının Arapçasının bilinmesinin yanı sıra aynı zamanda anlamının da bilinmesi gerekmektedir. Yemek duası Türkçesi ve anlamı aşağıdaki gibidir;

Elhаmdülillаh , Elhаmdülillаh, Elhаmüllillаhi’llezi et’аmenа , vesegаnа,ve ceаlenа minel müslimin.

Elhаmdülillаhirаbbil аlemîn.

Vesselаtü ve’s-selаmü аlа seyyidinа muhаmmedin ve аlа аlihi ve sаhbihа ecmаin.

Vа’fuаnnа vаğfirlenа verhаmnа ente mevlаnа fensurnа аlel kаvmil kаfirin. (3 Kere)

Allahümme salli alaa seyyidinaa Muhammedin biadedi envaaırrızgı velfütüühaat yaa baasıtullezii yebsüturrizga limen yesaau bi gayri hisaab.

Übsut aleynaa rizgan veesian min külli cihetin min hazeeini gaybike bigayri minneti mahluug bi mahzi fazlı keramike bigayri hisaab.

Yaa ekramel ekramiyn veya erhamerrahimiyn, iftahilbaabe yaa Allah ( 3 Kere )

Yaa Allahu yaa kafii yaa fettaah yaa müfettih fettih bil hayr.

Аllаhümmeğfir sаhibe hаze’t-tааmi vel-аkilin. Аllаhümmec’аl devletehüm dаimen , evlаdehüm аlimen sаlihа. Ve lа tüsellıt аleyhim zаlimа.Аllаhümme zid ve lаtengus ni’meten kesirаten bi hurmetil Fаtihа.

Uzun Yemek Duasının Anlamı (Meali)

Allah’a hudutsuz hamd ü senâlar olsun (Hamd ve senânın / medhin / övgünün her türlüsü Allah Teala içindir).Allah’a Hamd olsun. Allah’a Hamd’olsun. O Allah ki; bize yedirdi, içirdi ve bizi Müslümanlardan kıldı.

Âlemlerin Rabbine hamd olsun.

Salât ü selâm Efendimiz Muhammed (Mustafa’ya) ve âline ve ashâbının hepsine olsun.

Allâh’ım; bizi affet, bizi mağfiret et, bize rahmet et. Sen bizim Mevlâmız’sın, kâfirlere karşı bize yardım et (3 kere).

Allâh’ım! Rızkların ve fütûhâtın adedince Efendimiz Muhammed üzerine salât eyle…

Ey dilediğine rızkları hesapsız olarak yayan / veren, serip döşeyen, (rızık kapılarını) açan Allâh’ım! Bizim üzerimize / bize de her yönden, (bizce) bilinmeyen hazînelerinden, mahlûkata minnet ettirmeden, sırf senin fazl ü kereminden hesapsız ve geniş rızık(lar) ver;

ey ikrâm-ihsân ve in’âm edicilerin en büyüğü, rahmet edenlerin en rahîmi / merhametlisi Allâh’ım!

Ey Allâh’ım, kapıyı (bütün hayır-bereket, ihsan ve lûtuf kapılarını) aç (3 defa).

Ey her şeye kâfî gelen / yeten, ey her şeyi sür’atle açan (açmaya gücü yeten) Allâh’ım; (bizim için) hayır (kapı)ları(nı) aç!

Allâh’ım, şu yemeğin sahibini ve yiyenleri mağfiret et (günahlarını bağışla). Bizim devletimizi ayakta tut, ni’metimizi devamlı kıl. Evlatlarımızı âlim ve sâlih eyle. Onları üzerimize zâlim olarak musallat etme. Allâh’ım; arttır / ziyadeleştir nimetlerini, çoğalttıktan sonra da eksiltme, Fâtiha sûresinin hürmetine… Amîn.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
48490
24965
27590
8748
8546
8528
16617
2517
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 194
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.