İftarda Okunacak Dualar ve Anlamları

İftarda Okunacak Dualar ve Anlamları
24.06.201515:19

Ramazan ayı bol ibadet ve dua ile geçirilmesi gereken bir aydır. İftardan hemen önce sofralarda okunacak anlamı birbirinden güzel dualar haberimizde..

Haber güncelleme tarihi 26.04.2020 16:59

İftarda Okunacak Dualar ve Anlamları

On bir ayın sultanı Ramazan Ayı bu yıl 24 Nisan Cuma günü başladı. İslam aleminin ibadetle geçirdiği bu kutsal ayda İslam'ın 5 şartından bir tanesi olan oruç en yüce vazifelerdendir. Müslümanlar bu kutsal ayda okunacak duaları araştırırken aynı zamanda iftarda okunacak duaları merak etmektedir. Kur’an-ı Kerim’de "Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındı gibi, size de farz kılındı…" (Bakara, 2,/183)şeklinde ifade edilmektedir.Peki orucunuzu açarken iftarda okunacak dualar hangileri? İftar duası nedir? Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) hangi duayı okurdu? İftar duaları..


İftar Duası

İftarda Okunacak Dualar ve Anlamları

Bismillâhirrahmânirrahîm

"Allahümme leke sumtu ve bike âmentü ve aleyke tevekkeltü ve alâ rızkıke eftartü ve savme'l-Ğadi min şehri Ramazane neveytü, feğfirlî mâ kaddemtü ve mâ ahhartü."

Anlamı:

"Allah'ım! Senin rızan için oruç tuttum, sana inandım ve sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açtım ve Ramazan ayının yarınki orucuna da niyet ettim. Benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla!"


Yemek Duası

İftarda Okunacak Dualar ve Anlamları

Bismillâhirrahmânirrahîm

"Elhamdülillâhi’llezî et’amenâ ve sekânâ ve cealnâ minel müslimîn.Nimetu celillullah,Berakati Halillullah Şefaat ya Rasulullah, Külû ve’şrabû ve lâ tüsrifû, İnnehû lâ yuhibbü’l müsrifîn.Allahumme zid velâ tengus bi-hürmeti-l Fatiha…"

Anlamı: 

"Hamd Allaha mahsustur. Hamd Allaha mahsustur. Hamd Allaha mahsustur. Hamd bizi doyuran, içiren, ve bizi müslümanlardan eyleyen Allaha mahsustur.Yiyin, için ve israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez.Allahım Fatiha suresi hürmetine arttır eksiltme. AMİN…"


Yemekten Sonra Okunacak Dua

İftarda Okunacak Dualar ve Anlamları

Bismillâhirrahmânirrahîm

"Elhamdülillahillezî et amenâ ve sekenâ ve cealenâ minel müslimin"

Anlamı:  

"Açlığımızı ve susuzluğumuzu gideren ve bizi Müslüman kılan Allah'a hamdolsun."


Sahur Duası

İftarda Okunacak Dualar ve Anlamları

Bismillâhirrahmânirrahîm

"Allahümme inni es'elüke bi rahmetikellti vesiat külle şey'in en tağfirali"

Anlamı:

"Allahım! Her şeyi kuşatan rahmetinle beni bağışlamanı dilerim"


Efendimiz Muhammed (SAV)'in İftarda Okuduğu Dua

İftarda Okunacak Dualar ve Anlamları

Her zaman örnek almamız gereken Peygamber Efendimiz ise iftarda her zaman dua okur. Dua ile açardı orucunu. İşte Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed S.A.V' in okuduğu dua;

Bismillâhirrahmânirrahîm

"Allahümme leke sumtü ve alâ rızkıke eftartü." 

Anlamı: 

"Ey Allah'ım, Senin rızan için oruç tuttum ve Senin rızkınla orucumu açıyorum."

İftar vakti yaklaştığı zaman ise "Allahümme Ya Vasial mağfiratiğfirli "diyerek tevbe ve istiğfar edilmelidir. Zira bu vakitler rahmet kapıların açık olduğu ve yapılan dua'ların red olunmayacağı vakitlerdir. Ramazan ayı da bunu en güzel şekilde değerlendirebileceğimiz büyük bir fırsattır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV), 3 aylara girildiğinde ibadetlerini diğer aylara göre arttırarak şu duayı okurdu: 

"Allahümme bârik lena fî recebe ve şa'bân ve belliğna ramazan"

Anlamı: 

"Allah'ım Recep ve Şaban ayını bize bereketli kıl ve bizi Ramazan ayına ulaştır."

Kandiller geçidi olarak adlandırılan, Regâib, Miraç, Berat ve Kadir gecelerinin de içinde bulunduğu 3 aylar, kendimizi denetleme ve değerlendirmenin, taat, ibadet ve şükürlerimizi artırmanın, bir kere daha geçmişimizin muhasebesini yapıp geleceğe hazırlıklı olmanın bir vesilesidir. Regâib gecesi, müminlerin mağfiret mevsimi 3 aylara rağbet etmeleri ve onun taşıdığı manalardan, değerlerden istifade etmeleri gerektiğine dair mesaj yüklü bir gecedir. Sahabe efendilerimiz peygamber efendimizin 3 aylardaki ibadetini, orucunu şöyle anlatıyor:

Said İbnu Cübeyr (ra)'e Receb ayındaki oruçtan sordum. Bana şu cevabı verdi: İbnu Abbas (ra)'ı dinledim, şöyle demişti: “Resulullah (sav) Recep ayında bazı yıllarda öyle oruç tutardı ki biz, “(Galiba) hiç yemeyecek (ayın her gününde tutacak)" derdik. (Bazı yıllarda da öyle) yerdi ki biz, (Galiba) hiç tutmayacak" derdik."

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
40
6
19
57
4
2
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.