İmsak Vakti Nedir, İmsak Vakti ile İlgili Hadisler Nelerdir

İmsak Vakti Nedir, İmsak Vakti ile İlgili Hadisler Nelerdir
19.02.201915:51

İmsak vakti, Ramazan ayında orucun başladığı süre olarak geçer. Aynı zamanda sabah namazı başlangıcı kabul edilen imsak vaktinin detayları çoğu kişi tarafından bilinmemektedir. İşte imsak vaktiyle alakalı önemli bilgiler…

Haber güncelleme tarihi 19.02.2019 17:22

Ramazan ayı İslamiyet inancına göre kutsal aylardandır. Ramazan ayında Müslümanlar oruç tutar. Oruç ise nefsi kontrol etme amacıyla belirli saatler arasında yeme, içme vb… gibi eylemlerden uzak durmaktır.

Oruç tutmak isteyen insanlar sahur yapmaktadır. İslamiyet inancına göre sahur vakti imsak ile biter ve kişi iftara kadar yeme, içme eylemlerinden uzaklaşır.

İmsak kelime anlamı olarak geri durmak, kendini tutmak anlamındadır. Dini anlamı ise sahurun bittiğini ve sabah ezanının okumaya başlanacağını belirtir. İmsak vaktinin zıt hali ise iftar vaktidir. İftar vaktinde de oruç açılıp yemek yenebilir.

Günümüzde miladi takvim kullanıldığından dolayı Ramazan ayının da sahur, imsak ve iftar vakitlerinin de saatleri değişkenlik göstermektedir. Her sene 10 gün geriye doğru gelen Ramazan ayında bu vakitler günümüz takvimine göre her yıl Diyanet İşleri tarafından açıklanır.

İmsak vakti günün aydınlanmaya başladığını da ifade eder. Bu nedenle imsak vaktinde sabah namazı da kılır. Gece ile gündüz çizgilerinin birbirlerinden ayrılmaya başlamasına fecr-i sâdık da denir.

Kur’an-ı Kerim’de imsak ile alakalı şu sözcükler geçmektedir; “(Ramazan gecelerinde) şafağın aydınlığını gecenin karanlığından ayırt edinceye (tan yeri ağarıncaya/fecr-i sâdığa) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar (yiyip içmeden, cinsel ilişkide bulunmadan) orucu tamamlayın.” (Bakara, 2/187)


İmsak Vakti ile Sabah Namazı Kılınabilir mi?

İmsak vakti tam olarak gün ağarırken yani fecr-i sadıkta olur. Bu zamanla birlikte sabah ezanı da okunur. Sabah ezanının okunması Müslümanlara sahur vaktinin bittiğini ve sabah namazını kılabileceklerini bildirir. Eğer ezan okunurken ağızda lokma varsa yutulabilir bununla ilgili bir sakınca yoktur. Sahur bittikten sonra ise namaz kılınabilir.


İmsak Vakti ile İlgili Hadisler

İmsak vakti ile ilgili birçok hadis bulunmaktadır. Hz. Peygamberimizin iki adet müezzini vardı. Bu müezzinlerden Bilal Habeşi(r.a) ilk olarak gece ezan okur ve sahura henüz kalkmamış olanları uyarırdı. Abdullah ibn Ümmi Mektûm ise imsak vaktinin geldiğini, o süreçten sonra yemek yenmemesi ve namaz kılınması gerektiğini belirtmek içindi.

 İmsak ile ilgili Abdullah b. Ömer (ö.74/693) şöyle demiştir: "Resulullah (s.a.s) şöyle buyurdu:

"Bilal ezanına gece okuyor. Abdullah ibn Ümmi Mektûm ezan okuyuncaya kadar yiyiniz, içiniz." Hadisi nakleden kişi der ki: İbn Ümmi Mektûm gözleri görmeyen bir kimse idi. Kendisine; "sabah oluyor" denmedikçe ezan okumazdı"

Abdullah b. Mes'ûd (r.a)'ten nakledilen şu hadis imsâkın başlangıcını daha belirli hale getirir. Resulullah (s.a.s) şöyle buyurmuştur: "Bilal'in ezanı hiçbirinizi sahur yemeğinden alıkoymasın. Çünkü O, henüz gece iken ezan okur. Amacı da, gece namazı kılmakta olana sabahın yaklaştığını bildirmek, uykuda olanınızı uyandırmaktır."

Önerilen İçerik: İftar Vakti Nedir ve Hz. Muhammed'in İftar Duası

NeOldu.com / DİN

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.