Pick Nedir? Hakkında Bilgiler

Pick Nedir? Hakkında Bilgiler
03.07.201511:02

Beynin ön bölgesinin hasar görmesiyle oluşan bir hastalık olan pick hastalığı, Alzheimer'dan sonra en çok görülen bunama türüdür. Alzheimer'dan sonra en çok görülen rahatsızlıklardan biri olan "Pick hastalığı" hakkında bütün ayrıntılar...

Haber güncelleme tarihi 06.12.2018 16:02

Pick Hastalığı Nedir?

Beynin ön bölgesinin hasar görmesiyle oluşan bir hastalık olan pick hastalığı, Alzheimer'dan sonra en çok görülen bunama türüdür. Pick hastalığı özellikle son yıllarda artış göstermekte olduğunu görmekteyiz. 

pick-hastaligi-nedir.jpg


Pick Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Pick hastalığının temel belirtileri, sosyal davranış ve kişilik bozukluklarıyla birlikte konuşma bozuklukları olarak görülmektedir. Günlük işleri yaparken sorun yaşamak, hafıza, mantık yürütme gibi işlevlerdeki bozulmanın ilerlediği görülmektedir. 

Alzheimer hastalığının genel olarak ilk belirtisi unutkanlık olarak kendini gösterirken, pick hastalığının ilk belirtisi davranış bozukluğu şeklindedir. Bunun nedeni beynin ön bölgesindeki hasarlanmadır. Bu bölgelerde ağır sinir kaybı ve hücrelerin büzüşmesinden kaynaklı küçülmedir. Pick hastalığı, alzheimer hastalığından daha erken yaşlarda (40-65 yaşları arası) görülebilmektedir.

Kadın ve erkeklerde görülme sıklığı hemen hemen aynıdır. Ailede bu hastalığı geçirmiş kişilerin olması, kafa tramvası geçirmek pick hastalığına yakalanma riskini arttırır. Fakat bu özelliklerin olmadığı kişilerde de görülebilmektedir.

Pick Hastalığı


Pick Hastalığının Tedavisi Nedir?

Yapılan nörolojik muayene sonucu beynin ön kısmında küçülme, ellerde titreme, konuşmada bozukluk gibi sorunlar görülebilmektedir. Alzheimer'a benzer bir şekilde pick hastalığı da ilaçlarla kontrol altına alınmaya ve yavaşlatılmaya çalışılır. Hastaların ilaçlarla ve gözetimle kontrol altında tutulması gerekmektedir. Fakat hastalığı geçiren tam bir tedavisi bulunmamaktadır. Ayrıca hastanın psikolojik destek alması çok önemlidir. Konuşma bozuklukları ve davranışları için terapiler yardımcı olabilmektedir.

pick-tedavisi.jpg


Pick Hastası Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pick hastası ile yaşamak, onun davranışlarına sabırla tahammül etmek, çok zor gibi görünebilir. İşte burada sevgi devreye giriyor. Sevdiğiniz insanın davranışlarının gün gün değiştiğini görmek, beyninde oluşan hasardan kaynaklı, sizi bile tanıyamayacak duruma gelmesine seyirci kalmak ne kadar zor olsa da bilin ki, bu hastalıkla birlikte yakınınızda oluşan kötü davranışların hiçbiri sizinle ilgili değil, bu onun da suçu değil. Bu nedenle onu gün gün ölüme götüren bu hastalığı yaşadığı süreçte yaşam kalitesinin elinizden geldiğince iyi olmasına özen gösterin.

pick-hastasi-bakimi-nasil-olmalidir.jpeg

Önerilen İçerik: Guatr Nedir? Guatr Hastalığı Hakkında Bilgiler

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
3
4
16
3
2
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.