Demans Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Demans Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
30.04.201613:48

Bunama olarak da bilinen demans neden olur ve belirtileri nelerdir diye soracak olursanız bu yazımızda cevapları sizler için hazırladık. Demans tedavi edilebilir mi? İşte, merak ettikleriniz...

Haber güncelleme tarihi 03.01.2019 11:08

Demans Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Halk arasında bunama olarak bilinen ve aslında bir düşünce bozukluğu olan demans hakkındaki bu yazımızda demans hastalığının belirtileri, nedenleri ve tedavisi üzerinde duracağız. Demans hastalığının daha çok yaşlıları etkilemesinin yanı sıra sadece hafıza değil, dil ve dikkat alanlarının da etkilenmesinden dolayı özellikle yaşlı ebeveynleri olanların yazımızı okumalarını tavsiye ederiz. Halk arasında bunama olarak bilinen demans hastalığı, düşünce bozukluğu olarak tanımlanmaktadır. Semptomları nedeniyle kişinin beynin işlevini kaybetmesine neden olan demansın temel kendisini gösteriş biçimleri yakın zamanda olmuş olayları hatırlamada yaşanan problemler ve rutin, alışıldık işleri yapmada görülen zorluklardır. Kişi ayrıca kafa karışıklığı, kişilik değişiklikleri, davranış değişiklikleri, karar verme sorunları, kelimeleri bulmada zorluk çekme, düşüncelerini toparlayamama ya da yönleri takip edememe gibi sorunlar yaşayabilir. 

demans-002.jpg


Demans Nedir?

Beyin işlevinde yaygın bozulma ile ayırt edilen bir durum olan demans, beyinde hasardan kaynaklanan ve ilerleyen bir bozukluk olarak da tanımlanabilir. Genellikle yaşlılarda görülen bu hastalıkta kişide yaşından beklenen beyin performansı gösterilemez ve ileri aşamalarda zaman, yer, kişi oryantasyonu kaybedilir. 65 yaş üstü her 20 kişiden 1'inde ve 80 yaş üstü her 5 kişiden 1'inde bu bozukluk vardır.

demans.jpg


Demans Nedenleri ve Tipleri Nelerdir?

Genellikle beyin dokusundaki hasar sebebiyle oluşan demans, sık olarak beynin yapısında ve kimyasında değişikliklere neden olan Alzheimer hastalığından ileri gelir. İkinci olarak sık görülen biçimi, çoklu infarkt (damarsal) demanstır. Bu durumda beyindeki daralmış ya da tıkanmış atardamarlar beyin dokusunu kandan ve oksijenden yoksun bırakır, yinelenen küçük inmeler meydana gelerek yavaş ve aşamalı biçimde ilerleyen yozlaşmaya sebep olur. Diğer nadir demans biçimlerinden biri Lewy cisimciği demansıdır. Lewy cisimciği demansı, beyin dokusunda Lewy cisimcikleri denilen küçük, küresel yapıların belirdiği demanstır. Diğer demans biçimleri ise AID' ile ilgili demans ve Parkinson hastalığı gibi ilerleyici beyin bozukluklarının sonucu oluşan yozlaşmadır. Bazı olgularda ise (genellikle 65 yaşından küçük kişilerde) demans tedavi edilebilir bir nedenden dolayı oluşur. Örneğin kafa yaralanması, beyin tümörü, ensefalit, alkol bağımlılığı, bir vitamin veya hormon eksikliği, belirli ilaçların yan etkisi...

demans-nedenleri.jpg


Demans Belirtileri Nelerdir?

Ana semptomlar:

 • İlerleyici bellek kaybı
 • Yönelim yitimi
 • Zihin bulanıklığı
 • Doğru sözcükleri bulmakta zorluk çekme
 • Karışıklık, kişilerin yüzlerini ve isimlerini hatırlamakta zorlanma
 • Hafif kısa vadeli bellek değişiklikleri
 • Apati: Kayıtsızlık, moralsizlik ve güvensizlik
 • Normal günlük işleri tamamlama da zorluk çekme
 • Başarısız bir yön duygusu, sık sık yolunu kaybetme
 • Tekrarlayan davranışlar, aynı soruları tekrar sorma veya aynı şeyi tekrar sorma
 • Değişime uyumsuzluk, bir şeyi neden yaptığını unutma ve panik olma hali
 • Hikayeleri ve olayları takip etme zorluğu

demans-belirtileri-nelerdir.jpg

Etkilenen kişi, yakın zamandaki olayları hatırlamayabilir, iyi bildiği bir yerde yolunu kaybedebilir, günleri ve tarihleri birbirine karıştırabilir. Bu belirtiler başlarda pek fark edilmeyip yavaş yavaş meydana gelebilir. Aynı zamanda kişi konfabulasyon (belleğindeki boşlukları doldurmak için açıklamalar uydurma, masallama) yolu ile problemi örtmeye çalışabilir. Ani patlamalar ya da utandırıcı davranışlar, demansın ilk açık belirtileri olarak kendini gösterebilir. Kişinin hoş olmayan kişilik özellikleri abartılı boyutlara ulaşabilir. Kişi, ailesini suçlayabilir, mantıksız şeyler isteyebilir ve saldırabilir. Hastalık ilerledikçe paranoya ve depresyon görülebilir. Ayrıca sinirlilik ve kaygının yerini zamanla tüm duygulara ve olaylara kayıtsızlık alabilir. Bakımını ve temizliğini savsaklayabilen kişinin konuşmaları da tutarsızlaşabilir. En sonunda da bakıcı yardımına muhtaç duruma gelebilir.

demans-001.jpg


Demans Tedavisi Nasıl Olur?

Altta yatan neden tedavi edilebilir bir nedense o nedenin uygun şekliyle tedavisi anlamlı düzelme, hatta iyileşme sağlayabilir. Ancak demans tiplerinin çoğu bu şekilde tedavi edilemez ve tedavi, semptomlarla başa çıkmayı hedefler. Bu durumda etkilenen kişi, rahat bir ortamda bulundurulmalı, temiz tutulmalı ve iyi beslenmelidir. Gerektiğinde bakıcı yardımı alınabilir. Bu önlemlerle hem hastanın hem de ailesinin biraz daha rahatlaması sağlanmış olur. Bazı olgularda etkilenen kişinin zihinsel açıdan mümkün olduğu kadar aktif kalmaya özendirilmesi faydalı olabilir. Hafiften orta şiddetliye kadar olan Alzheimer hastalığı bulunan kişilerde, donepezil gibi asetilkolinesteraz inhibitörleri ile uygulanan ilaç tedavisi, davranışsal semptomları düzeltebilir ve zihinsel işlevdeki bozulmanın yavaşlamasını sağlayabilir. Ancak bilinmelidir ki hangi tedavi uygulanırsa uygulansın Alzheimer hastalığı ilerleyicidir.

demans-tedavisi.jpg


Demans ve Alzheimer Arasındaki Fark Nedir?

Demans” terimi, beyin hücrelerinin tahribatı ve kaybına yol açan bir beyin hastalığı olan kişilerde sık rastlanan belirtileri kapsamaktadır. Beyin hücrelerinin kaybedilmesi doğal bir süreçtir, ancak demansa neden olan hastalıkta bu olay çok daha hızlı bir şekilde seyreder ve hastanın beyninin normal çalışmamasına neden olur. Demans deyiminin Türkçe’deki en uygun karşılığı “bunama hastalığı”dır. Demans, kişinin işlevselliğinin yavaş ve ilerleyen bir şekilde bozulmasına yol açar. Demansların büyük çoğunluğunda kişinin işlevselliğinin tekrar düzelmesi mümkün değildir. Beyin tahribatı kişinin bellek, dikkat, konsantrasyon, konuşma ve düşünme gibi zihinsel fonksiyonlarını etkiler ve doğal olarak davranışlarına yansır.

demans-ve-alzheimer-arasindaki-fark.jpg

Önerilen İçerik;

 Alzheimer Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
18
0
0
0
0
35
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.