Boşanma Kararı Çocuğa Nasıl Söylenmeli?

Boşanma Kararı Çocuğa Nasıl Söylenmeli?
27.08.201514:15

Boşanmalar günden güne artıyor. Peki ya her şeyden habersiz çocuklar? İşte ebeveynleri zora sokan durumda bu. Boşanma kararı çocuğa nasıl anlatmalı, bu durumda çocuğa nasıl davranılmalı, çocuğu bekleyen sorunlar? İşte bunların tüm cevapları haberimizde...

Haber güncelleme tarihi 18.05.2017 16:33

Boşanma kararı alan çocuklu ailelerin en büyük problemi, boşanma kararlarını çocuklarına nasıl söylemeleri gerektiğidir. Anne ve babanın boşanmasından çocuğun ne ölçüde etkileneceği ve etkilenmesi nasıl daha aza indirilebileceği konusunda ailelerin neredeyse yüzde 95’i yeterli bilgiye sahip değil. Bunun için bazı önemli detaylar bulunuyor. Bu detaylara bağlı kalarak hareket edilirse çocuklar çok daha az etkilenerek boşanma durumuna alışabilir.

bosanma.jpg

Ebeveynlerin Yaptığı En Büyük Hata

Ebeveynler kendi aralarında yaşadıkları problemleri çocuklarına yansıtmak istemez. Bu nedenle yanlarında kavga etmez, çocuklarının gözünde hep mutlu bir aile tablosu oluşturma gayreti içinde olurlar. Ancak boşanma üzerine gelmiş ya da boşanma kararı almış ailelerin en çok yaptığı hata da budur. Çünkü çocuklar her zaman olaylar karşısında neden sonuç ilişki kurar. Bu nedenle çocuklar geçim konusunda ebeveynlerinin mutlu olduğunu görüp, sonra boşanma kararını öğrendiklerinde bunun nedeninin kendileri olduklarını zannederler. Eğer boşanma kararı alınmışsa kesinlikle ebeveynler, geçinemediklerini çocuklarına fark ettirmeliler. Fark ettirmek içinde çocuğun yanında şiddetli kavgalar etmek son derece yanlıştır. O nedenle çocuğunuzun yanında ne çok mutlu bir aile tablosu oluşturun, ne de şiddetli kavgalar edin. Tam arasını tutturduğunuzda çocuğunuz tam olarak anlamasa da kendisinin dışında anne baba arasında bazı problem olduğunu fark edecektir.

bosanma-karari.jpg

Boşanma Kararı Çocuğa Nasıl Söylenmelidir?

Hiçbir çocuk, annesi ile babasının boşanmasından hoşlanmayacağı için boşanma kararından muhakkak etkilenecektir. Bunu söylerken daha iyi söylemenin yöntemi olsa da çocuğu etkilemeyecek şekilde söylemenin yolu yoktur. Bu nedenle çocuğunuza boşanma kararınızı açıklarken şunlara dikkat etmeniz gerek:

 • Boşanma probleminin kendi aralarında olduğunu benimseterek, çocuğun kendinde suç aramasına engel olmalısınız.
 • Boşanma nedeninizi söylerken detaya girmeden (birbirinizi suçlamadan, cinsel konulara girmeden) anlatmaya çalışmalısınız.
 • Bundan sonra neler yaşanacağını anlatarak çocuğunuzu hazırlamalısınız.
 • Boşandıktan sonra kimin nerede kimle kalacağı ve ne sıklıkta görüşüleceğini çocuğa anlatmalısınız.
 • Çocuğunuzun soru sormasına olanak vermelisiniz. Sorulara karşıda çocuğunuzun anlayacağı şekilde tartışma ortamı olmadan sakince anlatmalısınız.
 • En önemlisi ise boşanmadan sonrada hala onun annesi ve babası olduğunuzu anlatmalısınız. Ayrı evlerde yaşansa da onu hep sevip, sayacağınızı anlatmalısınız.

cocuk-002.jpg

Boşanmanın ve Ebeveynlerin Çocuğa Etkisi 

 • Boşanmadan sonra çocukların geneli öfkeli ya da hastaymış gibi davranabilirler. Hassas bir dönemden geçtikleri için hiçbir şekilde olumsuz bir davranış uygulanmamalı. Aksine sürekli destek olunmalı.
 • Yeni bir hayata başlanacağı için onları bazı olumsuzluklara karşı hazırlamalısınız. Maddi, manevi eksi gücünüz olmayacağı için bunu çocuğunuza anlayacağı bir şekilde yaklaşmalısınız.
 • Eşinizle aranızdaki problemler boşandıktan sonra da devam ediyorsa bunu çocuğunuza hissettirmemelisiniz. İki tarafında çocuğu ihmal etmemesi çok önemli.
 • Boşandıktan sonra da kesinlikle çocuğunuza birbirinizi kötülememelisiniz.
 • Çocuğu düzenli aralıklarla ziyaret etmelisiniz. Çocuğunuzun kendini terk edilmiş hissetmemesi için arayı kesinlikle açmamalısınız.
 • Çocuğunuzla buluştuğunuzda kesinlikle kaliteli zaman geçirmelisiniz. Bunun için sürekli hediye almayın veya lüks yerlere götürmeyin. Yanında olmaktan mutlu olduğunuzu, onu sevdiğinizi göstermelisiniz.
 • Çocuğunuzla bir arkadaş gibi olmalısınız. Çünkü çocuklar kötü olduğunuzu hemen anlayacakları için buluştuğunuzdan rahatsız olduğunuzu düşünüp, büyük psikolojik sorunlara yol açabilirsiniz. Bu nedenle kötü olduğunuzu ona dozajını aşmadan anlatmalısınız.
 • Boşanırken kesinlikle kardeşler ayrı olmamalıdır. Çünkü bu durumda kardeşler birbirlerine destek olmaya çalışırlar.
 • Çocuklarınızdan kesinlikle ama kesinlikle taraf tutmalarını istememelisiniz.

psikolojik.jpg

Boşanmanın Çocuğa Yansıttığı Psikolojik Problemler

Çocuklar boşanmalardan çok fazla etkileneceği için ebeveynler çocuklarına yaklaşırken kesinlikle dikkatli olmalıdır. Bu dönemde genelde çocuklarda ya içe kapanma durumu ya da sürekli öfke halinde olma durumu gözlenir. Çocuğunuz içe kapanıklığından dolayı dışarı çıkmak istemiyorsa kesinlikle bir uzmandan yardım alınmalı. Öfkeli durumlarda ise çocuğa kesinlikle öfkeli davranılmamalı. Eğer onun gibi davranır ya da şiddet uygularsanız onu kışkırtır ve durumu geri dönüşü olmayan yollara sokabilirsiniz. Bu durumlarda ebeveynler, ceza, şiddet uygulama ve öfkeden uzak durarak sakince çocuğuna yaklaşmalı. Diğer yandan ise çoğu çocuk, bu boşanma durumunu atlatamadığında depresyon, kaygı bozukluğu, uyku sorunları, okul sorunları, davranış sorunları gibi problemler yaşamaya başlar. Bunun için mutlaka çocuk ruh sağlığı uzmanlarından destek alınmalı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.