Çocuklara Cinsellik Nasıl Anlatılır?

Çocuklara Cinsellik Nasıl Anlatılır?
29.08.201516:07

Ergenlik döneminde çocuklara cinsel eğitim ve mahremiyet eğitimi verme konusunda büyük bir eksiğimiz var. Bu eksiklikler yüzünden çocukların cinsel gelişimi genellikle olumlu yönde olmuyor. Peki cinsel eğitim ve mahremiyet eğitimi çocuğa nasıl verilmeli?

Haber güncelleme tarihi 18.05.2017 16:32

Ergenlikte kızların ve erkeklerin en çok meşgul olduğu konu cinselliktir. Bu dönemde yaşanan hızlı hormon yapılanması ergenliğe ulaşmış çocukların cinselliğini tetikliyor. Her iki cinsinde hassas olduğu ergenlik döneminde ebeveynlerin vereceği doğru eğitim çocukların ileriki yaşamlarını etkileyecek. Ancak toplumumuzda bastırılan cinsellik duyguları, ebeveyn eğitimini de engelliyor. Ayıp olarak karşılanan cinsellik konusunda çocuğunuza cinsel eğitim ve mahremiyet eğitimi vermek isteyip de veremiyorsanız öncelikle ayıp olgusunu ortadan kaldırmalısınız ve doğru cümlelerle anlatmaya çalışmalısınız.

mahremiyet.jpg

Cinsel Eğitim ve Mahremiyet Eğitimi Arasındaki Fark Nedir?

Cinsel eğitim ve mahremiyet eğitimi genellikle birbirine oldukça fazla benzetilir. Bu nedenle ergenlikte çocukların sadece cinsel eğitimi üzerinde durulur. Birbirine çok benzeyen bu iki kavramdan mahremiyet eğitimi, kişinin kendi bedenini tanıyıp korumasıdır. Mahremiyet eğitimi sayesinde kişi kendi benliğini ve sınırlarını öğrenir. Cinsel eğitimde ise kişiye cinsellikle ilgili gerekli olan bilgiler verilir.  Bu bilgilerle kişiler kendi cinsel sorunlarının nedenlerini anlayıp olumlu şekilde hareket eder. Bu iki kavram arasındaki fark bilinmediği için çocuğa verilen cinsel eğitim de eksik oluyor.

cinsel-egitim.jpg

Cinsel Eğitim ve Mahremiyet Eğitimi Nasıl Verilmeli?

  • Ebeveynler çocuklarına her zaman bir birey olduğunu aşılamalı. Onlara dokunurken, öperken ara ara izin almalı. Böylece bedenine izin vermedikçe kimsenin dokunamayacağını öğrenir.
  • Her ne kadar çocuklar banyo yapamaz diye 7-8 yaşına kadar anneleri banyo yaptırsa da bu son derece yanlıştır. 5 yaşından sonra çocuklar banyo yaparken onun artık büyüdüğü söylenerek kendi mahrem alanı öğretilmeli.
  • 11-12 yaşından itibaren kardeşler bir arada yatırıp, beraber banyo yaptırılmamalı.
  • Kız ve erkek kardeşler 6-7 yaşından sonra aynı odada yatmamalı.
  • Ebeveynler çocukları 4-5 yaşından itibaren yanında giyinip soyunmamalı ve bunu ona anlatmalı.
  • Çocukların internet kullanımı ve arkadaş çevresi sürekli takip edilmeli.
  • Çocuğunuzu bilgilendirirken lafı dolandırmadan uygun bir şekilde söyleyin. Çünkü yaşayacağı ilk olumlu ve olumsuz değişimlerde tekrar sizden yardım alabilsin.
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
107
4
0
0
0
4
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.