Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi
17.11.201514:33

Ebeveynler için oldukça zorlu bir süreç olan tuvalet eğitimi hakkındaki tüm detaylar ve öneriler haberimizde;

Haber güncelleme tarihi 20.07.2017 16:42

TUVALET EĞİTİMİ NE ZAMAN VERİLMELİ?

Ebeveynler için oldukça zorlu bir dönem olan tuvalet eğitimi, çocuğun başkasının hatırlatmasına veya yardımına ihtiyaç duymaması için var olan becerisini ortaya çıkarmakdır. Birçok ebeveyn için kabus haline gelen tuvalet eğitiminde bilinçli davranmak oldukça önemlidir. Bu süreçte öncelikle çocuğun ve çocuğa bu eğitimi verecek kişinin hazır olması gerekmektedir.

Uzmanlar tuvalet eğitimi için doğru zamanın 24-36 ayları arasında olduğunu belirtiyor. Ancak çocuğunuzun 1-2 yaş aralığında olması tam anlamıyla tuvalet eğitimine hazır olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle çocuğunuzun kendini ifade edebilme becerisini kazandığı dönemde tuvalet eğitimine başlanmalıdır. Aynı zamanda tuvalet eğitime başlamak için çocuğun fizyolojik gelişimini tamamlamış olması gerekir.

tuvalet-egitimi-008.jpg

Ebeveynlerin ve çocuğa bu eğitimi verecek kişinin konuyla ilgili bilgi edinmesi sürecin daha kolay ve doğru bir şekilde tamamlanmasını sağlar. Çocuğun tuvalet eğitimine hazır olması demek kendini ifade edebilme becerisini kazanmış olması demektir. Bu nedenle çocuğunuz artık kendini rahatça ifade edebiliyor ve tuvalet eğitimine karşı hazırsa bu süreci çocuğunuzun başlatmasını beklemeyin. Birçok ebeveyn “amaaan vakti gelince kendi söyler” şeklindeki ihmalkar ve yanlış bir düşünceyle hareket etmektedir.

Çocuğunuza tuvalet eğitimi vereceğiniz dönemde çocuğunuzun psikolojik durumuna özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Kardeş doğumu, ev taşıma ve ölüm gibi olaylar çocuğun psikolojisini doğrudan etkileyen durumlardır. Bu nedenle çocuğunuza tuvalet eğitimi vereceğiniz zamanı bu açıdan düşünerek belirlemelisiniz. Aynı zamanda anne ve baba arasındaki geçimsizlik her ne kadar belli edilmemeye çalışılsa da çocuğun psikolojisini doğrudan etkilemektedir. Tuvalet eğitimi sırasında bu tip durumlara dikkat etmelisiniz.

tuvalet-egitimine-cocugun-yaklasimi.jpg

TUVALET EĞİTİMİNDE DOĞRU ZAMAN NASIL ANLAŞILIR?

Öncelikle çocuğunuzun tuvalet eğitimine hazır olması kadar eğitimi verecek kişinin de hazır olması gerekir. Bu süreç hakkında bilgi edinmeniz ve bilinçli davranmanız oldukça önemlidir. Eğitimi verecek kişinin bu dönemde stresli olması veya psikolojik olarak hazır olmaması eğitim sürecini olumsuz yönde etkilemektedir.

Tuvalet eğitiminin süresi her çocuktan çocuğa değişkenlik göstermektedir. Bu süreç 4 yaşına kadar devam edebileceği gibi 3-4 ay içinde de sonuç verebilir. Ancak 4 yaşından sonra başlanan tuvalet eğitimi geç kalınmış sayılmaktadır. Bu nedenle en uygun zaman 2 - 2,5 yaş aralığıdır.

  • Çocuğunuz yürüyorsa
  • Çocuğunuz sizin küçük isteklerinizi yerine getirebiliyorsa
  • Basit kıyafetlerini kendi çıkarabiliyorsa
  • Bezi 2-3 saat kuru kalabiliyorsa
  • İdrarının büyük bir bölünmünü tek seferde yapıyorsa
  • Altının ıslaklığından rahatsız oluyor ve size bunu ifade edebiliyorsa

tuvalet-egitiminde-dogru-zaman-004.jpg

TUVALET EĞİTİMİNDE 2 YAŞ FAKTÖRÜ

Genellikle 2 yaş itibarıyla tuvalet eğitiminin verilmesini öneren uzmanlar aynı zamanda 2 yaş sendromuna da dikkat çekmektedir. Ebeveynler için zorlu geçen bir dönem olan 2 yaşa bir de tuvalet eğitimi eklendiğinde daha da zorlayıcı olabiliyor. Bu dönemde çocuğunuzun tuvalet eğitimine gerek fizyolojik gerekse psikolojik açıdan tam olarak hazır olup olmadığını gözlemlemelisiniz.

Fizyolojik açıdan bakıldığında 18 ay itibarıyla çocuk, bağırsak ve mesane için gerekli olan kas kontrolünü kazanmış olur. Aynı zamanda bu dönemde çocukların beden fonksiyonlarına karşı duyarlılığı da artmaktadır. 2 yaşındaki çocuğun tuvalet eğitimi sırasında gözlem ve taklit etme yeteneğini kullanması da oldukça önemlidir. 2 yaş itibarıyla anne ve babasını gözlemleyerek onları taklit etmeye başlayan çocuk, bu becerisini tuvalet eğitiminde de kullabilir.

Tuvalet eğitimi sırasında ebeveynlerin özellikle dikkat etmeleri gereken bir diğer unsur ise çocuklarına karşı sabırlı olmalarıdır. 2 yaş sendromunun verdiği etkilerden dolayı kendini birey olarak hisseden ve sürekli olarak inatlaşan çocukların tuvalet eğitimi sırasında da aynı davranışları göstermesi normaldir. Ancak bu süreçte çocuğunuza karşı baskıcı bir tavırla yaklaşmanız eğitim sürecini ve çocuğunuzun psikolojisini olumsuz yönde etkileyecektir. Bu tip bir durumla karşılaşırsanız kısa bir süreliğine ara vermeniz yararlı olacaktır.

tuvalet-egitiminde-2-yas-sendromu.jpg

TUVALET EĞİTİMİNDE ANNE VE BABANIN ROLÜ

Tuvalet eğitimine başlamadan önce çocuğunuzu bilgilendirmeli ve onunla bu konu hakkında konuşmalısınız. Büyüklerinde tuvaletlerini bu şekilde yaptıklarını ve kuru kalmanın önemi anlatabilirsiniz. Özellikle bez değiştirirken çocuğunuzun yeniden bez bağlamanızı istememesi durumunda bu konuyu açarak lazımlık veya tuvaleti kullanmasını teklif edebilirsiniz.

Tuvalet eğitimine başlamadan önce lazımlık edinmeniz ve eğitim sürecinde bu lazımlığı kullanmanız sizin için iyi bir yardımcı olabilir. Ancak bu süreçte dikkat etmeniz gereken en önemli unsur bezi tamamen ortadan kaldırmaktır. Ara ara bezi kullanmanız eğitim sürecinin uzamasına ve zamanla çocuğunuzun bu durumu kullanmasına neden olabilir.

tuvalet-egitiminde-anne-baba-yardimi-001.jpg

Gün içinde çocuğunuzun tuvalet ihtiyacını söylemesini beklemeden birlikte tuvalete gitmeyi teklif etmeli ve hatırlatmalısınız. Ancak tuvalet eğitiminde tüm sorumluluğu tek başınıza üstlenmeniz bu süreci olumsuz yönde etkileyecektir. Sizin bu davranışınız çocukta “tuvaletimi yalnızca annem veya babam yanımdayken yapabilirim” algılısı oluşturacaktır.

Tuvalet eğitimi sürecinde çocuğunuzun kolayca giyip çıkarabileceği kıyafetleri tercih etmeli ve çocuğunuzdan kıyafetini kendisinin çıkarmasını istemelisiniz. Çocuğunuz tuvaletini yaptıktan sonra şifonu çekmesini istemeli ve bu sırada “ıyy, kaka, pis, iğrenç...” gibi kelimeler kullanmayınız. Aksi halde çocuğunuzun bu durumdan uzaklaşmasına neden olabilirsiniz.

tuvalet-egitiminde-ebeveynlerin-yaklasimi-001.jpg

Her çocuk için bu eğitim süreci değişkenlik göstermektedir. Bazı çocuklar çabuk kabul ederken bazıları da bu konuda inatlaşarak direnmektedir. Tuvalet eğitiminin uzun sürmesi durumunda sabırlı davranmalı ve çocuğunuzu cezalandırmaktan kaçınmalısınız. Tuvalet eğitimi sürecinde çocuğunuzu utandıracak ve küçük düşürecek hitaplarda bulunmayınız. Aksine çocuğunuzu teşvik edecek tebrik cümleleriyle yaklaşmalısınız. 

Tuvalet eğitiminin başarılı tamamlanması durumunda çocuğunuza maddi değeri çok yüksek olmayan basit ancak sevebileği hediyelerle ödüllendirebilirsiniz. Bu ödül sistemini günlük olarak da uygulayabilirsiniz. Ancak günlük olarak uygulanan ödül sisteminde bir puzzle seçebilir ve her gün bir parçasını vererek puzzle’ı tamamlamasını sağlayabilirsiniz.

tuvalet-egitiminde-ebeveynlerin-yaklasimi.jpg

GECE TUVALET EĞİTİMİ

Tuvalet eğitiminin başlamasıyla birlikte gündüz ve gece bu eğitime devam edebilirsiniz. Bezi tamamen ortadan kaldırmanız çocuğunuzun bu eğitim sürecine daha kolay adapte olmasını sağlayacaktır. Gece tuvalet eğitimine başladığızda çocuğunuzun yatmadan önceki sıvı tüketimini kısıtlamalısınız.

Çocuğunuzun yatmadan yatmadan 1-2 saat önce sıvı tüketmiş olmasına özen göstermelisiniz. Aynı zamanda çocuğunuzu yatırmadan hemen önce tuvalete götürmeniz oldukça önemlidir. Gece tuvalet eğitimindeki en önemli noktalardan biri geceleri belirli aralıklarla kalkıp çocuğunuzu tuvalete götürmektir. Bu konuda ihmalkar davranmanız çocuğunuzun geceleri altını ıslatmasına ve eğitim sürecinin uzamasına neden olacaktır.

gece-tuvalet-egitimi.jpg

Gece çocuğunuzu uyandırıp tuvalete götürdüğünüzde sizinle inatlaşıyor ve huysuzlaşıyorsa onun en az rahatsız olacağı şekilde kaldırmalısınız. Genellikle çocuklar gece tuvalete gittiğini hatırlamaz ve döndüğünde kolayca uykuya dalar. Eğer tuvalete kaldırmak için geç kalmışsanız ve çocuğunuz altını ıslatmıssa hemen üzerini değiştirin ve ertesi akşam yaklaşık yarım saat önce kaldırınız.

3 gün boyunca aynı saatlerde tuvalete kaldırın. Eğer her seferinde altı kuru kalıyorsa geceleri 5’er dakika geç kaldırmaya başlayın. Çocuğunuzun tuvalet eğitimi başarıyla tamamlanmış ve artık tuvaletini kontrol etmeyi öğrenmişse gece tuvalete kaldırma işlemini de bitirebilirsiniz.  

 

Cansu YAVAŞ / NeOldu.com

UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.