Kurbanlık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Kurbanlık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!
29.08.201711:25

Uzman Veteriner Hekim Ülkü Ünal, Kurban Bayramı'na sayılı günler kala kurbanlık alırken dikkat edilmesi gereken hususları anlattı. İşte, kurbanlık alacak vatandaşların hayvanı seçerken dikkat etmesi gereken konular.

Haber güncelleme tarihi 25.08.2022 12:13

Kurbanlık Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yaklaşan kurban bayramı ile vatandaşlar kurbanlarını seçmeye başladı. Doğru kurbanlığı bulmakta zorlanan vatandaşlarımız için kurban seçerken dikkat etmesi gereken önemli hususları araştırdık ve derledik. 

Kurbanlık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler;

  • Kurbanlık alırken ilk önce dikkat etmeniz gereken şey kurbanlığın sağlıklı olup olmamasıdır.
  • Kurbanda iyi hayvan seçmenin en iyi yolu elle kontrol etmektir. Eğer hayvanın kemik bölgeleri etli ve dolgunsa o hayvan kurban için idealdir.
  • Kurbana önden baktığınızda hayvan geniş durmalıdır.
  • Kurbanın yaşı öğrenilmesi gereken en önemli şeylerden birisidir.
  • İyi kurbanın derisi diğerlerine göre daha parlaktır.
  • İyi kurbanlığın döşü kalın ve dolgundur.
  • Kurbanlığın tırnaklarının, ayaklarının ve kuyruğunun sağlıklı olması en önemli hususlardan birisidir.
  • Kurbanlığın aşılarının tam olup olmadığı mutlaka öğrenilmelidir.
  • Kurbanın sağlık raporlarını kontrol etmekte çok önemlidir.

Kurbanlık Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz


Kurbanlığın Yaşı Önemlidir!

Kurbanlık hayvan için bir yaş sınırlaması vardır. Bu çok önemli. Bazı yaş altındaki hayvanlar kurbanlık olamaz. Bu, develer için 5 yaşın üstü, büyükbaş hayvanlar için 2 yaşın üstü, küçükbaş hayvanlar için ise 1 yaşın üstünde olacak. Hayvanın yaşını dişine bakarak anlayabiliyoruz. Vatandaşımız, hayvan sahibine rica ederek dişine bakabilirler. Halk arasında bu "kapağını atmış atmamış, kazması çıkmış çıkmamış" olarak adlandırılmaktadır. Öndeki iki kesici dişinin çıkmış olması gerekiyor. Yani süt dişi olmaması gerekiyor. Biz buna "kazma" ya da "kapağını atmış" diyoruz.

Kurbanlık hayvanın küpesinin çok önemlidir. Küpeli bir hayvanın kayıtlı hayvan olduğu bilinmelidir. Vatandaşları, küpesiz hayvanlara rağbet etmemeleri yönünde uyarılmalıdır ve zayıf, düşkün ve kırık olan hayvanlardan da uzak durulmalıdır.

Kurban Kesmenin Şartları Nelerdir?


Kurbanlığın Tüyleri Parlak Olmalı!

Kurbanlık için seçilecek hayvanın tüyleri kesinlikle parlak olmalı. Vücudunu kaplayan tüylerin üzerinde, ayakların ve gözlerinde kesinlikle yara bere izi olmamalı. Yaralanma belirtisi olan kurbanlıkların tercih edilmemesi ve hatta gerekli kurumları durumun iletilmesi gerekmektedir.

Kurban Eti Nasıl Saklanır?


Kurbanlığın Sağlık Kontrolü Yapılmış Olmalı! 

Kurban pazarlarında satılan hayvanların genel çoğunluğu belediyeler ve sağlık kurumları tarafından denetimli olarak satışa sunulmaktadır. Kurban pazarlarında damgalı olmayan hayvanları kesinlikle satın almayın. Eğer kurban pazarından değil de farklı bir yerden kurbanlık hayvan alacaksınız, kesinlikle veteriner tarafından sağlık kontrolünü yaptırın.

Kurbanlık Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz


Uzmanlara Göre Kurbanlık Nasıl Seçilmelidir?

Uzman Veteriner Hekim Ülkü Ünal, Kurban Bayramı'na sayılı günler kala kurbanlık alırken dikkat edilmesi gereken hususları anlattı. Kurbanlık alırken ilk dikkat edilmesi gereken hususun hayvanın sağlıklı olup olmadığına bakılması olduğunu vurgulayan Ünal, vatandaşların aldıkları kurbanın besili olmasına da dikkat etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Kurban Bayramı'nın yaklaşması ile birlikte kurban pazarlarında hareketlilik artarken, uzmanlar, vatandaşların kurban alırken dikkat etmesi gereken hususları anlattı. Ankara Keçiören Belediyesi Uzman Veteriner Hekimi Ülkü Ünal, Keçiören'deki Ovacık Kurban Pazarı'nda vatandaşların sağlıklı kurban alabilmeleri için faaliyet yürüttüklerini söyledi. Kurbanlık hayvanlarda ilk dikkat edilecek hususun kurbanın sağlıklı olup olmadığına bakılması olduğuna dikkat çeken Ünal, vatandaşların aldıkları kurbanın besili olmasına dikkat etmesi gerektiğini belirtti. Ünal, hayvanın hasta olup olmadığını ilk önce hayvanın kilo durumundan anladıklarını ifade etti.

Ünal, kurbanlık hayvanın kas yapısının sağlam olması gerektiğini ifade ederek, hayvanın kurban olabilmesi için bazı özellikleri taşıması gerektiğini kaydetti. Kurbanlık hayvanın bütün uzuvlarının tam olması gerektiğini anlatan Ünal, "Boynuzu sağlam olacak, dişi hayvanlarda memesinde yırtık olmayacak, göz ve burnunda akıntı olmayacak. Bazı zoonoz hastalıklar vardır. Zoonoz hastalık, hayvanlardan insanlara bulaşan hastalık demektir. Mesela verem bunlardan bir tanesidir ve ilk belirtisi hayvanın zayıf olmasıdır" ifadelerini kullandı. 

Eğer kurbanınızı nasıl keseceğinizi bilmiyorsanız Kurban Nasıl Kesilir? adlı içeriğimize giderek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Önerilen İçerik; Kurban Bayramı Neden Kutlanır?

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
1
3
0
0
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.