Kurbanlık ve Bıçak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurbanlık ve Bıçak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
24.06.201506:02

Kurban Bayramında kurbanlık seçilirken nelere dikkat etmeliyiz? Kurban kesiminde ve yüzmede bıçak tercihi nasıl olmalıdır? gibi soruların cevaplarını bu içeriğimizde bulabilirsiniz. İşte kurbanlık ve bıçak seçimi için öneriler;

Haber güncelleme tarihi 20.03.2019 12:02

Bu yıl Kurban Bayramı 24 Eylül tarihine tekabül ediyor. Kurban Bayramı’nın en önemli meselesi şüphesiz kurbanlık seçimidir. Herkes ibadetini doğru şekilde yerine getirmek amacıyla, bütçesine en uygun ve kurban olmaya en elverişli hayvanları tercih etmeye çalışıyor. Ancak bu konuda bilgi sahibi olmayanlar kurbanlık seçiminde hata yapabiliyor. Bu yüzden Kurban Bayramı öncesi okuyucularımızla kurbanlığın nasıl seçilmesi gerektiğini ve kurban için uygun bıçak tercihlerini paylaşacağız.

 


Kurbanlık Nasıl Seçilir?

Öncelikle bütçeniz küçükbaş kurbanlık almaya yetiyorsa alacağınız küçükbaş (koyun, keçi) gibi hayvanların belini elinizle yoklayabilirsiniz. Uzmanlar kemik, yağ ve et potansiyelini en iyi anlamanın yolunun bu yöntemden geçtiğini belirtiyor.

Büyükbaş hayvanların ise buzağılık döneminde oluşan dişlerinin yerine kalıcı dişlerinin çıkmış olması gerekiyor. Yani azı dişi olarak bilinen dişlerin belirgin biçimde çıkması kurban lazım. Uzmanlar, kurban seçilirken farklı noktalardaki fiyatların da öğrenilmesinin vatandaşların kesesine olumlu yansıyacağını ifade ediyor. Bildiğimiz gibi bir küçükbaş hayvanın kurban olabilmesi için 1 yaşında, büyükbaş hayvanların ise en az 2 yaşını doldurması gerekiyor.

 

 

'Kurbanlar Sağlıklı Olmalı'

Uzmanlar seçilecek kurbanların fiziki problemlerinin olmaması gerektiğinin altını çizerek, hayvanların ağzında ve burnunda dikkat çeken salya ve yaralara dikkat edilmesi gerektiği konularında vatandaşlarımızı uyarıyor. Ayrıca uzmanlar kurbanlıkların valiliğin belirlediği yerlerden alınması gerektiğini savunuyor. Çünkü belirlenen kurban satış noktalarında veteriner hekimler tarafından hayvanların kontrolü yapılıyor. Seçmiş olduğunuz kurbanlıkların kulağında mutlaka bakanlığın takmış olduğu küpenin bulunması, hayvan satıcısının satacağı kurbanlıkların pasaportunun olması gerekiyor. Son olarak eğer kurbanlığınızı dişi bir hayvan olarak belirlediyseniz gebe olmamasına kesinlikle dikkat edin.

 

 


Kurbanda Bıçak Tercihi Nasıl Olmalı?

Kurban Bayramı yaklaştıkça bıçak satıcısı ve bileme işi yapanların işlerinde artış yaşanıyor. İnsanlar kurban kesiminde kullanmak istedikleri bıçaklarını biletmek, işe yaramayan bıçaklarının yerine yenilerini almak için bıçakçılara başvuruyor. Peki, kurbanda kullanılması gereken bıçaklar nasıl seçilmeli:

Bıçak bileme ve satışı işi yapanlar, bıçakların keskin olmasının kesilecek hayvana acı çektirmemesi açısından önem arz ettiğini vurguluyor. Ayrıca vatandaşların kesim bıçağı, yüzme bıçağı ve satır üçlüsünü tercih etmeleri gerektiğine değinen bıçakçılar, yerli bıçaklarda özellikle Sürmene ve Bursa bıçaklarının tercih edilmesini öneriyor. Bıçakçılarda kesim bıçağı 25 TL, Deri yüzme bıçağı 20 TL ve satırlar 50 TL gibi fiyatlardan alıcı buluyor. Bütçesi elverişli olanların Avrupa malı bıçakları almalarını uygun gören bıçakçılar, Çin malı bıçakların kullanılmaması konusunda da herkesi uyarıyor. Bıçakçılar kurban kesiminin bu işin uzmanları tarafından yapılması gerektiğini kaydederek, vatandaşları yaşanabilecek kesim kazalarına ve hayvanlara acı vermeme konusunda dikkatli olmalarını söylüyor. 

 

Önerilen İçerik;

Neoldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
1
0
0
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER