Kurban Nasıl Kesilir?

Kurban Nasıl Kesilir?
19.09.201518:21

Kurban kesmenin de bir usulü vardır. Kurban kesmek bir ibadettir. Kurbanlıkları Allah’ın huzuruna götürüyoruz, onlar da bir canlı bunun için bu canlılara eziyet etmeden kurbanı kesmeliyiz. İşte kurban keserken dikkat edilmesi gerekenler;

Haber güncelleme tarihi 10.08.2019 15:45

Kurban Kesimi Hakkında Her Şey!

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla beraber birçok vatandaş kurbanlık kesimi için hazırlıklara başladı. Bu içerikte kurban bayramında kesilecek kurbanlıklarda nelere dikkat edilmeli, hangi kurbanlıklar kesilmeli ve kurban edilecek hayvanları hangi şartları taşıması gerekli? Sorularına cevaplar bulacağız. İşte Kurban bayramında kurban kesenlerin dikkat etmesi gerekenler…

Kurban Nasıl Kesilir;

1. Kurbanda Kesilecek Hayvana Tercihi

Allah için gerçekleştirilen ibadetlerden bir tanesi olan Kurban Bayramı’nda kesilen kurbanlıkların yani hayvanların kesiminde dikkat edilmelidir. Kurban edilecek hayvan türüne göre farklılar yer almaktadır. Koyun, keçi yaşının en az 1, sığır, manda gibi hayvanların en az 2, devenin ise en az 3 yaşında olması gerekmektedir. Sağlıksız ve hastalıklı hayvanlar kurban edilmelidir.


2. Kurban Kesimi Öncesi Hazırlık Yapılmalıdır

Kurban Bayramı’nda kesilecek kurbanlık için öncesinde bazı hazırlıklar yapılmalıdır. Kurbanlık hayvanın kesileceği yer ve temizlik konusu dikkatle belirlenmelidir. Kurban kesimi sırasında kullanılacak malzemelerin, özellikle de bıçakların keskin hale getirilmesi gerekmektedir.


3. Kurbanlık Hayvanın Kesim İçin Hazırlanması

Kurban Bayramı’nda kesilecek kurbanın, kesim bölgesine götürülürken kesinlikle acı verici şekilde götürülmemesi gerekmektedir. Kurban edilecek hayvana sakin ve nazik bir şekilde davranılmalıdır. Kurban kesimi için önceki hazırlıklar yapılmalı, kurbanın kesilmesi için gerekli olan malzemelerin her şeye uyumlu olması gerekmektedir.


4. Kurbanlık Hayvanın Bağlaması

Kurban edilecek hayvanın kurban kesiminden önce kesinlikle sağlam bir yere bağlanması gerekmektedir. Kesim esnasında kurbanın hareket etmesi engellemelidir.


5. Kurbanlık Hayvanın Kıble Tarafına Döndürülmesi

Kurbanda kesilecek hayvanın öncelikle kıbleye döndürülmesi gerekmektedir. Bir el ile sol ön ayak diğer elle de sağ arka ayak tutulup yere yatırılmalıdır. İki ön ayak arkaya doğru bükülür ve sol arka ayakta bu iki ayağın arasına incitmeden bağlanılır. Havyanın aka ayağı serbest bırakılır.


Havyan Kesilirken Dua Edilmeli

Kurban kesileceği yere eziyet verilmeden götürülür. Hayvanın yüzü ve ayakları kıbleye gelecek şekilde sol tarafı üzerine yatırılır. Sağ arka ayağı serbest bırakılarak, diğer üçü bağlanır ve kıbleye karşı durularak şu âyetler kurban sahibi veya vekili tarafından okunur:

Okunuşu: “İnnî veccehtu vechiye lillezî fataras semâvâti vel arda hanîfen ve mâ ene minel muşrikîn.”

Anlamı:”Ben hanîf olarak, yüzümü gökleri ve yeri yoktan yaratan Allah’a çevirdim ve ben müşriklerden değilim.”

Okunuşu: “İnne salâtî ve nusukî ve mahyâye ve memâtî lillâhi rabbil âlemîn.”

Anlamı: “Şüphesiz benim namazım da, diğer ibadetlerim de, yaşamam da, ölümüm de âlemlerin Rabbi Allah içindir.”

En son bu ayet okunur;

Allahü ekber Allahü ekber. Lâ ilâhe İllâllahü vallahü ekber. Allahü ekber ve lillâhil hamd şeklinde tekbir getirillir ve BİSMİLLÂHİ ALLÂHÜ EKBER denilerek hazırlanan keskin bıçak hayvanın boynuna çalınır. Damar ve borular tamamen kesilerek kan iyice akıtılır.


İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar

Kurban Kesmenin Şartları Nelerdir

Kurbanlık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurban Bayramı Neden Kutlanır?

Şahmeran Duası

İstihare Namazı

Ayet-el Kürsi Duası

Sehiv Secdesi

Kunut Duaları

Tilavet Secdesi

Teheccüd Namazı

Kuşluk Namazı

Kerahat Vakitleri

İslam'ın 32 Farzı

İslam'ın 5 Şartı

Kandiller ve Anlamları

Cuma Günü Neden Mübarektir?

Mezhep Nedir? Kaça Ayrılır?

Sünnet Nedir?

Vacip Nedir?

Abdest Nasıl Alınır?

Şükür Namazı

Kaza Namazı

Seferi Namazı

Bayram Namazı

Hangi Namaz Kaç Rekattır?

Sabah Namazı

Öğle Namazı

İkindi Namazı

Akşam Namazı

Yatsı Namazı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
1
1
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.