Kurban Eti Nasıl Saklanmalıdır?

Kurban Eti Nasıl Saklanmalıdır?
29.08.201515:40

Kurban Bayramı’nda kurban kesecek vatandaşların en çok merak ettiği konuların başında kurban etinin nasıl ve ne kadar süre saklanacağı gelmektedir. Bizlerde bu içerikte kurban etinin saklanması konusunda en doğru bilgiyi sizlere vermeye çalıştık.

Haber güncelleme tarihi 03.08.2020 07:26

Kurban Eti Saklamanın Yolları

Kurban Bayramı için kesilecek kurbanların etleri kimi zaman kısa sürede tüketilmektedir. Peki ya geri kalan etlerin nasıl saklanacağını merak etmiyor musunuz? Bu içeriğimizde Kurban etini saklamanın yollarını derledik. İşte Kurban Etini Saklamanın Yolları...

Kurban Eti Nasıl Saklanır;

1. Kurban Eti Saklanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurban Bayramı için kesilecek kurbanların etleri kimi zaman kısa sürede tüketilirken kimi zaman ise gerektiğinden fazla bekletilmektedir. Oldukça hassas bir yapıda olan kurban etleri doğru şekilde muhafaza edilmezse yani iyi bir şekilde saklanmazsa, tüketme esnasında büyük sağlık sorunları ortaya çıkarabilir. Birçok uzman, Kurban Bayramı’nda kesilen etin, oldukça kısa bir süre içerisinde su tutularak bir süre dinlenmeye alınmasını önermektedir.

Kesilip su tutulan etlerin kesinlikle tekrardan poşete ya da leğene konularak buzdolabına yerleştirilmesi sakıncalıdır. Kesilip poşete koyulduktan sonra buzdolabına koyulan etler bir süre sonra bozulabilir. Bunun yerine etlerin metal bir tepsi içerisinde ve hava alınacak şekilde buzluğa koyulması gerekmektedir.

Kurban Eti Nasıl Saklanır


2. Kurban Eti Ne Kadar Süre Saklanmalıdır?

Uzmanların açıklamalarına göre kurban eti ilk kesildiğinde çok fazla olacağı için birçok kişi kurban etini paketleyip dolaba yerleştirmek isteyecektir. Burada dikkat edilmesi gereken konu, paketlenen etler pişirilmeye başlandığında, lüzumu kadarının çıkartılmasıdır. Eğer bir paketten küçük bir parça alıp tekrardan dolaba koyarsak, bu etin ömrünü iyice kısaltmaktadır. Kurban etinin çok uzun aylara bırakmadan tüketilmesi hem sağlık açısından hem de dini açıdan önemlidir. Mümkünse Kurban kesiminden sonraki 5-6 ay içerisinde tüketilmesi önerilmektedir. 6 aydan fazla etlerin saklanması, ne olursa olsun sakıncalıdır.


3. Kurban Eti Ne Zaman ve Nasıl Pişirilmelidir?

Kurban eti, kesildikten hemen sonra tüketilmemelidir. Ülkemizde birçok kurban kesicisi, kurban kesildikten 1-2 saat sonra hemen kurban etini pişirip yemektedir. Bu durum oldukça sağlıksızdır. Dinlenmeyen et sert olacağı için sindirim zorluğuna neden olur. Bu nedenle, kurban etleri hemen tüketilmeyin uygun ortamda biraz saklanmalı. Böylelikle bağırsak ve sindirim sorunları ortadan kalkmaktadır.

Kurban etlerinizi kısa bir süre içinde tüketmeye bakınız. Unutmayınız her geçen gün etinizin besin değeri düşecektir. Bunun için dolaplarda uzun süreli saklamayınız.

Önerilen İçerik;

Kurbanlık Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurban Nasıl Kesilir?

Kurban Kesmenin Şartları Nelerdir?

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
0
1
1
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.