Kıssa Nedir

Kıssa Nedir
18.02.201918:00

Kıssa kelimesinin birçok anlamı bulunmaktadır. Dini olarak geçmişten ders çıkaran hikayelere denir. Peki kıssa sözcüğü detaylı olarak nedir? İşte cevabı…

Haber güncelleme tarihi 18.02.2019 18:01

Kıssa kelimesi sözlükte olay ya da hikaye anlamındadır. Türkçede bolca kullanılan kıssa sözcüğü atasözlerinde karşımıza çıkmaktadır. Bunlara en büyük örnek olarak “kıssadan hisse” atasözü gösterilebilir. Bu atasözü bir hikayeden ya da olaydan ders çıkarmak olarak kullanılmaktadır.

Dinde kıssa kelimesi ise peygamberlerin başına gelmiş olaylardır. Kur’an-ı Kerim’de geçen kıssalar ise peygamberlerin başından geçen olaylardan insanların ders almaları içindir.

Kur’an-ı Kerim’de kıssaların anlatılma amacı, insanların bu olaylardan ibret ve ders almaları, doğru yolu bulmaları, güzel huy ve karakter edinmeleridir.

 Kur’an-ı Kerim’de Hz. Adem, Hz. İbrahim, Hz. İsmail ve diğer peygamberlerin başından geçen olaylar anlatılmıştır. Bu olaylar kutsal kitabımızda ders ve öğüt veren bir dil ile anlatılmıştır. Kur’an’da sadece peygamberler hakkındaki kıssalar değil toplumlar ve geçmiş hakkındaki kıssalar da anlatılmaktadır.

Hz. Yusuf’un kıssası en uzun ve en dikkat çekendir. Bu kıssada şöyle buyrulmaktadır;

“Sana bu Kur’an’ı vahyetmekle kıssaların en güzelini anlatıyoruz. Hâlbuki daha önce sen bunlardan habersiz idin.” (Yusuf,3)

Önerilen Link: Kuran-ı Kerim’in Temel Özellikleri Nelerdir - Kuran-ı Kerim'de Bahsi Geçen Konular

NeOldu.com / DİN

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4440
4561
2882
1113
1223
1556
2011
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Etiketler: ,
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.