Karadeniz Türküleri - En Güzel, Anlamlı ve Manalı Karadeniz Türküleri ve Karadenizli Sanatçılar

Karadeniz Türküleri - En Güzel, Anlamlı ve Manalı Karadeniz Türküleri ve Karadenizli Sanatçılar
02.12.201513:41

Karadeniz Türküleri içeriğinde tüm zamanların en güzel Karadeniz Türkülerini bulabilir, aynı zamanda Karadenizli sanatçılar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. İşte, gelmiş geçmiş en güzel Karadeniz Türküler sözleri...

Haber güncelleme tarihi 14.11.2020 09:39

Karadeniz Türküleri

Karadeniz Türküleri içeriğinde siz değerli okurlarımız için gelmiş geçmiş en güzel Karadeniz Türkülerini bulabilir, bu sözler içerisinde yer alan en güzel resimli Karadeniz Türküleri Sözlerini sosyal medya hesaplarından paylaşabilirsiniz.  Karadeniz, toprağı, doğası ve kültürü ile diğer bölgelere göre farklılık göstermektedir. Bu bereketli topraklar aynı zamanda birçok büyük sanatçı da çıkarmıştır. İşte sizler için derlediğimiz Karadeniz'in sevilen türküleri ve en sevilen sanatçıları...

En Güzel Karadeniz Türküleri;

Gelevera Deresi

Kazim Koyuncu'nun "Hayde" albumünde Şevval Sam ile birlikte düet yaptığı Karadeniz türküsüdür. Sevilen türkü günümüzde halen sevilerek dinlenilmektedir. Sözleri ise şu şekildedir:

Koyverdun gittun beni Allah'undan bulasun 

Kimse almasun seni yine bana kalasun 

Sevduğum senun aşkın ciğerlerumi dağlar 

Hiç mi duşunmedun sen sevduğun boyle ağlar 

Gelevera deresi iki dağun arasi 

Yuzunden silinmesun piçağumun yarasi 

Sevduğum senun aşkın ciğerlerumi dağlar 

Hiç mi duşunmedun sen sevduğun boyle ağlar 

Karadeniz Türküleri Sözleri

Ben Seni Sevduğumi

Söz ve müziği Maçkalı Hasan Tunç'a aittir. Karadeniz'in sevilen sanatçısı Kazım Koyuncu'nun "Hayde" albümünde yer alan sevilen türküyü birçok ünlü sanatçı seslendirmiştir.

Ben seni sevduğumi dunyalara bildurdum

Endurdun kaşlaruni babani mi eldurdum 

En dereye dereye al dereden taşlari

Geçti bizden sevdaluk al cebumden saçlari

Kiz evunun onine sereceğum kilimi 

Oldi hayli zamanlar görmedum sevduğumi 

Yaz geldi bahar geldi açti yeşil yapraklar 

Ben sana doyamadum doysun kara topraklar 

Karadeniz Türküleri Sözleri

Hasta Oldum Derdune

Trabzon'un Beşikdüzü yöresine ait olan bu türküyü, Grup Karmate ve İrfan Seyhan gibi Karadeniz şarkıcıları seslendirmiştir. Sevilen türkünün ilk dörtlüğü şu şekildedir:

Hasta oldum derduneda 

Oku bana yasini 

Gün boyunca ağlayup da silesun 

Gözyaşumi silesun 

Karadeniz Türküleri Sözleri

Oy Asiye

Söz ve müziği Ömer Akpınar'a ait Karadeniz türküsüdür. Sevilen türküyü Kazım Koyuncu ve Volkan Konak gibi birçok ünlü sanatçı seslendirmiştir. Türkünün nakarat kısmı ise şöyledir:

Oy asiye asiye 

tutun koydum kesiye (2x) 

Anan seni veriyi de bir bag pirasiye 

Oy sevdigim oy oy 

Baban seni veriyi de bir bag pirasiye 

Oy sevdigim oy oy 

Karadeniz Türküleri Sözleri

Hemşin Boyları

Söz ve müziği Efkan Şeşen'e ait olan Karadeniz'in sevilen türküsüdür. Resul Dindar ve Grup Karmate gibi ünlü sanatçılar tarafından yorumlanmıştır. Türkünün giriş kısmı ise şu şekildedir:

Çamların altında gülüm bir garip oldum 

Sorgusuz sualsiz tanıksızım ben 

Dereler ağlıyor yarim çağlar olmuşum 

Bu kez Hemşin boylarında vurulmuşum 

Dereler ağlıyor yarim çağlar olmuşum 

Bu kez Hemşin boylarında vurulmuşum 

Karadeniz Türküleri Sözleri

Didou Nana

Kazım Koyuncu'nun Viya albümünde bulunan türküdür. Orjinal versiyonu Lazca/Gürcüce olup Volkan Konak tarafından Türkçe versiyonu da söylenmiştir. Volkan Konak tarafından uyarlanan Türkçe versiyonunun sözleri şu şekildedir.

Dağlarda gezen kartalım kırıldımı kanatların 

Can mı çıktı boğazından niye düştün düz tarlaya 

Tut elimden kalk gidilim uy gidelim ziganaya (x2)

Na ni na dido dido anam dido dido babam 

Dido dido na ni na 

Karadeniz Türküleri Sözleri

Ordu'nun Dereleri

Birçok ünlü sanatçı tarafından seslendirilmiş, Karadeniz yöresinin en sevilen türkülerinden biridir. Türkünün sözleri ise şu şekilde başlamaktadır:

Ordunun dereleri aksa yukarı aksa 

Vermem seni ellere ordu üstüme kalksa sürmelim amman 

Karadeniz Türküleri Sözleri

Çekin Uşaklar Çekin

Fuat Saka'nın "Askoroz" albümünde yer alan türkü, birçok ünlü sanatçı tarafından yorumlanmıştır. Karadeniz türküsü'nün sözleri ise şu şekildedir:

Gemiciler kalkalım, şu yelkeni takalım 

Şişirip de yelkeni, sırt üstüne yatalım 

Kızılırmak başına, şu ırgatı atalım 

Tutalım balık havyar, keyfimize bakalım 

Karadeniz Türküleri Sözleri

Karadeniz'in En Sevilen Sanatçıları

Karadeniz Bölgesi'nin en değerli sanatçılarını aşağıdan öğrenebilir, bu sanatçıların birbirinden güzel Karadeniz Türkülerini çeşitli platformlardan dinleyebilirsiniz.

Kazım Koyuncu

Geleneksel Karadeniz müziği ile Rock'n Roll müziği sentezleyerek kendi tarzını yaratmış sevilen Artvinli müzisyen. 33 yaşında akciğer kanserine yakalanarak genç yaşta vefat etmiştir.

Volkan Konak

Karadeniz'in sevilen sanatçılarından Volkan Konak, Türk Halk Müziği tarzında şarkılar seslendirmektedir. 2006 yılında çıkardığı "Mora" albümü ile altın plak ödülü almıştır.

Hülya Polat

Karadeniz'in ünlü kadın sanatçılarından biri olan Hülya Polat, sevilen sanatçılardan biridir. Özellikle son dönemde popülerleşmiş olan sanatçı "Kocakarı" şarkısı ile iyi bir çıkış yapmıştır.

Kamil Sönmez

Çoğunlukla Karadeniz türküleri seslendiren Türk halk müziği sanatçısıdır. Sanatçı aynı zamanda sinema, tiyatro oyunculuğu da yapmaktadır.

İsmail Türüt

Karadeniz'ün ünlü sanatçılarından biri olan İsmail Türüt, Türk halk müziği sanatçısıdır. 30'un üzerinde albümü bulunan ünlü türkücü, 1990'lı yıllardan sonra Erkan Ocaklı, Adnan Yılmaz ve Cengiz Kurtoğlu ile beraber de birçok kaset yapmışlardır.

Selçuk Balcı

Karadeniz'in ünlü Türk halk müziği sanatçılarındandır. Çocukluğundan beri bağlama ve kemençe çalan ünlü sanatçı, ilerleyen yıllarda kendini bu konuda geliştirmiştir. 2011 yılında "Patika" isimli ilk albümünü çıkardı. 2 yıllık aranın ardından, "Mila" isimli ikinci albümünü çıkardı.

Davut Güloğlu

Rizeli ünlü sanatçı, bütün Türkiye'de ses getiren "Nurcanum" albümü ile adını duyurmuştur. Daha sonra çıkarttığı "Katula Katula" albümü ile ismini Avrupa'da da duyurmuştur. Ünlü sanatçının ayrıca birkaç film tecrübesi de bulunmaktadır.

Fuat Saka

Karadenizli ünlü sanatçı genellikle çoklu enstrüman parçalar yapmaktadır. Birçok bestesi de bulunan ünlü sanatçı Edip Akbayram ve Selda Bağcan gibi ünlü isimlerle birlikte çalışmıştır. Karadeniz/Laz müziğine caz esintileri vererek müzik üretimi yapan ünlü sanatçı Karadeniz yöresinin farklı sanatçılarından biridir.

Resul Dindar

Artvin/Hopa'lı halk müziği sanatçısıdır. Grup Karmate'Nin solistliğini yapan ünlü sanatçı, ilk çıkışını bu grupla yapmıştır. 2012 yılında gruptan ayrılan sanatçı, 2013 yılında "Divane" adı ile ilk solo albümünü çıkarmıştır. Karadeniz'in ünlü sanatçısı Türkçe'nin yanı sıra bölgede konuşulan diğer diller ile de şarkılar söylemektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
36
28
122
28
28
28
28
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.