1 Mayıs Sözleri | 1 Mayıs İşçi Bayramı Sözleri

1 Mayıs İşçi Bayramı ile ilgili söylenen en güzel ve en anlamlı sözleri sizler için bir araya getirdik. İşte 1 Mayıs İşçi Bayramı ile ilgili sözler...
1 Mayıs Sözleri | 1 Mayıs İşçi Bayramı Sözleri

1 Mayıs İşçi Bayramı ile ilgili söylenen en güzel ve en anlamlı sözleri sizler için bir araya getirdik. İşte, güzel sözler ve anlamlı sözlerden oluşan, işçilerin en önemli ve en güzel günü olan 1 Mayıs günü ile ilgili bilinmesi gerekenler ve en güzel 1 Mayıs sözleri, mesajları ve şiirleri…

1 mayıs işçi bayramı sözleri

Bu içeriğimizde yeni hazırladığımız ''2024 Yeni Resimli 1 Mayıs İşçi Bayramı Sözleri'' de ayrıca yer almaktadır. Bu görselleri telefonunuza kaydedip sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

1 Mayıs Sözleri - 1 Mayıs İşçi Bayramı Sözleri ve Şiirleri

1 Mayıs barış, demokrasi vе güvеnli bir gеlеcеk için mücadеlе günüdür. Dayanışmanın, iyiliğin, birliğin vе güzеlliğin birlеştiği 1 Mayıs’ta tüm işçi kardеşlеrimizi kutluyoruz.

Emеk, sеrmayеyе öncüldür vе ondan bağımsızdır. Sеrmayе ancak еmеğin mеyvеsidir vе еmеk olmadan sеrmayе olmazdı. Emеk sеrmayеdеn üstündür vе daha büyük önеm arz еdеr.

1 mayıs işçi bayramı sözleri

1 Mayısta doğacak olan parlak ilkbahar günеşi еvinе еkmеk götürmеk için alın tеrlеriylе çalışan işçi vе еmеkçi kardеşlеrimizin üzеrinе doğsun.

1 Mayıs işçi vе еmеkçi bayramı kutlu olsun. Emеk çalışanın, hak еmеğinin karşılığını almak için mücadеlе еdеnindir. Emеğimizin karşılığını almak vе mücadеlеmizе sonuna kadar dеvam еtmеk dilеğiylе 1 Mayıs işçi bayramınız kutlu olsun.

Özgür vе еşit bir gеlеcеk için mücadеlе vеrdik, еlbеt bir gün günеş doğacak vе karanlıktan aydınlığa çıkacağız. Güzеl günler göreceğiz çocuklar. 1 Mayıs İşçi vе Emеkçinin Bayramı Kutlu Olsun.

Öncelikle bütün işçi, emekçi ve birlik içinde hakkını arayan bütün çalışanların 1 Mayıs İşçi ve Emekçi gününü kutluyorum. Nice haklı yarınlar diliyorum.

1 mayıs işçi bayramı sözleri

En büyük çalışan ve emekçi ANNELERİMİZİN Emek ve Dayanışma Günü kutlu olsun.

Bu büyük dünyayı inşa eden tüm emekçilerin ve işçilerin, 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlu olsun.

“İnsanlar bana sorduğunda,” Neden otuzlu yaşlardaki gibi emekçileri örgütleyemezsiniz? ” Cevabı basit: o zaman yaptığımız her şey şimdi yasadışı.” Thomas Geoghegan

1 mayıs işçi bayramı sözleri

Her sabah yeni bir gün doğar ufukta dağların doruklarında, emeğin baş tacı edildiği bir hayat yeşerir ufuklarda, 1 Mayıs İşçi Bayramımız Kutlu Olsun.

1 Mayıs barış, demokrasi ve güvenli bir gelecek için mücadele günüdür.

Vermeyin insana izin kanması ve susması için, hakkını alması için kitleyi bilinçlendirin, bizlerin ellerindedir gelen ışıklı günler.

Tüm farkı yaratan emektir. John Locke

1 mayıs işçi bayramı sözleri

Tanrı gibi yaratın, kral gibi emredin, köle gibi çalışın. Constantin Brancusi

Emek olmadan hiçbir şey yetişmez. Sofokles

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününün tüm yurtta coşkuyla kutlanmasını diliyorum.

1 mayıs işçi bayramı sözleri

Toprak, onu eliyle işleyenlerindir. Emiliano Zapata

Emeğin, emektarın, alın terinin, dayanışma ve yardımlaşmanın günü olan 1 Mayıs’ımız kutlu olsun.

Kapitalizm, yönetenlerin resmi çetesidir. Al Capone

Hakları için ölenlere minnet ve şükran, akan tere selam ve saygı ile 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı Kutlu Olsun.

1 mayıs işçi bayramı sözleri

İşçilerin bir an önce iş-emekçi dünya görüşüne varmalarını ya da vardırmalarını diliyorum.

Birlik ve dayanışma inancıyla emek, barış ve özgürlük mücadelesinde tüm ezilenlerin 1 Mayıs işçi bayramını kutlarım.

Emeğin, emektarın, alın terinin, dayanışma ve yardımlaşmanın günü olan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyoruz.

En kutsal kazanç alın teri ile kazanılan helal kazançtır. 1 Mayıs’ta bu helal kazanç üzerine kurulmuş en önemli gündür. Bu özel gününüzü kutluyorum.

1 mayıs işçi bayramı sözleri

Haksızlıkların, eşitsizliklerin, adaletsizliklerin ve ezilmenin olmadığı, emeğin sömürülmediği, aydınlık, eşit ve güzel bir dünyayı göreceğimiz günlerin geleceği umuduyla, tüm emekçi kardeşlerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlarız.

En kutsal kazanç alın teri ile kazanılan helal kazançtır. 1 Mayıs’ta bu helal kazanç üzerine kurulmuş en önemli gündür. Bu özel gününüzü kutluyorum.

Dayanışmanın, iyiliğin, birliğin ve güzelliğin birleştiği 1 Mayıs’ta tüm işçi kardeşlerimizi kutluyoruz.

1 Mayıs’ın ülkemizde ve dünyada anlamına uygun olarak dostluk, dayanışma ve bayram havası içerisinde kutlanmasını diliyor, sağlık, mutluluk ve başarı dileklerimle, en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

En kutsal kazanç alın teri ile kazanılan helal kazançtır. 1 Mayıs’ta bu helal kazanç üzerine kurulmuş en önemli bayramdır.

1 mayıs işçi bayramı sözleri

İnsan size alın teriyle zengin olduğunu söylerse, onlara şu soruyu sorun: Kimin alın teriyle? - Don Marous

Hakları için ölenlere minnet ve şükran, akan tere selam ve saygı ile 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı Kutlu Olsun.

Vermeyin insana izin kanması ve susması için, hakkını alması için kitleyi bilinçlendirin, Bizlerin ellerindedir gelen ışıklı günler.

1 Mayıs’ın, anlamına yakışır bir şekilde dostluk ve dayanışma havasında kutlanmasını dileyerek, başta işçi, memur ve emekçiler olmak üzere bütün milletimizin Emek ve Dayanışma Günü'nü kutluyorum.

1 mayıs işçi bayramı sözleri

Birlik ve dayanışma inancıyla emek, barış ve özgürlük mücadelesinde tüm ezilenlerin 1 mayıs işçi bayramını kutlarım.

Yepyeni bir güneş doğar dağların doruklarından, Mutlu bir hayat filizlenir kavganın ufuklarından, Yurdumun mutlu günleri mutlak gelen gündedir.

1 Mayıs ile İlgili Sözler - En Güzel 1 Mayıs Sözleri

İşçilerle ilgili tanınmış kişilerin söylediği sözleri sizinle paylaşalım. İşte, ünlü düşünürlerin işçi bayramı ile ilgili sözleri;

"Yalnızca iki sınıf vardır, işçi sınıfı ve burjuvazi, ve her kim bunlardan birinden yana değilse, ötekinden yanadır."  -  Josef Stalin

1 mayıs işçi bayramı sözleri

İş, bizi can sıkıntısı, kötülük ve ihtiyaç gibi üç büyük felaketten uzak tutar. - Bossuet

Dayanışma;ezilenlerin inceliğidir . E. Che Guavera

İşçinin teri kurumadan ücretini veriniz ve kendisine işte iken ücretini bildiriniz. - Hadis-i Şerif

Bazı insanlar büyük işler görmek için dünyaya gelmişler, bazıları da küçük işler görürler. -  Dostoyevski

İnsan işine, işsiz kalıncaya kadar küfreder. - Sinclair Lewis

Bir metre iş yapmayı bir kilometre söz vermeye değiştirmem. - James Howel

Dünyada en güç iş, işsiz gezmektir. - Leb Rostens

1 mayıs işçi bayramı sözleri

Büyük işler başarmak isteyen kimse, ölüm yokmuş gibi yaşamalıdır. - Vauvenargues

İnsan’n mevkine göre yaptığı işlerin de ismi değişir. - Moliere

Bir iş bir kere geri kalırsa, bir daha ilerleyemez. - Hz.Ömer

İş görmek istiyorsanız az, laf etmek istiyorsanız çok kalabalık ekip kurunuz. - Mancur Olson

Taşlar değil, yapılan işler anıtları oluşturur. - J.Lothorpmoley

1-mayis-sozleri-012.jpg

Yapılmış küçük işler, planlanmış büyük işlerden çok daha iyidir. - Peter Marshal

Kendi işi için efendi olmayı beceremeyen, başkasına hizmetçi olur. - Şehabettin Ahmed

Her şeye rağmen düşmana inat yaşayacağız, yaşatacağız yarın bizim çünkü biz öleceğiz ama çocuklarımız bıraktığımız mirası taşıyacaklar yüreklerinde ve onların yürekleri bizim altında ezildiğimiz korkuları yaşamayacaklar. - Y. Güney

En Güzel 1 Mayıs Sloganları

Bir Mayıs'ta Sendikaların hepsi kendilerine birkaç slogan belirler ve 1 Mayıs günü o sloganlarla yürüyüşlerini yaparlar. İşte yürüyüşe renk katan sloganlar;

- Günlerin bugün getirdiği baskı zulüm ve kandır, Ancak bu böyle gitmez sömürü devam etmez, Yepyeni bir hayat gelir bizde ve her yerde.

1-mayis-sozleri.png

- Vermeyin insana izin kanması ve susması için, Hakkını alması için kitleyi bilinçlendirin, Bizlerin ellerindedir gelen ışıklı günler.

- Yepyeni bir güneş doğar dağların doruklarından, Mutlu bir hayat filizlenir kavganın ufuklarından, Yurdumun mutlu günleri mutlak gelen gündedir.

- isyan, devrim, özgürlük!!!

- İşçi gençlik el ele tam bağımsız Türkiye.

- yaşasın demokrasi, kahrolsun faşizm, kahrolsun kapitalizm.

- Bu daha başlangıç mücadeleye devam.

1-mayis-sozleri-001.png

- İşçiyiz, haklıyız!

"İşçilerin en kutlu olan bayramı 1 Mayıs neden kutlanıyor, bu gün resmi tatil mi?" gibi soruların ışığında 1 Mayıs ile ilgili sözleri, sloganları ve bu günde emekçilere göndereceğiniz mesajları sizler için derledik. İşte, 1 Mayıs'a dair her şey;


1 Mayıs Nedir? Neden Kutlanır?

1 Mayıs 1886’da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçilerin günde 12 saat, haftada 6 gün olarak çalışma takvimine karşın, 8 saatlik çalışma talepleri üzerine işi bıraktılar. Şikago’da yapılan gösterilere yarım milyon insan katıldı. 6 binin üzerinde siyahi ve beyaz işçiler birlik içinde beraber yürüdüler. Siyahilerin birçok haktan yoksun olduğu gibi o dönemde Luizvil’deki parklar, siyahilere yasaktı. Siyah ve beyaz işçilerin beraber yapmış olduğu bu gösteride siyahiler ve beyazlar sokaklarda dolanarak Ulusal Park’a girdiler. Böylece ön yargılar yıkılmış oldu.

Bu gösteriler 1 Mayıs’ı izleyen günlerde de devam etti. Ta ki, 4 Mayıs’ta Kanlı Haymarket olayına kadar.

1-mayis-sozleri-002.png

Uygulanan bu baskılar gösterilerin tekrardan yapılmasını engelledi. 1889’da toplanan İkinci Enternasyonel’de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs günü tüm dünyada “ Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü” olarak kutlanılması kararlaştırıldı.

Zamanla 8 saatlik iş gücü birçok ülkede resmi olarak kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve beraberlik dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğine büründü.


1 Mayıs 2024 Resmi Tatil mi?

1-mayis-sozleri-003.png

İşçi ve Emekçi Bayramı olarak bilinen 1 Mayıs’ta tatil ilan ediliyor mu? 1 Mayıs Türkiye’de resmi olarak ilk kez 1923 yılında kutlandı. 2008 yılının Nisan  ayında ise Emek ve Dayanışma Günü olarak kutlanılmasına karar verildi. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM’de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil olarak ilan edilmiştir.

1 mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı 2024 yılında Çarşamba gününe denk geliyor.


1 Mayıs Şarkıları, Müzikleri, Türküleri

1 Mayıs meydanlarında 1 Mayıs Marşı'nı bol bol dinleyeceksiniz. Cem Karaca ve Grup Yorum tarafından söylenen bu marş oldukça coşkulu.

1-mayis-sozleri-004.png

1 Mayıs Marşı

Günlerin bugün getirdiği baskı zulüm ve kandır

 Ancak bu böyle gitmez sömürü devam etmez

 Yepyeni bir hayat gelir bizde ve her yerde

 

1 Mayıs 1 Mayıs işçinin emekçinin bayramı

Devrimin şanlı  ilerleyen halkların bayramı

 

Yepyeni bir güneş doğar dağların doruklarından

 Mutlu bir hayat filizlenir kavganın ufuklarından

 Yurdumun mutlu günleri mutlak gelen gündedir

 

1 Mayıs 1 Mayıs işçinin emekçinin bayramı

Devrimin şanlı yolunda ilerleyen halkların bayramı

 

Vermeyin insana izin kanması ve susması için

 Hakkını alması için kitleyi bilinçlendirin

 Bizlerin ellerindedir gelen ışıklı günler

 

1 Mayıs 1 Mayıs işçinin emekçinin bayramı

Devrimin şanlı yolunda ilerleyen halkların bayramı

 

Ulusların gürleyen sesi yeri göğü sarsıyor

 Halklɑrın nasırlı yumruğu balyoz gibi patlıyor

 Devrimin şanlı dalgası dünyamızı kaplıyor

 

Gün gelir gün gelir zorbalar kalmaz gider

Devrimin şanlı yolunda bir kağıt gibi erir gider.

- Sarper Özsan


En Güzel 1 Mayıs Şiirleri

İşçinin, emekçinin bu kutlu gününde en coşkulu 1 Mayıs konulu şiirleri sizler için bir araya getirdik. İşte, En güzel 1 Mayıs İşçi Bayramı şiirleri;

1-mayis-sozleri-005.png

Türkiye İşçi Sınıfına Selâm!

Selâm yaratana!

Tohumların tohumuna, serpilip gelişene selâm!

Bütün yemişler dallarınızdadır.

Beklenen günler, güzel günlerimiz ellerinizdedir,

haklı günler, büyük günler,

gündüzlerinde sömürülmeyen, gecelerinde aç yatılmayan,

ekmek, gül ve hürriyet günleri.

Türkiye işçi sınıfına selâm!

Meydanlarda hasretimizi haykıranlara,

toprağa, kitaba, işe hasretimizi,

hasretimizi, ay yıldızı esir bayrağımıza.

Düşmanı yenecek işçi sınıfımıza selâm!

Paranın padişahlığını,

karanlığını yobazın

ve yabancının roketini yenecek işçi sınıfına selâm!

Türkiye işçi sınıfına selâm!

Selâm yaratana!

- Nazım Hikmet -

***

1-mayis-sozleri-006.png

1 Mayıs

Taksime Örülmüş Çelik Çitler

 Yürümeye Karalı Canı Yiğitler

 Cumhuriyetin Yolundayız

 Ezilecek Bize Ayak Diyen İtler

 

Denizler Mahirler Işıktır Bize

 Aydınlık Günler Gelecek Size

 Cumhuriyetin Yolundayız

 Emekçiye Vuran Gelecek Dize

 

Atam İlkenden Geri Atmayız

 Kanla Alınan Yurdu Satmayız

 Cumhuriyetin Yolundayız

 Buş Emriyle Yangelip Yatmayız

 

Şehide Kelle Haine Sayın Diyenler

 Satılmış Başlardır Haramı Yiyenler

 Cumhuriyetin Yolundayız

 Demokrasi Altında Fetocu Giyenler

 -  Tahir Azkın -

 

***

1 Mayıs

Bir Mayıs dediler işçinin bayramıdır,

İşverenle işçinin emek hesabıdır.

Refaha ulaşmak işçinin de hakkıdır,

 

Mitinglerle her yıl bu hak hatırlatılır.

Anladık ama ne zaman bayram yapılır?

Yıllardır yapılanlar miting bayramıdır.

Istıraplı esnaf o gün dükkan kapatır,

Sözde bayram, halkın huzurunu kaçırır.

 - Yücel Terkanlıoğlu -

***

 

1 Mayıs

Bu gün bir mayıs

Bütün emekçiler meydanlardayız.

Bu gün, daha da farklı bağırmaktayız,

Çünkü bayramımızı haykırmaktayız.

 

Bu gün taksimi, gün doğduyu, Tandoğan’ı

Yani, isimsiz bütün alanları

Güm güm vuran, davulun tokmağını

Duymayan kalmasın, işçi bayramını.

 

Bir gün sende kabullenirsin

 Bu gün bayram, tatil dersin

 Sende gelip halaya girersin

İşte o zaman emekçisin, bizdensin.

 

Biz öylede, böylede yine geliriz,

 Sizden isteğimiz, saygı göstermeniz.

 Üzerimize, panzerlerle gelmemeniz,

 Emekçileri kuyruklarda öldürmemeniz.

 

Sizde emekçiyim diyorsanız,

 Bir mayıs bayramınız, katılmalısınız.

 Haklarınız için ölenleri, rahmetle anmalısınız.

 Hiç değilse, alnınızdan akan tere saygı duymalısınız.

 - Resul Yallıç

***

1 Mayıs

Bizimle başlar mayıs

bugün bizim günümüz

yüce emek ordusunun günü,

 Biz doğarız bugünde

ışırken ufku gecenin

 fırlar öfkemiz düşman üstüne

 çılgın bir ok gibi,

 Yıkıp bendini

 taşar kanımız

 çağlaya köpüre

 öfke sellerince

 boz bulanık ırmak gibi…

 

Bugün bizim günümüz,

 Yapıp yaratanların

 üretip aç yatanların

 ve karanlığa

 kafa tutanların

 kızıl bir gül okşarcasına

yaşamın nabzındadır elleri.

 Sökün eyler güneş denizine

 her yanından dünyanın

 mayıs gelende

 sarı, siyah, kızıl ve ak

 rengarenk sıralarla

 kabarıp dalgalanarak

 yedi iklim dört bucağın emekçileri…

 

Mayıs bizim günümüz,

 Biz hep

 yirmi yaşımızın

 gürbüz yiğitleriyiz mayıslarda,

 Bir önü alınmaz sevdadır sarsan yüreğimizi

 Kulaklarımızda uğultusu dönen çarkların

 Ayak altımızda kabarır toprağın sinesi,

 Biz hep

 genç kalacağız mayıslarda

 yirmi yaşında

 tunç bilekli delikanlılar

 ve selvi boylu kızlar gibi…

-  Mehmet  Sarı -

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum