İyi Bir Kameramanda Aranan Kriterler

İyi Bir Kameramanda Aranan Kriterler
18.09.201518:58

Sinema ve Televizyon sektörünün olmazsa olmazları kameramanlarda aranan tüm nitelikler haberimizde.

Haber güncelleme tarihi 19.05.2017 11:35

En zor mesleklerden biri olarak nitelendirilen kameramanlık, gerek karakter gerekse vücut bakımından aranan niteliklere sahip olmayı gerektirmektedir. Genellikle ayakta çalışan kameramanlarda vücut sağlığı oldukça önemlidir. Kamerayla birlikte yürüme, koşma, çömelme, diz çökme ve eğilme gibi durumlar kameramanlar için başarıyla tamamlanması gereken eylemlerdir. Bu nedenle bir süre sonra kameramanlarda boyun ve sırt ağrıları kaçınılmaz bir durumdur.

kameramanlar--001.jpg

Her iki el parmaklarını da kullanmak durumunda olan kameramanlar görme ve işitme gibi duyu organlarının işlevlerini tam olarak yerine getirmelidir. Oldukça iyi bir estetik görüşe sahip olması gereken kameramanlar; yaratıcı, girişken ve uyumlu kişiler olmalılardır.

Kameramanların genellikle çalışma saatleri düzenli olmamakla birlikte iyi bir iş disiplinine sahip olmaları gerekmektedir. Çalışma arkadaşları ile iyi bir uyum içinde olmaları; koordine etme, başarı ve çalışma koşulları acısından oldukça önemlidir.

KAMERAMANDA ARANAN KRİTERLER NELERDİR?

Yaş

kameramanlik-yasi-.jpg

Kameramanlıkta tercih edilen en ideal yaş aralığı 20 ile 25 arasındadır. Kameramanların çalışma koşullarının yanı sıra aranan diğer kriterlerle uyum sağlayabilmesi için genç ve enerjik olması oldukça önemlidir. 20-25 yaş aralığında kameramanlığa başlayanlar zaman içerisinde daha kendilerini geliştirebilme imkanı bularak avantaj sağlarlar.

Kameramanların en verimli oldukları çağ 30’lu yaşlardır. 30’lu yaşlar, genel bilgi birikimi ve tecrübe ile en başarılı oldukları dönem olarak nitelendirilmektedir. 40 yaş sonrasında ise dış çekimler yerine genellikle stüdyo çekimlerinde yer almaktadırlar.

Fiziksel Yeterlilik

fiziksel-yeterlilik.jpg

Ortalama 7-8 kilo ağırlığına sahip olan kameraları taşımak göründüğü kadar kolay değildir. Kameranın doğru ve rahat kullanımı açısından fiziksel yeterlilik oldukça önemlidir. Bu nedenle zayıf bünyeye sahip kişiler çok fazla tercih edilmemektedir.  

Aktüel kameramanlıkta uzun süreli ve özensiz kullanılan kameralar zaman içinde kameramanda çeşitli eklem ağrılarına, bel ve boyun fıtığına neden olmaktadır. Kameramanlık yapmak için fiziksel anlamda yeterli olmak başarıya giden yolda oldukça etkilidir.

Heveslilik

heves.jpg

Her meslekte olduğu gibi öncelikle heves ve azim aranan başlıca özelliklerdendir. Gerek çalışma sırasındaki motivasyon gerekse kariyer anlamında iyi bir başarı elde etmek için işini ilk günkü hevesle yapması oldukça önemlidir.

Kişinin kendini geliştirebilmesi adına hevesini kaybetmemesi ve öğrenme azminden ödün vermemesi iyi bir kameramanda aranan başlıca özelliklerdendir. Kameramandaki bu heves ve istek işini en iyi şekilde yapmasını ve elde ettiği görüntülerin kalitesinin artmasını sağlayacaktır.

Çalışkanlık

zorluklar.jpg

Disiplinin oldukça önemli olduğu mesleklerden biri de kameramanlıktır. Gerek çalışma koşulları gerekse çalışma saatleri açısından disiplinden ödün vermemeli ve işini en iyi şekilde yapmaya çalışmalıdır.

Bazı durumlarda 12 saati aşan çalışma süreleri söz konusu olduğunda arkadaşları ile çok iyi kordine olmalı ve yılmamalıdır. Sorumluluklarının bilincinde olmalı ve zorluklara karşı pes etmemelidir.

Estetik Bakış Açısı

teknik-bilgi-.jpg

İyi bir kameramanda aranan başlıca özelliklerden bir diğeri ise estetik bakış açısıdır. Fotoğrafçılıkta olduğu gibi görsel sanatçı olarak nitelendirilen kameramanlar, estetik bakış açısına sahip olmanın yanı sıra iyi bir gözlem yeteneğine sahip olmalılardır.

Zaman içinde kazanılabilen bir özellik olan estetik bakış açısı, gerek stüdyo kameramanları gerekse drama çekimi yapan kameramanlar için aynı öneme sahiptir. İletilen görüntünün doğru yer ve açıdan çekilmiş olması anlatılmak istenen mesajın doğru olarak algılanmasını sağlamaktadır.

Teknik Bilgi

teknik-bilgi--002.jpg

Her meslekte olduğu gibi yaptığı iş konusunda yeterli teknik bilgiye sahip olması oldukça önemlidir. Kamera, fotoğraf makinası ve elektronik makinaların kullanımına karşı bilgili ve meraklı olması aranan kriterler arasındadır.

İyi bir kameraman kameranın tüm bölümleri, parçaları, düğmeleri ve işlevleri konusunda bilgi sahibi olmalı ve olası sorunları en kısa sürede çözebilmelidir. Çekim sırasında oluşan bir sorunu kısa zamanda çözmesi yayın akışı açısından oldukça önemlidir.

Cansu YAVAŞ / NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER