• DOLAR5,3279-0.70
 • EURO6,0542-0.85
 • ALTIN219,530-0.96
 • BIST98.4551.69

İspanya Gezilecek Yerler ve Turistik Noktalar

İspanya Gezilecek Yerler ve Turistik Noktalar

İspanya, İber Yarımadası'nda bulunan bölgenin en tarihi ve turistik ülkesidir. İspanya seyahatinde ülkenin gezilecek görülecek yerleri ile ilgili aradığınız her şeyi yazımızda bulabilirsiniz. İşte, İspanya'nın tarihi ve turistik yerleri...

Haber güncelleme tarihi 25.09.2018 14:20

"İspanya'da gezilip görülmesi gereken yerler" ile alakalı detaylı incelememize başlamadan önce, İspanya'nın coğrafi konumu ve doğal güzellikleri hakkında kısa bir bilgi vermek isteriz.

İspanya Avrupa'nın güneybatı bölümünde İber Yarımadası olarak bilinen bölgede Portekiz ile beraber yer almaktadır. Doğusu ve güneyini Akdeniz sararken kuzey kısmında Atlas Okyanusu bulunmaktadır. Nüfusu 47 milyona yaklaşan ülkenin yüzölçümü tam 505,992 kilometrekaredir. Avrupa Birliği ülkelerinden biri olan İspanya tarihi ve turistik açıdan Avrupa'nın en önemli bölgesidir. Birçok kilise, saray, kale, kule gibi mükemmel yapıya sahip olan İspanya'nın gezilecek görülecek yerlerini sizler için derledik.

 


El Hamra Sarayı

el hamra sarayı ispanya

"İspanya'da gezilip görülmesi gereken yerlerin" başında, bölgede İslam egemenliğinin yaşandığı dönemlerde 1232 yılında yapımına başlanan nadide saray, 1984 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır. Onlarca oda ve salona sahip olan El Hamra Sarayı İspanya'da yaşanan yüzlerce yıllık İslam tarihinin en değerli yapısı olarak bilinmektedir. 1333 yılında tamamlandığında Dünya'nın en ünlü yapılarından biri haline gelen El Hamra Granada kentinin yüksek bir noktasında bulunmaktadır. Kentin sembollerinden biri olan nadide sarayda Allah'ı zikreden birçok Arapça ifade bulunuyor. Bunlardan en önemlisi 'Allah'tan başka galip yoktur' yazısıdır. Bu saray İspanya gezi rehberinizin ilk sıralarında yer almalıdır.

 


La Sagrada Familia

la sagrada familia ispanya

La Sagrada Familia 'Kutsal Aile' anlamına gelmektedir. Barselona'da bulunur. 1883 yılında yapımına başlanan bazilika 2007'de tamamlanabilmiştir. 120 yılı aşkın bir inşa süreci yaşayan manevi yapı, halk içinde tamamlanamayan kilise olarak anılmaktadır. Antoni Gaudi, Francesc de Paula Villar y Lozano ve Mark Burry gibi pek çok ünlü mimarın ortak tasarımı olan yapı, Barselona'nın sembolü durumundadır. Noucentism, İspanyol Gotik, Art Nouveau, Moden ve Katalan Modernizm mimarisinin izlerini taşımaktadır. Yüksekliği 170 metreye kadar uzanan kutsal yapı, İspanya'nın tarihi yerlerinden biridir.

Barselona Gezi Rehberi

Sagrada Familia Bazilikası Hakkında Bilgi


Madrid Kraliyet Sarayı

madrid kraliyet sarayı

İspanya'nın başkenti Madrid'de bulunan ve İspanyol Kraliyet Ailesi'nin resmi konutu olan saraydır. Yalnızca resmi törenlere ev sahipliği yapan Madrid Kraliyet Sarayı, 1734 ve 1755 yılları arasında inşa edilmişir. Francesco Sabatini, Filippo Juvarra, Giovanni Battista Sacchetti ve Jose Segundo de Lema gibi ünlü mimarların ortak tasarımı olan saray, Barok ve Klasizm mimari stilleriyle oluşturulmuştur. Madrid'in en önemli simgelerinden biri olarak bilinen saray, şehrin batı kısmında Bailen Caddesi'nde yer almaktadır. Madrid Kraliyet Sarayı, 135 bin metrekarelik alanı kapsamaktadır. İspanya'nın en turistik yerlerinden biridir ve her yıl milyonlarca turist çekmektedir.

Madrid Gezilecek Noktalar


Kurtuba Camii

kurtuba camii ispanya

Hernan Ruiz the Younger, Hernan Ruiz the Elder, Hernan Ruiz III, Diego de Ochoa Praves ve Juan de Ochoa Praves gibi mimarların ortak tasarımı olan Kurtuba Camii Cordoba kentinde bulunmaktadır. 736 ve 987 yılları arasında inşa edilen cami, en eski İslami mimari eserlerinden biri olarak bilinmektedir. İslam mimarisinin yanı sıra Gotik, Barok, Mağrip ve Rönesans mimari özelliklerini de yansıtmaktadır. 1293 sütuna sahip olan şaşalı cami şu anda Cordoba Katedrali olarak kullanılmaktadır. İspanya'nın görülecek yerleri arasında yer alan bu tarihi kutsal yapıyı görmeden kentten ayrılmayın.


Prado Müzesi

prado müzesi ispanya

Müze binası ünlü mimarlar Rafael Moneo ve Juan de Villanueva tarafından dizayn edilmiştir. Madrid'dedir. İspanya'nın ulusal sanat müzesi olarak faaliyet gösteren kurum, 1819 yılından bu yana hizmet vermektedir. Önceleri resim ve heykele dayalı olan Prado Müzesi binlerce çizim, baskı, nümizmatik eserleri, ziynet eşyaları ve madalyonlar içermektedir. Ünlü sanatçı Francisco de Goya'nın yanı sıra Diego Velazquez, El Greco, Titian, Peter Paul Rubens ve Hieronymus Bosch'un koleksiyonlarını sergileyen müze yılda 2 milyondan fazla ziyaretçi çekmektedir. Sanatsverler için İspanya'nın gezilecek yerlerinden biri olarak önemlidir. 


Gotik Quarter

gotik quarter ispanya

Via Laietana'dan La Rambla'ya oradan da ve Akdeniz sahiline uzanan Barselona'nın eski şehir merkezidir. Ciutat Vella Bölgesi'nin de parçası olan bölge 19 ve 20. yüzyıllarda birkaç değişiklik yaşasa da bölgedeki binaların çoğu Ortaçağ'dan kalma tarihi yapılardan meydana gelmektedir. Bölgede bulunan Roma duvarı kalıntıları bölgede Romalıların da yaşadığının göstergesidir. Aynı zamanda bu alanda Ortaçağ Yahudi mahallesi de yer almaktadır. İspanya seyahatinizde tipik bir Ortaçağ Mahallesi olan Gotik Quarter'in trafiğe kapalı labirent gibi dar sokaklarını dolaşarak tarihi binaların görkemi arasında farklı duygular yaşamanın tadını çıkarmalısınız.


Casa Batllo

casa batllo ispanya

1887 ve 1905 yılları arasında inşa edilen Casa Batllo Barselona'da bulunan ikonik bir yapıdır. Antoni Gaudi'nun şaheseri olarak meşhurlaşan binanın yapımında Josep Maria Jujol, Joan Rubio, Domanec Sugranes i Gras, Francesc Berenguer i Mestres, Josep Canaleta ve Jaume Bayo gibi önemli mimarların da emeği olmuştur. 32 metre yüksekliğindeki yapı Ekspresyonist, Katalon Modernizmi ve Modern mimari tarzlarını aksettirmektedir. İspanya'nın en turistik yerlerinden biri olan Casa Batllo'yu mutlaka görmelisiniz.


Güell Park

güell park ispanya

Carmel Tepesi üzerinde bulunan bahçeler ve mimari eserlerden meydana gelen kamusal bir parktır. 1900 ve 1914 yılları içerisinde Güell'ler Sülalesi'nin yüceliğini temsilen oluşturulmuştur. Gracia Bölgesi'nde bulunan yapımından yaklaşık 9-10 yıl sonra halka açılan park, Barselona'nın en çok ziyaret edilen yerlerinden birine çevrilmiştir. Park içerisindeki Gaudi Antoni'ye ait mimari yapılarla beraber 1984 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne eklenmiştir. 

Güell Parkı Hakkında Bilgi


La Rambla

la rambla ispanya

Barselona'da bulunan 1,2 km uzunluğudaki dünyaca ünlü bir caddedir. Yol boyunca caddenin iki tarafında da yemyeşil ağaçlar seyreder. Bölge halkının ve turistlerin en fazla tercih ettiği gezi ve alışveriş noktalarından birine çevrilen La Rambla kentin merkezinde yer almaktadır. Bölge turizmin patladığı dönemlerde çok kalabalıklaşır ve kaldırım kafeleri ile hediyelik eşya sergileri hemen her yeri kaplar. İspanya gezi rehberinize Barselona'nın bu hareketli caddesini kaydetmeyi unutmayın.


Buen Retiro Park

buen retiro park ispanya

'El Retiro' olarak da anılan park başkent Madrid'in en büyük ve en popüler parklarından biridir. 19. yüzyılın sonlarına kadar İspanyol Kraliye Ailesi'ne ait iken daha sonra halka açılmıştır. 1,4 kilometrekarelik devasa bir bölgeyi kapsayan Buen Retiro Park Prado Müzesi'ne çok yakın mesafede yer almaktadır. Rengarenk bahçeleri, heykelleri, bisiklet ve yürüyüş yolları, sandal keyfi sunan havuzlarıyla dikkat çeken park, zaman zaman çeşitli etkinliklere de sahne olmaktadır. İspanya seyahatinizde huzur bulabileceğiniz alanlardan biridir. 


Sevilla Katedrali

sevilla katedrali ispanya

1401 ve 1528 yılları arasında inşa edilen Sevilla Katedrali oluşturulduğu dönemde Dünya'nın en büyük katedrali olma unvanını Aya Sofya'nın elinden almıştır. Sevilla'da yer alır. Alonso Martinez, Pedro Dancart, Carles Galtes de Ruan ve Alonso Rodríguez gibi mimarların Gotik mimari stiliyle tasarladığı katedral, kentin en değerli manevi sembolüdür. Roma Katolik kilisesi olarak hizmet veren katedralin çan kulesi tam 105 metredir. Sevilla Katedrali dünyaca ünlü Kristof Kolomb, X. Alfonso, Elisabeth of Swabia gibi pek çok kaşif, bilgin ve sanatçıların ebedi istirahatgahıdır. İspanya'nın tarihi yerleri arasında bu yapıya ayrı bir parantez açmalısınız.

Sevilla Gezilecek Yerler


İbiza

ibiza ispanya

Balear Adaları'ndan biri olan bölge onlarca yıldır yaz turizminin değişmez adreslerinden birine çevrilmiştir. 140 bin dolayında insanın yaşadığı ada yaz aylarında nüfus patlaması yaşamaktadır. Disko, bar gibi gece mekanlarıyla ünlü olan bölge, Avrupa'nın en popüler tatil yerlerindendir. İspanya seyatiniz yaz aylarına denk gelirse renkli sahilleri ve sunduğu imkanlarla ünlülerin de dikkatini çeken İbiza'yı mutlaka görmelisiniz.

ispanya gezi rehberi


El Escorial

el escorial ispanya

San Lorenzo El Escorial Kraliyet Sitesi veya dünyaca meşhur ismiyle El Escorial başkent Madrid'e 48 kilometrelik mesafede San Lorenzo kasabasında bulunmaktadır. İspanya Kralı II. Felipe'nin emri üzerine inşa edilen yapı, 1563 ve 1584 yılları arasında tamamlanabilmiştir. Tarihi, kültürel ve dini açıdan büyük değer taşıyan El Escorial iki mimari kompleksten meydana gelmektedir. Bu manastır aynı zamanda içerisinde Arapça el yazmaları dahil olmak üzere yüzlerce kitabı barındıran bir kütüphane görevi de üstlenmektedir. Şaşalı görünümüyle büyüleyen yapı, ülkenin sembollerinden biri olup UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde de kendisine yer bulmayı başarmıştır.

 


Timanfaya Ulusal Parkı

timanfaya ulusal parkı ispanya

Kanarya Adaları'nın güneybatısında bulunan bir milli park alanıdır. 1974 yılında ulusal park ilan edilen bölge, tam 51,07 kilometrekarelik sahayı içine almaktadır. Volkanik topraklardan oluşan bölge, ülkenin biyosfer rezervlerinin çoğuna sahiptir. Bölgeye turlar düzenlenmektedir ve yürüyüş yolları sayesinde gayzerleri yakından izlemenin keyfini yaşayabilirsiniz. 

 


Segovia Su Kemeri

segovia su kemeri ispanya

İber Yarımadası'nın en iyi korunan yapılarından biridir. Roma su kemerlerinin en mükemmel örneği olarak bilinmektedir. Segovia kentinin de simgesi haline gelen yapı, 813 metre uzunluğa ve 28 metre yüksekliğe sahiptir. MS 1. yüzyılda yapıldığı düşünülen esrarengiz yapıların oluşturulma dönemi tam olarak tespit edilememiştir. İspanya'nın en tarihi yerlerinden biri olarak ünlü olan Segovia Su Kemeri size farklı duygular yaşatabilir.


Picasso Müzesi

picasso müzesi ispanya

Barselona'nın Montcada Caddesi üzerinde hizmet veren sanat müzesi Dünya'nın en büyük ressamlarından biri olan Pablo Picasso'nun kapsamlı sanat koleksiyonlarına adanmıştır. Sanatçının 4,251 eserinin de sergilendiği kalıcı koleksiyonlarıyla her yıl 1 milyondan fazla ziyaretçi çekmektedir. 1963 yılında halka açılan Picasso Müzesi İspanya seyahatindeki sanatseverlerin ilk rotalarındandır.


İspanya Gezilecek Yerler Haritası

İspanya'da gezip görebileceğiniz tarihi mekanları, turistik alanları sizin için özel olarak hazırladığımı haritamız ile keşfedebilirsiniz.


İSPANYA GEZİ REHBERİ

İspanya Gezilecek Yerler

Bilbao Gezi Rehberi

Zaragoza Gezilecek Yerler

Valensiya Gezilecek Yerler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  BENZER HABERLER
  Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
  Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
  kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.