İspanya Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Gezi Rehberi

12 Şubat 2019

Kutsal Aile Bazilikası / Barselona
Barselona'ya gidenlerin görmeden dönmediği, Gaudi'nin eseridir. Önemli bir dini yapıdır, sesli rehber bulunur ama Türkçe dilinde çeviri yapılmıyor.
1
El Hamra Sarayı / Granada
Saatlerce hayranlıkla izleyeceğiniz, önemli saraylardandır. Sarayın her köşesi zerafetin ürünüdür. Kesinlikle görmeden gelmeyeceğiniz yerlerdendir.
2
Prado Müzesi / Madrid
Çok kıymetli eserleri görme imkanı sunan müzenin ortalama içerisinde gezme süresi 3 saattir. Tarihin ve sanatın bir arada olduğu müzeyi görmeden gelmeyin.
3
Kurtuba Camii / Cordoba
Bu harika yapıyı mutlaka gezmeniz gerekiyor. Dış güzelliğinin yanı sıra, iç güzelliği de sütunlarla süslenmektedir. Dikkat çekici olan camiinin ortasında bulunan kilisedir.
4
Casa Batllo / Barselona
Görenleri büyüleyen Barselona simgelerindendir. Seyretmeye doyamayacak kadar güzellikte olan bu eserin içerisine girmek için sabahın erken saatlerinde gitmelisiniz. Yoksa sıra beklemek zorunda kalırsınız.
5
Plaza de Espana / Seville
Muhteşem manzaralara ve düzenlemelere sahip olan bir meydandır. Havuzun güzelliği de farkı bir hava katmıştır. Burada gün batımını mutlaka izleyin.
6
Segovia Su Kemeri / Segovia
İnsanın içini açan bir manzaraya sahiptir. Madrid'e gelip 1 tam gününüzü buraya ayırmadan şehirden gitmeyin deriz.
7
Alcazar / Seville
Her odası ve her avlusunda farklı bir medeniyet ile karşılaşabileceğiniz, tarih harmanıdır. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde de bulunan tarihi mekanlardandır.
8
Retiro Park / Madrid
Eski kraliyet sarayının bahçesinde bulunan park, şimdilerde kamuya açık alanlardandır. İçerisinde bulunan gölette sandal ile gezebilir, yorgunluğunuzu atabiliriz.
9
Palau de la Musica Orfeo Cartana
Bir mimari harika olan binanın her köşesi ayrı bir güzeldir. Burada konsere katılmak çok güzel oluyor ama yaz aylarında orada bulunuyorsanız, malesef etkinlikler düzenlenmiyor.
10
Gotic Quarter / Barcelona
Barcelona'nın en önemli yerlerindendir. Sık sık rastladığınız çeşmelerden su içmeyi ve satıcıların sattığı hediyelik eşyaları almayı ihmal etmeyiniz.
11
Loro Parque / Puerto de la Cruz
Yunus showlarını, güzel inşa edilmiş, temiz bir yerde izlemek isteyenlere göre bir mekan. Çocuklarınızla harika dakikalar yaşayabilirsiniz.
12
Saim Park / Adeje
Güzel tatil günü geçirmek isteyen aileler için harika bir mekandır. Hem doğa hem de mekan olarak çok temiz bir su parkıdır.
13
Sevilla Katedrali / Sevilla
Kentin merkezinde bulunan görkemli bir binadır. Katedralin çevresi tamamen turistik bölgedir. Gecesinde ve gündüzünde, şehrin dar sokaklarında dolaşmaktan çok keyif alacaksınız.
14
Thyssen-Bornemisza Müzesi  / Madrid
Müze için düzenlenen mimarlık harikası mekanda hayranlık uyandırmaktadır. Görmeden gelmemenizi önerdiğimiz yerlerdendir.
15
Generalife / Granada
Ortaçağ yansımalarını görebileceğiniz bir bahçedir. Mükemmel bir güzellikteki bu yeri yavaş ve sindirerek dolaşmanız önerilir.
16
Montserrat Monastery / Montserrat
Çok güzel manzaraya sahip bir kilisedir. Türkiye'de bulunan Sümela Manastırı'nı andıran bir yerdir.
17
Santiago de Compostela Katedrali / Santiago de Compostela
Mistik bir deneyim kazanmak isteyenlerin tercih ettiği yerlerdendir. Çok çok eski zamanlarda yaşıyormuşsunuz hissine kapılacağınız bir kilisedir.
18
Estadio Santiago Bernabeu / Madrid
Sadece bir futbol stadı değil, Real Madrid futbol takımının tarihi bir müzesi gibidir. Stadın tüm bölümelerini gezebileceğiniz, mükemmel bir deneyim olacaktır.
19
Camp Nou / Barselona
Barselona futbol takımının yuvası olan Camp Nou, sadece stad diil aynı zamanda hediyelik eşya veya forma alabileceğiniz bir müzedir. İçerisinde kafelerde bulunmaktadır.
20
Salamanca's Plaza Mayor / Salamanca
İspanya'nın en güzel meydanlarındandır. Gece oluşan mükemmel ışıklandırmalar ile sizi büyüleyebilir. Tarihin tam göbeğinde kahve keyfini tadabilirsiniz. Görmeden şehirden ayrılmayın.
21
Cathedral of Toledo / Toledo
Madrid'e yakın olan bu şehirde, görülmesi gereken yerlerden biri de burasıdır. Tam bir turistik mekandır ve görenlerin çok hoşuna gitmektedir. Görmeden geri dönmeyin.
22
Burgos Cathedral / Burgos
Kocaman binası ve sanat eserleri ile görülmesi gereken yerlerdendir. İç ve dış mimarisi ile önemli olan kiliseyi, ziyaret etmeden şehirden ayrılmayın.
23
Madrid Kraliyet Sarayı / Madrid
İhtişamlı ve güzel saray, ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Sarayın içi oldukça güzeldir fakat fotoğraf çekimi yasaktır. Sadece bahçede çekim serbesttir.
24
Volcan El Teide / Tenerife
En yüksek volkanik dağlardan birinde olduğunuzu düşünün. Çok heyecanlı değil mi? Yukarı çıkana kadar, çevrenizdekiler sizi etkiliyor ve seneler geçsede volkanik patlamaların etkisi hala devam edecektir. UNESCO Dünya Mirası'ndan biri olan yerdir ve mutlaka görmeden şehirden ayrılmayın.
25
Timanfaya National Park / Lanzarote
Mükemmel bir volkanik geçmişi olan yerlerdendir. Çok etkileyici bir manzaraya sahiptir ve rehber konusunda şanslı olmanız gerekir. Görmeden gelmeyin deriz.
26
Cathedral (Le Seu) / Palma de Mallorca
İçerisinin dışarıdan daha güzel olduğu katedraldir. Çevresindeki at arabaları ve eski dönemi hissettiren kişiler bulunmaktadır. Ön taraftaki bahçe ve arka sokaklarını detaylı gezmelisiniz. Mutlaka görmeden gitmeyin.
27
Sorolla Müzesi / Madrid
Sanat ve tarih ile ilgisi olanların mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerdendir. Muhteşem bir bahçesi vardır ve görülmesinde fayda vardır.
28
Barrio Santa Cruz / Seville 
Daracık sokakları ve samimi mekanları ile harika bir ambians sunan bir yerdir. Yöresel lezzetlerinden tadın ve deniz ürünlerini deneyin. Mutlaka uğrayın.
29
Giralda Tower / Seville
Kulenin üzerinde şehri izlemenin keyfinin tadını nerede bulabilirsiniz ki... Kuş bakışı manzara için merdivenleri yada eğimli yolu kullanabilirsiniz.
30