Hemoroit ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hemoroit ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
28.10.201516:37

Hemoroidin ne olduğu, hemoroide iyi gelen besinler ve beslenmede dikkat edilmesi gerekenler haberimizde.

Haber güncelleme tarihi 21.07.2018 09:45

Hemoroid Nedir?

Anüsün çıkışında yastıkçık görevi gören doku hemoroidal dokudur. Halk arasında basur olarak bilinen hemoroit, uzun süre oturmaktan, fazla acı yemekten, kabızlıktan, yoğun stresten oluşabilir. Gelin hemoroitte nelere dikkat edilmeli, birlikte inceleyelim.

hemoroid-004.jpg

 

Hemoroide İyi Gelen Besinler

Hemoroit son derece rahatsız edici bir durumdur. Hemoroide iyi gelen bitki çaylarının başında kuşburnu gelmektedir. Kuşburnu ile kök zerdeçal karışımı çay içmek ve her gün bol bol sıvı tüketmek çok faydalıdır. Hemoroit rahatsızlığında baharat kullanımına baktığımız zaman kara halle, yoğun burucu özelliğinden dolayı çok yararlıdır. Tüketmek için çekirdeklerini sıvıyağ ile yavaşça kavurun. Yemeklerden sonra günde 2-3 defa bir tane kavrulmuş kara halle çekirdeği çiğnerseniz hemoroide karşı tedavi uygulamış ve korunmuş olursunuz.

zerdecl.jpg

Toz zerdeçal da hemoroidin oluşmasını ve ilerlemesini önler. Aynı zamanda hemoroit kanamalarını azaltır. Hemoroide olumlu etki edecek diğer baharatlar nane, safran, dereotu, biberiye, kişniş, tarçın, kakule ve gülsuyudur.

Sulu, ılık, lifli, çeperli gıdalar tüketmek son derece faydalıdır. Ayrıca meyve kompostoları, yulaf ezmesi, sulu ayran, kuşburnu marmeladı, sebze çorbası, sebze yemekleri de çok faydalıdır.

Basura İyi Gelen Besinler

sebzeler-004.jpg

Hemoroitte Beslenmede Nelere Dikkat Edilmeli?

Hemoroit tedavisinde önemli olan şeylerden biri de beslenmeye dikkat etmektir. Acı baharat ise mümkün olduğunca tüketilmemelidir. Fazla miktarda kırmızı et, katı ve kuru yiyecekler, aşırı asitli içecekler tüketmemek gerekir. 


Hemoroid Tehlikesi Yüksek Olan Meslekler

Hemeroit hastalığı, toplumda oldukça yaygın. Uzmanların özellikle uyardığı bu hastalıkla ilgili olarak bazı meslekler, bu hastalığı tetikliyor. Bu mesleklerin başında özellikle şoförler geliyor. Günün büyük bir kısmını direksiyon başında oturan şoförlerin hemoroit hastalığına yakalanması oldukça yüksek. Bu mesleğin yanı sıra masa başı iş yapan, sürekli ayakta duran ve ağır yük taşıyan kişilerin de hemoroit tehlikesi taşıdığı uzmanlar tarafından belirtiliyor. Ayrıca kötü tuvalet alışkanlığına sahip kişiler ile tuvalette uzun süre kalan kişiler de yüksek hemeroit tehlikesi taşıyor.


Hemoroid Çeşitleri ve Evreleri

Perianal Apse

Perianal apse, anüs çevresinde oluşan iltihap nedeniyle irin birikisidir.


İç Hemoroid

İç hemeroit dokusunu bağırsaklara bağlayan park bağları zedelenmesi ile meydana gelen aşağıya doğru sarkma durumu zamanla ilerleyerek şişmeye de neden olur.

İç Hemoroid Belirtileri

Makatta Kanama (Dışkılama Esnasında)

Hemeoroid hastalığının ilk aşamasında kanama ortaya çıkmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken olay her makat kanamasının sadece basur sanılması değildir. Aynı zamanda makat ve kalın bağırsak kanseri de olabilmektedir.

Anüs İçinde Meme Oluşumu (Toplardamar Genişlemesi)

Makattan oluşan kanama ile hemoroid yakın zamanda tedavi edilmezse ileride daha büyük sıkıntılar oluşturacaktır. 1. kısımda çok fazla bir ilerleme olmazsa 2 seviyede ise anüsün iç kısmında ise şişlik meme oluşturacaktır.

Anüs Çevresinde Şişlik

Hastalığın son seviyesi olan 4. seviyede anüs çevresinde şişlikler meydana gelir.

Ağrı (Tromboze Basur)

Hastalığın son seviyesinden sonra artık ağrılarda artmaya başlayacaktır Eğer buru durumda iseniz kesinlikle en yakın sağlık kuruluşuna muayene olmanız gerekmektedir.

Kaşıntı

Yaşanan rahatsızlıkların ardından şişme ve ağrılar meydana gelirken kaşıntı hisside ortaya çıkacaktır. Her kaşınma sırasında anüs daha da fazla zarar görecektir.

Islaklık

Makatta ıslaklık olup, anüs dış kısmında yer alan memeler iç çamaşırı hafif ıslak hale getirebilir.


Dış Hemoroid

Dış hemoroid, başlangıçtan itibaren kişide kanamalara ve ağırlara neden olur. Bu nedenle de tanısı çok çabuk konur.

Dış Hemoroid Belirtileri

Anüs Çevresinde Şişlik

Dış hemoroid belirtileri arasında en önemli olanı kabız insanların en sık yaptığı hata ıkınma sonucu toplardamarda genişlemeye neden olmasıdır. büyüklük kişiden kişiye değişmektedir.

hemoroidin-evreleri.jpg

Hemoroit Evreleri

Hemoroidal hastalığın 4 evresi bulunur. Onlar şunlardır:

1. Evre: Hemoroidal doku büyümüştür. Sert dışkı sonrasında kanama görülür ancak sarkma yaşanmaz.

2. Evre: Büyümüş olan hemoroidal doku, tuvalet sırasında şişer ve sarkar. Tuvalletten sonra da kendiliğinden düzelir. Ayrıca kanama da yaşanır. 

3. Evre: İlerlemiş olan hemoroidal hastalığın artık normale dönüşmesi için, elle itilerek müdahale edilmesi gerekir.

4. Evre: Bu son evrede hemorite müdahale yetmez, cerrahi operasyon gerekir.


 

Hemoroid (Basur) Bitkisel Tedavi Yöntemi

Uygulanabilecek tedavi yöntemleri ise, kabızlığın engellenmesi, beslenme şekillerinin düzenlenmesi, ılık oturma banyosu, rahatlatıcı kremler ve çeşitli cerrahi müdahaleler uygulanabilir. Bunların yanı sıra bitkisel tedavi yöntemleri de günümüzde yeterince gelişmiştir.

Basura At Kestanesi

Bu bitkisel yöntemlerden birisi de at kestanesidir. Bu bitki hemoroidin her aşamasında kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta, bitkinin doğru kullanılma zamanıdır. At kestanesi doğru kullanılmadığı zaman tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Zehirli bir bitki olan at kestanesinin çayı, tozu ve ekstresi dikkatli kullanılmalıdır. Mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.


Hemoroid (BASUR) Nasıl Geçer?

Hemoroid hastalığına yakalanan birçok insanın aklındaki en önemli sorulardan bir tanesi “hemoroid nasıl geçer?”dir. Bizde, içeriğimizin bu bölümünde sizlerin oldukça sık sorduğu basurun nasıl geçirileceği hakkında bilgi vereceğiz.

Bu konu, bir nevi "Hemoroide ne iyi gelir?" sorusunu da içermektedir. Burada uygulayacağınız adımlar aynı zamanda Basura ne iyi gelir sorusunun da cevabı olacaktır.

 • Hemeroid (Basur) genel olarak diyet yapan insanlarda meydana gelir. Bu yüzden çok fazla protein üreten diyetlerden kaçının.

 • Bol miktarda sebze ve meyve tüketin. Bol miktarda lifli yiyecek tüketin.

 • Şeker miktarı yüksek yiyeceklerden kaçının.

 • Kışın ve yazın ortalama 2 litre ile 3 litre su tüketin.

 • Alkol ve kahve içimini kapatın.

 • Düzenli olarak egzersiz gerçekleştirin.

 • Sağlıklı bir kiloda olamaya dikkat edin.

 • Sigara içmeyin. İçiyorsanız da en alt seviyeye indirin.

 • Dar kıyafetlerden uzak durun.

 • Tuvaletinizi kesinlikle tutmayın. İlk fırsattan ihtiyacınızı giderin.


Hemoroid'e Hangi Bölüm Bakar

Hemoroid yani basur hastalığına "genel cerrahi" bölümü bakmaktadır. Hastalığın teşhisi ve tedavisinde yetkili olan bölüm genel cerrahidir. Genel cerrahi bölümünde bakılmasının sebebi, doktorların ameliyat bilme becerisi olmasıdır.


Hemoroid Neden Olur?

Hemoroid hastalığının pek çok sebebi vardır. Bunları şöyle sayabiliriz;

 • Tuvalet yapılırken aşırı ıkınma
 • Kalıtsal yapı
 • Kabızlık
 • Obezite
 • Beslenme düzensizliği
 • Tuvalette uzun süre kalma
 • Hamilelik
 • Hareketsizlik
 • Yaşlılık
 • Aşırı alkol, sigara tüketimi
 • Aşırı baharat tüketimi
 • Aşırı kafein tüketimi

Yukarıdaki sebepler hemoroid hastalığına sebep verdiği gibi asıl sebeplerinden bir tanesi de genetik olmasıdır. Yakın akrabalarınızda varsa siz dikkat etmelisiniz. Birden ortaya çıkabilir, yaşlandıkça meydana çıkma ihtimali de yüksektir.


UYARI!

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 

NeOldu.com / Sağlık

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
165
24
27
251
130
4
5
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.