Lazerle Hemoroid Ameliyatı Nasıl Yapılır? 20 Dakikada Basurdan Kurtulmanın Yolu!

Lazerle Hemoroid Ameliyatı Nasıl Yapılır? 20 Dakikada Basurdan Kurtulmanın Yolu!
01.07.202011:55

Modern teknoloji sayesinde hemoroid hastalığı ağrısız sızısız ameliyat gerektirmeden kolayca tedavi edilebiliyor. Koruyucu lazer tedavisi sayesinde LHP yöntemi dokuyu koruyor. Lazerle hemoroid ameliyatı nasıl yapılır? İşte merak edilenler...

Haber güncelleme tarihi 14.12.2020 17:54

Hemoroidler rahatsız edici ve acı verici olsa da, kolayca tedavi edilebilir ve atlatılabilir. Hemoroidler genellikle zamanla kötüleştiği için doktorlar ortaya çıktığı anda tedavi edilmeleri gerektiğini önermektedir.

Lazerle Hemoroid Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Lazerle Hemoroid Ameliyatı Nasıl Yapılır

Gelişen teknoloji ile beraberinde birçok hastalığın tedavisinde uygulanan lazer işlemleri, aynı şekilde Hemoroid (Basur) hastalarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Durmuş Kurt, birçok tedavi yöntemi bulunan hemoroid (basur) hastalığının lazer tedavisiyle kolayca çözüme kavuşabileceğini ve son derece zahmetsiz bir operasyon olduğunu hatırlatmaktadır. 

Lazerle Hemoroid Ameliyatı Nasıl Yapılır

Hemoroid tedavisinde uygulanan lazer yöntemi, yaklaşık 20 dakikalık işlemin ardından hastanın aynı gün içerisinde taburcu olabileceği kadar konforlu ve zahmetsiz bir operasyondur. Halk arasında basur memesi veya mayasır olarak da bilinen hemoroid, makatın etrafındaki damarların tıpkı bacaklarda görülen varis benzeri şişmesiyle oluşmaktadır. 

Lazerle Hemoroid Ameliyatı Nasıl Yapılır

Basur yani hemoroid hastalığının en kolay tedavi yöntemi olarak bilinen lazer uygulaması, klasik bir ameliyata nazaran son derece basit ve kısa sürede tamamlanmaktadır. İşlem genellikle 1. ve 2. derece hemoroidlerde hafif şekilde meydana gelen basur memelerini söndürmede kullanılırken 2. ve 4. derece hemoroidlerde daha büyük basur memelerini ameliyat esnasında kesmek için kullanılır 
Lazerle Hemoroid Ameliyatı Nasıl Yapılır

Lazerli hemoroid ameliyatı yaklaşık 90 dereceye kadar ısı taşıyabilen lazer ışınları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Lazer ışınları belirlenen ısıya ulaşmasının hemen ardından dokuya uygulanarak denatürasyon (pişirme) meydana getirir. Daha çok 1. ve 2. derece hemoroid problemine sahip olan hastalarda uygulanan bu yöntem, son derece ağrısız ve kolay bir çözüm sağmaktadır.

Lazerle Hemoroid Ameliyatı Nasıl Yapılır

Hastaların isteğine ve durumuna göre lokal anestezi veya hafif sedasyon (uyutularak) uygulanarak gerçekleştirilen lazerli hemoroid ameliyatı, saç telinden biraz kalın lazer teliyle hemoroid memelerine girilerek uygulanmaktadır. Operasyonun başlamasıyla ısınan hemoroid memesinde 2 ile 4 mm derinlik ve 6 ile 8 mm genişliğinde doku hasarı meydana gelmektedir. Hasta bu yanmayı çok hafifi bir şekilde hissetmektedir.

Lazerle Hemoroid Ameliyatı Nasıl Yapılır

Hemoroid memesine uygulanan ısı sonrasında bölgedeki genişlemiş toplardamarlar yanarak büzüşecek ve küçülecektir. Kontrollü olarak gerçekleştirilen bu yanık, zayıflayan alanın yeni ve sağlıklı bir doku oluşturmasına olanak sağlamaktadır. İşlemin tamamlanmasının ardından küçülmeler ciddi oranda azalırken ortalama bir ay içerisinde büyük ölçüde yok olmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Basur Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler


Hemoroid Nedir?

Lazerle Hemoroid Ameliyatı Nasıl Yapılır

Basur olarak da adlandırılan hemoroidler (HEM-uh-roids), anüsünüzde ve alt rektumda, varisli damarlara benzer şekilde şişmiş damarlardır. Hemoroidler rektum içinde (iç hemoroid) veya anüs çevresindeki deri altında (dış hemoroid) gelişebilir. Yaklaşık olarak dört yetişkinin üçünde görülen hemoroid, bazen bir nedene bağlı olarak gelişsene birçok kez nedeni bilinmemektedir. Neyse ki günümüzde hemoroidleri tedavi etmek için son derece etkili lazer tedavisi mevcut...

İlginizi Çekebilir: Basur Hakkında Merak Edilenler


Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

Lazerle Hemoroid Ameliyatı Nasıl Yapılır

Hemoroid belirtileri ve semptomları genellikle hemoroit tipine bağlıdır.

Dış hemoroidler

Dış hemoroidler anüs çevresindeki derinin altındadır ve bu nedenle görülebilir. Vücudun bu bölgesinde daha hassas sinirler olduğundan, normalde daha acı vericidirler. Bir tabureyi geçerken zorlanma, kanamalarına neden olabilir. Belirti ve semptomlar şunları içerebilir:

 • Anal bölgenizde kaşıntı veya tahriş
 • Ağrı veya rahatsızlık
 • Anüsünüzün şişmesi
 • Kanama

İç hemoroid

İç hemoroidler rektumun derinliklerinde ve dışarıdan görülmez. Normalde ağrısızdırlar. Genellikle, iç hemoroidlerin mevcut olduğunun ilk belirtisi rektal kanamadır. İç hemoroidler rektumda bulunur. Genellikle onları göremez veya hissedemezsiniz ve nadiren rahatsızlığa neden olurlar. Ancak dışkıyı geçerken tahriş veya tahriş neden olabilir:

 • Bağırsak hareketleri sırasında ağrısız kanama.
 • Tuvalet dokunuzda veya tuvalette küçük miktarlarda parlak kırmızı kan görebilirsiniz.
 • Ağrı ve tahrişe neden olan anal açıklığı itmek için (hemoroit çıkıntılı veya çıkıntı yapan) hemoroid.

Tromboze hemoroidler

Kan harici bir hemoroidde birikir ve bir pıhtı (trombüs) oluşturursa, bununla sonuçlanabilir:

 • Şiddetli acı
 • Şişme
 • iltihap
 • Anüsünüzün yakınında sert bir yumru

İlginizi Çekebilir: Basurun En Yaygın Belirtileri


Hemoroid Teşhisi

Lazerle Hemoroid Ameliyatı Nasıl Yapılır

Yukarıda belirtilen semptomları yaşayan herkes bir doktora başvurmalıdır. Kolorektal ve anal kanserler dahil olmak üzere diğer şeylerin rektal kanamaya neden olabileceğini unutmayın. Bir doktor hemoroid olup olmadığını belirlemek için fizik muayene yapabilir ve başka testler yapabilir. Bu testler dijital rektal muayeneyi içerebilir. Bu, eldivenli, yağlanmış bir parmak kullanılarak doktor tarafından yapılan manuel bir incelemedir. Semptomlar önemli miktarda kanama, baş dönmesi ve bayılma hissi içeriyorsa, kişi derhal acil bakım almalıdır. 

İlginizi Çekebilir: Makatta Kanama Belirtileri


Hemoroid Nedenleri Nelerdir?

Lazerle Hemoroid Ameliyatı Nasıl Yapılır

Anüsünüzün etrafındaki damarlar basınç altında gerilme eğilimindedir ve şişebilir veya şişebilir. Hemoroidler, aşağıdaki nedenlerden dolayı alt rektumdaki artan basınçtan gelişebilir:

 • Hamilelik: Hamile kadınlarda daha sık görülürler , çünkü uterus büyüdükçe kolondaki damara baskı yapar ve şişmesine neden olur.
 • Yaşlanma: Hemoroidler en çok 45 ila 65 yaş arasındaki yetişkinlerde görülür. Ancak bu, gençlerin ve çocukların onları alamadığı anlamına gelmez.
 • İshal: Hemoroitler, kronik ishal vakalarından sonra ortaya çıkabilir .
 • Kronik kabızlık: Dışkıyı hareket ettirmek için zorlama, kan damarlarının duvarlarına ek baskı uygular.
 • Çok uzun süre oturmak: Uzun süre oturmuş pozisyonda kalmak, özellikle tuvalette hemoroidlere neden olabilir.
 • Ağır kaldırma: Ağır nesneleri tekrar tekrar kaldırmak hemoroide yol açabilir.
 • Anal ilişki: Bu yeni hemoroidlere neden olabilir veya mevcut olanları kötüleştirebilir.
 • Obezite: Diyetle ilişkili obezite hemoroidlere neden olabilir.
 • Genetik: Bazı insanlar hemoroit geliştirme eğilimini devralır.

İlginizi Çekebilir: Basur Neden Olur?


Hemoroid Tedavisi

Lazerle Hemoroid Ameliyatı Nasıl Yapılır

Olguların çoğunda, hemoroidler tedavi olmadan iyileşirken basit önlemler semptomları hafifletecektir. Bununla birlikte, bazen ilaçlar ve hatta ameliyat gerekebilir. 

Evde tedavi

 • Hemoroidlerin hafif ağrılarını, şişliklerini ve iltihaplarını evde tedavi ile hafifletebilirsiniz. 
 • Yüksek lifli yiyecekler yiyin. Daha fazla meyve, sebze ve tam tahıl yiyin. Bunu yapmak dışkıyı yumuşatır ve kütlesini arttırır, bu da mevcut hemoroidlerden semptomları kötüleştirebilecek gerilmeden kaçınmanıza yardımcı olur. Gazla ilgili sorunları önlemek için diyetinize yavaşça lif ekleyin.
 • Topikal tedaviler kullanın. Reçetesiz satılan hemoroid kremi veya hidrokortizon içeren bir fitil uygulayın veya cadı fındığı veya bir uyuşturucu madde içeren pedler kullanın.
 • Ilık bir banyo veya sitz banyosunda düzenli olarak ıslatın. Anal bölgenizi günde iki ila üç kez 10 ila 15 dakika boyunca ılık suda bekletin. Bir sitz banyosu tuvalete sığar.
 • Oral ağrı kesiciler alın. Rahatsızlığınızı hafifletmek için asetaminofen, aspirin veya ibuprofen geçici olarak kullanabilirsiniz.

Bu tedavilerle, hemoroit semptomları genellikle bir hafta içinde geçer. Rahatlama hissetmezseniz bir hafta içinde doktorunuza hatta şiddetli ağrı veya kanamanız varsa derhal hastaneye görünün.

Cerrahi tedavi

Cerrahi, hemoroitektomi olarak bilinen hemoroidlerin tamamen çıkarılmasını içerebilir. Prosedürler genel anestezi altında yapılır ve çoğu insan ameliyatla aynı gün eve gidebilir.

Lazer tedavisi

Hemoroid lazer prosedürü, hemoroid pleksusu besleyen hemoroidal arter akışının Doppler kılavuzlu lazer pıhtılaşması yoluyla durdurulduğu hemoroidlerin ayaktan tedavisi için yeni bir lazer prosedürüdür.

İlginizi Çekebilir: Basura İyi Gelen Besinler


Lazerle Hemoroid Ameliyatının Avantajları

Lazerle Hemoroid Ameliyatı Nasıl Yapılır

 • Uygulanan tedavi sonrasında hastanın hissettiği ağrı oldukça azdır.
 • Tedaviden kısa bir süre sonra hasta günlük yaşantısına kolayca dönmektedir.
 • Ameliyat esnasında neşter vb. kesici aletler kullanılmadığından kaslar hasar görmez.
 • Hasta uygulanan operasyon sonrasında herhangi bir pansumana ihtiyaç duymaz.
 • Geniş bir doku çıkartılmadığı için makat darlığında genişleme olmaz. 
 • Makat bölgesinden kanama olmaz veya ameliyata kıyasla az ölçüde olur.
 • Makat kaslarına herhangi bir cerrahi kesim uygulanmadığından dışı ve gaz tutamama problemi yaşanmaz.

Hemoroid Önleme

Lazerle Hemoroid Ameliyatı Nasıl Yapılır

Dışkı yumuşak tutulduğunda hemoroid gelişme riski büyük ölçüde azalır. Bu, aşağıdaki şekillerde yardımcı olabilir :

 • Beslenme: Meyve ve sebze ve tam tahıllar gibi lif bakımından zengin yiyecekler yemek, dışkıların neredeyse her zaman yumuşak olacağı anlamına gelir. Benzer şekilde, bol sıvı içmek dışkıyı yumuşak tutmaya yardımcı olur. 
 • Aşırı zorlanmadan kaçınma: Tuvaleti kullanırken, zorlamamaya çalışın. Bu, alt rektumdaki damarlarda basınç oluşturur.
 • Gerektiğinde tuvalete gitmek: İnsanlar tuvaleti kullanmaları gerekiyorsa beklememelidir. Bekleme süresi uzadıkça dışkı daha kuru olur.
 • Fiziksel aktivite: Uzun süre hareketsiz oturmak damarlara baskı yapar. Fiziksel aktivite ayrıca dışkının bağırsakta hareket etmesine yardımcı olur, bu nedenle bağırsak hareketleri daha düzenlidir.
 • Sağlıklı bir vücut ağırlığının korunması: Fazla kilolu olmak hemoroid geçirme riskini önemli ölçüde artırır.

İletişim: 05462764405


Önerilen İçerik: Bağırsak Düğümlenmesi Nedir?

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
0
0
1
1
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 18
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.